A kistestű kutyák védelmében - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

A kistestű kutyák védelmében

2024. november 07., 12:30


Szerző: M.Lilla


Kategória: Jó tudni!




Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?

Petissimo Petnovember

hirdetés (X)



 

Talán már hallottuk a „kiskutya-szindróma” kifejezést. Általában így jellemzik azokat a kistestű kutyákat, akik tartanak az idegenektől, nem akarnak barátkozni, félelmükben moroghatnak is, a segítség reményében pedig a gazdiba kapaszkodnak.

 

De miért is alapvető, hogy minden kutya szeressen barátkozni? Honnan jön ez a kényszer, hogy meg kell simogatni a kicsi kutyákat, mert „annyira cukik?” Aztán meglepődve konstatálják, hogy „nahát, mindjárt megesz! Ha-ha!”. Jót mulatnak rajta. Nincs ez így jól. 

 

 

 

Kis testben erős szív lakozik, és ha valami sok neki, szólni fog
Kis testben erős szív lakozik, és ha valami sok neki, szólni fog
Fotó: Freepik/@bearfotos

 

 

Hányszor olvastuk már, hogy a kutya fajtája nem egyenlő az agresszív viselkedéssel, aztán újra és újra szembejönnek azok a mémek, melyekben adott fajtát helyezik első helyre. Nem beszélve a viccesnek mondott videókról, amiben például egy csivava hörög a gazdájára, amikor paskolgatja az orrát. Miért hisszük el, hogy ez vicces? Miért legyintünk arra, ha egy kistestű kutya nem kér belőlünk?

 

Szánjunk egy percet arra, és gondolkodjunk el azon, hogyan is néz ki a világ egy kicsi kutya szemszögéből. Mennyiben más az életük, mint a nagyobb kutyáké. Emberként a legtöbb kutya fölé tornyosulunk, de aztán arra gondolunk, hogy mennyivel kisebbek ezek a fajták, és mennyivel nagyobbnak – szinte hatalmasnak – tűnhetünk számukra. Ezek a kiskutyák szó szerint az óriások világában élnek, és életük nagyrészt felettük folyik.

 

 

Tündéri szőrgombóc, de attól még kutya
Tündéri szőrgombóc, de attól még kutya
Fotó: Freepik/@frimufilms

 

 

Ahhoz, hogy a kicsi mérete miatt jobban láthassa, mi minden történik körülötte (vagyis felette), fel kell emelnie fejét. Nyújtogatja nyakát, és persze két lábra is állhat, amivel nem minket akar „ledominálni”, hanem kíváncsiságát fejezi ki, vagy éppen segítséget kér tőlünk valamihez, ahogy mancsával megérinti lábunkat.

 

És akkor még nem beszéltünk az agresszív viselkedésről. Ami legtöbbször nem más, mint félelmi reakció az óriásokkal szemben. Főleg idegenek körében – mégis, ki szereti, ha kéretlenül össze-vissza tapogatják és simogatják, mert hát „olyan kis aranyos”?!

 

Ha valamitől megijed, fél vagy szeretné növelni a távolságot az embertől vagy egy másik kutyától, egy kistestű kutya is ugyanazokhoz az eszközökhöz tud folyamodni, mint a közepes és nagy testű társaik.

 

 

Kistestű kutyák - Az ásítás is utalhat arra, hogy nem érzi jól magát ebben a helyzetben
Kistestű kutyák - Az ásítás is utalhat arra, hogy nem érzi jól magát ebben a helyzetben
Fotó: Freepik

 

 

Ezek lehetnek a morgás, a fej és a test elfordítása az illetőtől, a mancsemelés (nem a pacsi), az összehúzott testtartás, a behúzott farkinca, stb. És ha nem veszik a lapot, még mindig nem hagyják békén a kutyust, akkor jöhet a vicsorgás, ugatás, odakapás.

 

A reakció pedig gyakran nem más, mint a „hát nem édi a kis harapós?” Amiből egyértelműen következik, hogy még jobban meg kell simogatni.

 

Az emberek érzelmi túltengése viszont ilyenkor tudja a legnagyobb kárt okozni a kiskutyának. Mert legközelebb lehet, hogy elég lesz, ha valaki felé nyúl, és mit fog csinálni, ha nem kér belőle? Lehet, hogy egyből odakap! „Juj, hát a rosszkutyája!” - mondják meglepetten, majd hozzáteszik: „Nem baj, akkor is olyan aranyos!”

 

 

Kicsi és cuki, de a szájtartás és a mancsemelés azt jelezheti, nem szeretne barátkozni
Kicsi és cuki, de a tekintet, a szájtartás és a mancsemelés azt jelezheti, nem szeretne barátkozni
Fotó: Freepik/@freepic-diller

 

 

Próbálnánk meg ezt egy 15, 25 vagy 55 kilós kutyával!

 

Mivel kicsik, viszonylag kevés kárt tudnak okozni, ezért sokaknak eszébe sem jut, hogy baj történhet. Egyszerűen nem tekintik veszélyesnek a helyzetet, mintha ugyanez egy nagyobb testű kutyával zajlana le.

 

Ha figyelmen kívül hagyják a kiskutya jelzéseit, attól ő még valósnak éli meg a fenyegetettséget. Ugat valamire, például egy másik emberre vagy kutyára, mire a gazdi zavarában inkább elrángatja onnan a kiskutyát. Kicsiny termete és súlya miatt ezt fizikailag könnyű kivitelezni. De valóban jót teszünk vele?

 

 

Kiskutya, de nem gyerek. Egyébként sem szabad így felemelni egy kutyát
Kiskutya, de nem gyerek. Egyébként sem szabad így felemelni egy kutyát, mert könnyen megsérülhet a vállízülete, meghúzódhatnak az izmai
Fotó: Freepik/@prostooleh

 

 

Gondos gazdiként érezzük, hogy ez nem igazán jelent megoldást. Az, hogy megtehetünk valamit, még nem jelenti azt, hogy meg is kell tennünk. Az első és legfontosabb, hogy kedvencünk biztonságban érezze magát, jól érezze magát az őt körülvevő világban. Gondoljuk át, mit tehetünk ennek érdekében.

 

Tegyük fel magunknak a kérdést, hogy legközelebb engedjük-e, hogy megsimogassák? Biztosan oda kell-e engedni pórázon egy nála nagyobb kutyához? Biztosan jó, ha azt mondjuk a másik gazdinak, nyugodtan engedje oda kutyáját a miénkhez? A „nem lesz baj, ő már csak ilyen morgós” és hasonló mondatok pont olyanok, amikkel többet ártunk, mint segítünk.

 

 

Az erős lihegés is jelezhet bizonytalanságot, stresszt, szorongást
Az erős lihegés is jelezhet bizonytalanságot, stresszt, szorongást
Fotó: Freepik/@racool-studio

 

 

Attól, hogy fizikailag kicsik és könnyen lehet őket ide-oda tenni, felkapkodni, még nem jelenti azt, hogy az érzéseik kevésbé fontosak, mint bárki másé.

 

Ha jobban belegondolunk, eleve hátrányból indulnak: hiszen egy óriásokkal teli világban élnek, ahol kicsiny termetük miatt még több hátrány és igazságtalanság érheti őket azáltal, hogy nem ismerik fel, és nem ismerik el a kutya érzelmeit. Például:

 

  1. figyelmen kívül hagyják, ha morog („hát de édes, megsimogathatom?”)
     
  2. kinevetik, ha ugat („jaj bogárkám, meg ne egyél!”),
     
  3. és vidáman elviccelődnek rajtuk („nézd már, micsoda kis hörcsög!”).

 

Tényleg ezt érdemlik csak azért, mert kicsik?

 

 

A kistestű kutyák védelmében
A kistestű kutyák védelmében
Fotó: Freepik

 

 

Egy csivava, Yorkie és tacskó is pontosan ugyanolyan érzelmi kapacitással rendelkezik, mint egy spániel, vizsla, rottweiler, bernáthegyi vagy ír farkaskutya. Utóbbiaknál azonban szó nélkül elfogadjuk, ha jelzi, hogy hagyjuk békén. Mert nagyobbak. Mert erősebbek. Mert komoly sérülést okozhatnak, ha sarokba szorítva érzik magukat.

 

A kiskutyák ugyanúgy reagálhatnak, mint a nagyok. A méret nem mentesít minket a felelősség alól, hogy tisztában legyünk a kutya érzelmi állapotával.

 

Azt is fontos megjegyezni, hogy rengeteg oka lehet annak, ha a kutya kényelmetlenül érzi magát egy adott helyzetben. Ide tartozik például a megfelelő szocializáció és a világgal való érintkezés hiánya. A kölykök, a fiatal kutyák és a mentett ebek gyakran bizonytalanok új helyzetekben, valamint új dolgok, emberek, állatok közelében. Egyetlen múltbéli ijesztő élmény is eredményezhet hosszan tartó félelmet. 

 

 

Apró tacskó kölyök - A mi feladatunk, hogy boldog kutyává cseperedjen
Apró tacskó kölyök - A mi feladatunk, hogy boldog kutyává cseperedjen
Fotó: Freepik/@serhiibobyk

 

 

A mi feladatunk, hogy segítsük őket eligazodni világunkban. Ehhez hozzátartozik az is, hogy ismerjük fel, ha a kutya betegség vagy fájdalom jeleit mutatja, mert ez is jelentősen kihathat hangulatára, megváltozhat tőle a viselkedése.

 

Gazdiként mi vagyunk kedvenceink szószólói, és rajtunk múlik, hogy minden lehetséges módon óvjuk négylábú társainkat az esetleges fizikai, mentális és érzelmi sérülésektől – függetlenül attól, hogy milyen méretűek.

 

Nyugodtan szóljunk a kíváncsi érdeklődőknek, hogy kedvencünk most nem szeretne ismerkedni. Bármi is legyen az indok (félős, beteg, gyógyulófélben van, fogyatékossága van, öreg, stb.), egy kutyabarát meg fogja érteni. 

 

 

 

 

Forrás: goodguardianship.com
Indexkép forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?

Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt? Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?

Vigyük-e a kölyköt iskolába? Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.

Megsimogathatom a kutyád? Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?

Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi? Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

JULIUS-K9 Hírstart AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Petcast

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Simit kérek! - Minden nap így várja a postást a a labrador Hírek - Címlapon
Simit kérek! - Minden nap így várja a postást a a labrador
Áttörés: mostantól tilos kutyát és macskát árusítani vásárokon Hírek - Címlapon
Áttörés: mostantól tilos kutyát és macskát árusítani vásárokon