
A gazdik őszi nehézségei
2017. szeptember 10., 07:15
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
Minden évszaknak megvan a maga sajátossága, hogy mire kell fokozott figyelmet fordítani az adott körülmények között. A nyár a hőguta, és napégés, a tél pedig a maró só hatásának veszélyeit rejti magában.
Ősszel sem feledkezhetünk bele a játékba, nem mehetünk elővigyázatosság nélkül kirándulni, ugyanis a tavasz veszélyeihez hasonló problémákkal szembesülhetünk.
Korábban beszélhettünk őszi és tavaszi kullancsszezonról, manapság ez már eltűnőben van. A vérszívóktól még télen, és a nagy hőségben is tartanunk kell. Az enyhe tél miatt egyre jobban elszaporodnak a kórokozók, akik a nyári hőség után, az enyhülést követően előszeretettel támadnak. A tavasszal vásárolt kullancs elleni nyakörvek általában szeptember környékén járnak le. Senki ne spóroljon azzal, hogy a hűvösebb, őszi-téli időszakra, már nem vesz újat. Tévhit, hogy ilyenkor a kullancsok téli álmot alszanak, vagy megfagynak. Az enyhe időnek köszönhetően nagy mennyiségben lepik el ősszel az erdőt, és télen is maradnak szép számmal, még a lakótelepi parkokban is.

Fotó: Bencze Zsófi
A kirándulóknak további gondot okozhat a vadászszezon kezdete. Az interneten terjedő, kilőtt kutyákról szóló történetek elrettentik az embert az erdőtől egy időre. Ne űzzük kutyánkat hónapokra a négy fal közé a feladatukat teljesítő vadászok miatt. Előzetes tájékozódás után a kijelölt vadászterületről, és a vadászatok időpontjáról, nyugodtan nekivághatunk. A túra előtt szerezzünk be sárga, vagy narancssárga, fényvisszaverő csíkkal ellátott ruhát az ebnek. Ne feledkezzünk meg a póráz használatáról!
A hosszú szőrű kutyások rémálma az erdőkben, és réteken fellelhető bogáncs, melynek nagy része általában az eb szőrében landol. Ilyenkor felborítja az egész napos programot ez az apró növény, ugyanis a hazatérést követően előfordulhat, hogy egy 4-5 órás fésülésre kell sort keríteni. Ismert néhány házi praktika a bogáncs eltávolítására vonatkozóan, ilyen például a balzsamos vizezés, és a villa használata. Balzsamból legjobb, ha kutyaszőrre valót választunk, de egy-két alkalommal alkalmazható az emberi hajra használatos is. Nedvesítsük be kedvencünk szőrének bogáncsos részét, majd viszonylag nagy mennyiségű balzsamot dörzsöljünk bele. Hagyjuk hatni néhány percig, majd töröljük át egy törülközővel, és keféljük ki a szőrt. Jelentős időt spórolunk meg ezzel a módszerrel. Ne feledkezzünk meg a szárításról sem, nehogy megfázzon az eb.

Fotó: haziallat.hu
A másik módszer egy régi villa használata. Hajlítsuk vissza a végét, csúsztassuk a feji részt a bogáncs alá, és emelőszerű mozdulatokkal távolítsuk el a növényt. Figyeljünk oda, hogy ne maradjon benne egy darab sem, ugyanis később nehezebb lesz kiszedni, és akár problémákhoz is vezethet.
Örök probléma a sár, és a reggeli harmat. Jó nagy koszt csinál a lakásban az eb, ha nem tisztítjuk le eléggé a mancsokat. Ameddig lehet, kerüljük a fürdetést, inkább állítsuk bele egy vödörbe, és mossuk le ott a lábát, vagy zuhanyozzuk le a kádban. A teljes száradásig ne sétáljunk újra.
Mindezeket figyelembe véve boldogan élvezhetjük kutyánkkal az őszi erdőt. Nem kell aggódnunk a kirándulások során, belemerülhetünk a táj szépségeibe. Csak az utólagos szépészeti beavatkozásokról ne feledkezzünk meg, ha az időbeosztásunkat tervezzük!
Forrás: haztartasilexikon.blog.hu
Indexkép forrás: miriadna.com
Cikk első megjelenése: 2015. november 06.
Így lehet biztonságban kedvenced a hideg hónapokban is!
A hideg idő beálltával jónéhány olyan dologra érdemes komolyabb figyelmet fordítanunk, melyek kutyusunk mindennapjait is könnyebbé tehetik.
Miért szeretik a kutyák a koszos zoknit?
Kedvenceink megannyi módon fejezik ki irántunk való rajongásukat, és ebbe beletartozik az is, hogy olykor elcsennek ezt-azt, ami felkelti kíváncsiságukat. De mitől olyan ellenállhatatlan a zokni, amit nemrég viseltünk?
Fagyálló mérgezés kutyáknál – Miről ismerhetjük fel?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a jelekkel, mert a fagyálló mérgezés életveszélyes állapotot okoz!
Kutyaséta sötétedés után – Mire figyeljünk?
Az őszi és téli időszakban gyakrabban fordul elő, hogy sötétedés után kerül sor a sétára. Tippjeink segítségével könnyebben felkészülhetsz erre.
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!