A BKV-n utaztatás szabályai - Kibúvók nélkül - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

A BKV-n utaztatás szabályai - Kibúvók nélkül

A BKK Zrt. sajtókommunikációs partnere válaszol


2015. április 23., 04:00


Szerző: B.Zsófi


Kategória: Jó tudni!




Sok tévhit kering az állatszállításról, hogy kire, mikor és mekkora mérettől kell szájkosár, milyen jegytípusok alkalmazhatóak az ebekre is, és mi is az a kutyabérlet. Szeretnénk ezt letisztázni egy cikk keretein belül, ugyanis többször tapasztaltuk, hogy már az ellenőröknek sem hihet az ember.



A BKK sajtókommunikációs munkatársa segítségével választ kaphatunk az utazással kapcsolatos megválaszolatlan kérdésekre. A szabályokat sokan azért nem tartják be, mert nem ismerik őket, esetleg értesüléseik alapján kutyájuk nem szájkosár köteles, sőt jegyet sem kell neki váltani. A problémák elkerülése végett lássuk a válaszokat:

 

Mi az elsődleges szabály, ami mindenkire vonatkozik? Milyen feltételekkel szállítható bármely kutya a tömegközlekedési eszközön?

 

Élő állat a kézipoggyász méretét meg nem haladó, állatok szállítására alkalmas, zárt szállítóeszközben díjmentesen szállítható, amely biztosítja, hogy az élő állat az utazás során nem szabadul ki, illetve az utasok ruházata, poggyásza vagy a jármű nem szennyeződik be. A fentebb említettektől eltérően (ha az utas nem kézipoggyásznak megfelelő szállítóeszközben szállítja) a kutya zárt szállítóeszköz nélkül, szájkosárral és pórázon vezetve, díjfizetés ellenében szállítható.

Az utasnak rendelkeznie kell a kutya oltási bizonyítványával és kérésre azt a szolgálatban lévő személyzetnek fel kell mutatnia.

 

tömegközlekedés kutyával
Utazni csak stílusosan
Forrás: franksonlinepets.com

 

Milyen jegytípusokkal utaztathatunk kutyát? Csoportos jegy ugyanúgy használható, valamint van különbség emberre és kutyára váltott jegy között?

 

A kutya utaztatásának viteldíja azonos az adott távolságra érvényes teljes árú menetdíj árával, a hév vonalain a vonaljegy, gyűjtőjegy, átszállójegy a vonal teljes hosszára érvényes. Kutyaszállításra 24 órás jegy, 72 órás jegy hetijegy és 5/30-as napijegy is használható. A kutya részére bérlet váltható. A bérletszelvényt általános bérletigazolványban kell használni, az arckép helyén „ EB „ felirattal, az általános bérletekre vonatkozó szabályok szerint.

Amennyiben 24 órás jeggyel, vagy 5/30-as napijeggyel szeretnénk kutyát szállítani, az alábbi szabályok a mérvadóak:

·         A Budapest csoportos 24 órás jegy használatakor a legfeljebb 5 főbe a kutyát is bele kell számolni (például négy személy és egy kutya).

·         Az 5/30 BKK napijegy használata csak úgy történhet, hogy mind a kutya számára és a kutyát szállító utas számára külön 5/30 BKK napijegyen lévő szelvényeket érvényesítenek.


 

Milyen címmel ellátott kutyának nem kell szájkosarat viselnie, esetleg jegyet venni neki? (Gondolok itt pl.: vakvezetőre, vagy munkakutyára)

 

A rendőrségi szolgálati kutya és a megkülönböztető jelzéssel megjelölt segítő kutya (mozgáskorlátozottakat segítő, hangot jelző, rohamjelző, személyi segítő és vakvezető kutya) utaztatása díjtalan.

 

Egyszerre hány eb szállítható egy járművön, és milyen módon?

 

Kutya a járművek ülésén nem, csak a járművek peronján szállítható, egy utas pedig csak egy kutyát szállíthat. Ennek figyelembe vételével (ha több utas is szállít kutyát) egy járművön (kocsinként) több kutya is szállítható, de perononként legfeljebb egy. A megkülönböztető jelzéssel megjelölt segítő kutyák esetében a járművek peronjára vonatkozó, illetve az egy járművön (kocsinként) szállítható kutyák számára vonatkozó korlátozást nem kell alkalmazni (az ilyen kutyák a járművek belső terébe is bevihetők, hogy gazdájuk ne legyen akadályozva ülőhely elfoglalásában). Minden esetben a kutyát szállító utas(ok) felel(nek) azért, hogy az állatok egymást, illetve a többi utast ne zavarják vagy veszélyeztessék, a járműben kárt ne okozzanak.

 

Tömegközlekedés kutyával
Ő sem lép a biztonsági sávra
Forrás: http://blog.petspyjamas.com/

 

A metrónál, ahol a mozgólépcsőn értelemszerűen fel kell emelni az ebet, kérhet, és kaphat-e segítséget a nagytestű kutya tulajdonosa?

 

Kutya csak felemelve szállítható. Súlyosabb testű kutyával az állomáson szolgálatot teljesítő személyzetnek történő bejelentés után, a tartalékban lévő – álló – mozgólépcsőt kell igénybe venni, amennyiben ez lehetséges.

 

Van kivétel, vagy minden méretre és fajtára egyazon szabályok vonatkoznak?

 

A BKK Zrt. üzletszabályzata a kutyákra mérettől és fajtától függetlenül egyazon szabályt alkalmazza.

 

Mi pontosan a kutyabérlet? Milyen utazásokra jogosít fel bennünket, és miért kerül jóval többe, mint a diákoknak váltható?

 

A havi kutyabérlet a jelölt kezdőnapján 0 órától (de legkorábban a vásárlás időpontjától) a következő hónap kezdőnappal megegyező napon 02 óráig az 1-299, 900-999, M1, M2, M3, M4, H5, H6, H7, H8, H9, D14 és munkanapokon a D11, D12, D13 vonalak teljes hosszán használható. A bérlettel egy kutya szállítható, de az utasnak külön, saját maga számára is rendelkeznie kell érvényes jeggyel, bérlettel vagy utazásra jogosító egyéb okmánnyal. A bérletszelvény csak az arckép helyén „EB” felirattal ellátott érvényes általános bérletigazolvánnyal együtt használható, amelynek sorszámát a vásárláskor kell megadni, az nyomtatással kerül a szelvényre. Az érvényesített bérlet nem ruházható át.

Az emberek és a házi kedvencek utaztatását nem lehet összehasonlítani, hiszen a személyek és az élő állatok szállítása alapvetően eltérő. Hogy csak egy példát mondjunk, a kutyákra nem vonatkozik tankötelezettség, amely a diákok esetében a tömegközlekedési szolgáltatás igénybevételének a szükségességét feltételezi. A havi kutyabérlet ára a teljes árú havi Budapest-bérlet árának a fele (jelen esetben 10500 forintos bérlettel kell számolni, amelynek árát a Fővárosi Közgyűlés 2014. január 1-jétől a természetes személyek számára egyébként 9500 forintra csökkentette). Ez az ár azon alapul, hogy a kutya a többi utashoz hasonlóan elfoglal egy férőhelyet, azonban figyelembe veszi a kutyaszállítás egyéb sajátos szempontjait is. Hangsúlyozzuk, mindez  a házi kedvencek szállítására vonatkozik, hiszen – ahogy fentebb is írtuk – a megkülönböztető jelzéssel megjelölt segítő kutya utaztatása díjtalan. (A diákoknak egyébként több kormányrendelet is biztosítja a plusz kedvezményeket, amik érthető módon a kutyákra nem vonatkoznak.)

 

Ha az előírtaknak megfelelően utaztatjuk kedvenceinket, de néhány utastársunk mégis kötekszik, várhatunk segítséget a vezetőtől, vagy az ellenőrtől?

 

Ha az állatot ténylegesen az előírások szerint utaztatják, személyes jellegű szóváltás esetén a kutyatulajdonos megkérheti a járművezetőt vagy a jegyellenőrt, hogy hívja fel a reklamáló személy figyelmét az ebszállítás feltételeire, annak szabályosságára.

 

Ingyenesen utazó sérült személyek esetén, ahol a kísérő is ingyen utazhat, lehet-e az a segítő/kísérő egy kutya?

 

A kísérő csak természetes személy (azaz ember) lehet, kutya nem. Megjegyezzük, hogy a kísérők díjmentességét a már említett, személyszállítási utazási kedvezményeket tartalmazó jogszabály írja elő.

 

tömegközlekedés kutyával
Vak lány és segítője
Forrás: www.haaretz.com

 

Milyen változtatások várhatóak a szabályokat, utazást tekintve, amik kihathatnak kutyásra és kutyátlanra egyaránt?

 

Jelenleg nincs tudomásunk kutyaszállítást érintő jogszabályváltozásról, illetve a Fővárosi Közgyűlés részéről a kutyaszállítás díjának módosítására irányuló  szándékról.

 

Reméljük cikkünk mindenkinek választ adott a kérdésére, és eloszlatta a kételyeket. Nyugodt, és problémamentes utazást kívánunk eztán mindenkinek!

 

 

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Ingyenes tömegközlekedés jár kutyádnak januártól Ingyenes tömegközlekedés jár kutyádnak januártól
Ha bérlettel utazol a BKK járatain, 2025 január elsejétől nem kell külön jegyet váltanod kutyusod (vagy biciklid) számára!

Szuper hír a kutyásoknak: jelentősen könnyebbé válik az utazás kedvencünkkel Szuper hír a kutyásoknak: jelentősen könnyebbé válik az utazás kedvencünkkel
Az utazóközönség visszajelzései alapján változnak, egyszerűbbé válnak a kutyák és gazdáik utazására vonatkozó szabályok a MÁV-csoportnál. Mától, azaz november 5-től minden helyjegyes vonaton szállítható kis- és közepes termetű kutya zárt doboz nélkül, csupán póráz és szájkosár használata mellett.

Kipróbáltuk Szlovéniában milyen Glampingezni Kipróbáltuk Szlovéniában milyen Glampingezni
3 napot töltöttünk a Ljubljana melletti kisvárosban, hogy felfedezzük a környék adta lehetőségeket. Megnéztük a Bledi-tavat, kirándultunk egy alpesi panorámaúton és kutyabarát glampingben szálltunk meg, ahol a dézsafürdőből élveztük a hegyek szépségét.

Szerelem első látásra? A dugóban pillantotta meg egymást a két pitbull Szerelem első látásra? A dugóban pillantotta meg egymást a két pitbull
Kedves videó egy váratlan találkozásról.

Óvatosan a kutyasétán: kezdődik az őzek násza Óvatosan a kutyasétán: kezdődik az őzek násza
Nem csak az autóvezetőknek kell fokozottan ébernek lennie a nyár második felében: a kutyasétán, kiránduláson is keresztezhetjük a szerelmes őzek útját. Legyünk éberek!

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

MOL Nyrt. JULIUS-K9 Petcast Egyedi kutyás ajándéktárgyak

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
1%-ot a Futrinka Egyesületnek Hírek - Címlapon
1%-ot a Futrinka Egyesületnek
Adomány koszorúk helyett - Nyirati Lili végakarata Hírek - Címlapon
Adomány koszorúk helyett - Nyirati Lili végakarata