A kutya szaglása
2015. október 02., 06:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
A kutyák látnak az orrukkal - tartja a mondás. Bámulatos szaglószervükkel egy olyan világ felfedezésére képesek, amely messze meghaladja mindazt, amit mi észlelni tudunk. Hogyan is működik a kutyaorr? Szemléltető videóval!
Elgondolkodtál már valaha is azon, hogyan érzékeli kutyád az őt körülvevő világot? Az első képen hozzávetőlegesen az látható, amit a szemével lát. Nem valami érdekes, ugye?
Ahogy a levegő belép és áthalad az orrán, egy kisebb szövetréteg két különböző részre oszlik szét: egyik a levegőtételt biztosítja, a másik a szaglás funkcióját látja el. Az orrjáraton áthaladó levegőhullám egy olyan területre jut, ahol a speciális szaglóreceptorok találhatók. Számuk hozzávetőlegesen 300 millió, amelyhez viszonyítva a mi 5 millió érzékelősejttel rendelkező szaglószervünk eléggé esetlennek tűnhet, főleg, hogy az emberi orrnál ugyanazon az útvonalon halad át a be- és kilélegzett levegő. Ezzel szemben a kutyáknál az orrcimpák külső részén át távozik a levegő, s az így keletkező kis légörvények segítik az új illatmolekulák felvételét. Ily módon az illatkoncentráció több, egymást követő szippantás által adódik össze. Ám ez a lenyűgöző orrszerkezet önmagában még nem elég. Egy fontos tényező hiányában képtelen lenne továbbítani az orrjáratokba beérkező információtömeget.
A szagok továbbításában elsődleges szerepet betöltő szaglószervi rendszer valójában sokkal nagyobb relatív területet foglal el a kutya agyában, mint nálunk. Ennek segítségével ebünk illatok hihetetlen tárházát képes egymástól megkülönböztetni, egyúttal emlékezetében eltárolni. Az emberi orr által felismerhető mennyiségnél akár 100 milliószor kisebb koncentrációban megjelenő részecskéket is azonosítani tudja. Míg mi egy csepp parfüm illatát is megérezzük egy kis szobában, addig a kutyának az sem okozna gondot, ha ugyanabban a cseppben foglalt különböző illatanyagokat kellene kiszagolnia egy bezárt stadionban - és még további összetevőire is tudná bontani azt.
Amellett, hogy a kutya szaglása sokkal érzékenyebb a miénknél, segítségével számunkra láthatatlan dolgok felkutatására is képessé válik. A szájpadlás felett elhelyezkedő Jacobson-szerv - más néven vomeronazális szerv -, egy teljesen különálló szervrendszer. Ennek köszönhetően a kutya észlelni tudja az emberek és állatok által kibocsátott hormonokat, különbséget tud tenni barát és ellenség között, felismeri érzelmi állapotainkat, és még azt is meg tudja „mondani”, ha a gazdi várandós vagy éppen beteg.
A szagok észlelésének folyamata más érzékszerveknél sokkal rövidebb idő alatt, a hipotalamuszt kikerülve jut el közvetlenül a kutya agyába. Az érzelmekkel és ösztönökkel áll összeköttetésben, ezáltal négylábunk percepiója lényegesen gyorsabb a miénknél, szinte a zsigereiből fakad.
Ami azonban még ennél is bámulatosabb, az a tény, hogy a kutya orra az idő múlását is képes érzékelni. A járókelők által hátrahagyott lenyomatokban vagy a parkolásból elinduló autó nyomán megjelenik számára a múlt, s ugyanígy le tudja olvasni a gazdi ruhájáról, cipőjéről azt is, hol járt és éppen mit csinált.
A tereptárgyak - legyen az egy tűzcsap vagy fa - komplett „illat-hirdetőtáblaként” szolgálnak a kutyaorr számára. Mindazok üzenetét hordozzák, akik ott jártak, beleértve olyan információkat, mint az általuk elfogyasztott étel és aktuális érzelmi állapotuk. A jövő a szelek szárnyán érkezik, mely figyelmezteti a kutyát arra, ki vagy éppen mi közeleg – már jóval azelőtt, hogy mi észrevennénk azt. Miközben mi egy adott pillanatban csak az előttünk lévő dolgokat látjuk, a kutyák az egész történetet "leképezik" orrukkal, az elejétől egészen a végéig.
A kutya-gazdi kapcsolatok talán legszebb példája az, hogy kedvenceink megosztják velünk ezeket a történeteket, aktív részvevőként vannak jelen bennük.
Stresszhelyzetben válaszolhatnak hangulatunkra kedvességgel, s ha fenyegetést éreznek, agresszióval is reagálhatnak rá. A stressz és a harag a kutyaorr számára felismerhető hormonfelhő formájában manifesztálódik. A megfelelő kiképzés birtokában láthatatlan veszélyekre is felhívhatják figyelmünket, legyen az egy bomba, apró adathordozó vagy rákos daganat.
Négylábú barátaink tőlünk egészen eltérően érzékelik a világot, hihetetlen orruk előtt számunkra láthatatlan dimenziók tárulnak fel. A kutya számára minden közelében lévő tárgy, minden egyes mellette elhaladó személy vagy jármű, a szomszéd szemetesládájának tartalma, minden egyes fa, minden madár és rovar egyedi, sajátos szagprofillal rendelkezik, amely pontosan elárulja neki, mi az, hol tartózkodik éppen és milyen irányban halad. Az alábbi videó remekül szemlélteti ezt.
Forrás: ed.ted.com
Indexkép forrás: wallpaperscraft.com
Fordította: Maurer Lilla
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?