A karácsony veszélyei a kutyákra - hogyan kerüljük el a bajt?
2020. december 24., 08:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
A szeretet ünnepén is előfordulhat, hogy a kedvenc szabotálja a finom ételekhez, nagycsaládos összejövetelekhez, és az ajándékozás öröméhez fonódó terveinket. Kis odafigyeléssel állatorvos-mentes lehet a karácsony!
René Carlson az Amerikai Állatorvosi Szervezet elnöke, és Tina Wismer az ASPCA állatorvosa összeállította a 9, az ünnepek alatt leggyakrabban előforduló balesetek listáját.
Pulykacsontok és maradékok
Még akkor is, ha a kutya sóvárgó szemekkel kunyerál egy aprócska falatért, meg kell állni, hogy etessük az ünnepi asztalról. A zsíros ételek betegséget okozhatnak, a pulyka csontok pedig sérülést a belső szervek falán, vagy bélelzáródást. A maradékkal etetés kiválthat hányást, hasmenést, a zsíros ételek ezenfelül a hasnyálmirigy megbetegedését eredményezhetik – a hasnyálmirigy túlzott megnövekedése hatására toxikus enzimek termelődnek, melyek kiszáradáshoz vezetnek. A rosszul megrágott, szilánkos csontok átlyukaszthatják a belső szervek falát, ami fájdalmas, és nem mellesleg azonnali állatorvosi beavatkozást követel.
Cukormentes sütemények
Bár a karácsonyi sütemények megfelelő jutalomfalatnak tűnhetnek a kutya számára, mégis tiltólistások. A fő édesítőszer, a xylitol (nyírfacukor) megtalálható a legtöbb cukormentes, vagy alacsony kalóriatartalmú sütiben, és pékáruban. Fogyasztása a kutyáknál hirtelen vérnyomáscsökkenést eredményez, mely a veszélyesen alacsony határokat súrolja. Tünetei: hányás, levertség, koordináció hiánya, rohamok, és a májfunkciók csökkenése.
Csoki
Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy a csokoládét bizony távol kell tartani a négylábúaktól. A kakaó stimulálja az idegrendszert és a szívet, emiatt a magas kakaótartalmú, azaz „étcsokik” a leginkább elkerülendők. Ez nem jelenti azt, hogy a többivel nassoltatható az eb! Az elfogyasztott csokoládé túlmozgást, hányást, hasmenést, megnövekedett pulzust, rohamokat, remegést, vagy akár halált is okozhat.
Karácsonyi dísznövények
A hiedelemmel ellentétben a kedvencként tartott állatok nem képesek megállapítani egy növényről, hogy az ehető-e, vagy sem. A karácsonyi kaktusz irritációt vált ki a szájban, a fagyöngy, és a magyal fogyasztása pedig mérgező. Hányást, hasmenést és szívritmus zavart okoz.
Alkohol
Az állatok semmilyen körülmények között nem ihatnak alkoholt, még akkor sem, ha sóvárognak a tojáslikőrért, vagy ha alacsony alkoholtartalmú puncsról van szó. Stimulálja az idegrendszert, és hatása magasan túlszárnyalja az embereknél tapasztaltat. Gyomorrontást, levertséget, koordinációs zavarokat, nehézlégzést, remegést, rohamokat, és kómát okoz, jobb elkerülni!
Csillámpor és szalagok
Akármilyen szépen is mutatna karácsonykor az eb egy kis csillámporral befújva, szalaggal a nyakában, ne tegyük ki ennek. Egy szalag a kutya nyaka körül fulladáshoz vezethet, ha túl szorosra kötjük, vagy ha beakad valahova, és a nagy felfordulásban nem vesszük észre. Elfogyasztva (mert ilyen is előfordul) bélelzáródást okoz.
Elektromos díszek, szalagok, fények
Néhány kutya előszeretettel rágja meg az elektromos vezetékeket, addig, míg végül a ház összes fényét ki nem oltja. Annak érdekében, hogy megóvjuk a házat a sötétségtől, és kutyánkat az áramütéstől, húzzuk ki a vezetékeket a konnektorból, amíg nem vagyunk otthon. Az áramütés legjobb esetben csak a száj felsebesedését, megégését eredményezi, egyébként nehézlégzést, rohamokat, és szív-, valamint keringésbeli panaszokat vált ki.
Karácsonyfa
A tűlevelek és a fenyő önmagában nem okoznak gondot a négylábúnak, ám számos más veszélyforrással találkozhat a fa körül. A karácsonyfát mindig biztonságos helyen kell feldíszíteni, és elhelyezni annak, aki kutyával él. Gyakran előfordul, hogy az ebnek a család kedvenc üvegdíszével támad kedve játszani, mindaddig, amíg az el nem törik, és meg nem sérti. Ez gyakori probléma, főleg a kölyökkutyás háztartásokban. Mindig legyen jól kikötve a fa, hiszen egy nagyobb testű kutya könnyen feldönti, sérülést okozva ezzel magának, és a bútoroknak is. Tilos a karácsonyfa vizébe fertőtlenítőszert tenni, ez ugyanis mérgező az állatokra.
Ünnepi rohanás
Az ünnepek miatti állandó teendők, és szervezés minden családban ismert tevékenység, de az állandó látogatók, és sürgés-forgás stresszes és kimerítő a négylábúak számára. Bizonyosodjunk meg róla, hogy kedvencünknek van-e lehetősége elbújni egy csendes, eldugott helyre, ahol kipihenheti magát. A stressz gyakori kiváltója a hasmenésnek, ingerlékenységnek. Az idősebb, és beteg állatok még érzékenyebbek a környezet változására, és a magasabb aktivitásra. Figyeljünk rájuk!
Ha a fent említett tanácsokat megfogadjuk, és elkerüljük az ünnepi nasiztatást, kutya díszítést, és kihúzzuk az égősort a konnektorból, nagyobb eséllyel lehet nyugodt, állatorvos mentes karácsonyunk. Kellő elővigyázatossággal boldogan telhetnek az ünnepek, azonban, ha a tünetek bármelyikét tapasztaljuk, azonnal konzultáljunk állatorvossal!
Forrás: realsimple.com
Indexkép forrás: blog.dogbuddy.com
Cikk első megjelenése: 2015. december 23.
Saját készítésű tappancsos karácsonyfadísz
Mindenki imád díszíteni. Gazdiként ne hagyd ki ezt a saját készítésű tappancsos karácsonyfadíszt!
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
A kíváncsi kutya úgy gondolta, nem vár karácsonyig az ajándékokkal
Kicsit másfajta meglepetésre ért haza a család, mint amire számítottak...
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!