A kutyák már családtagok, nem háziállatok – de mit esznek és mennyiért? Felmérés készült a hazai kutyatartási szokásokról
2024. május 18., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
A kutyatartók közel negyede szerint a kutyájuk fontosabb, mint a legtöbb családtagja vagy ismerőse. A legfiatalabb kutyagazdák között az arány egy harmad. Többek között ez derült ki a Whizzopet.hu webáruház által készített kutatásból.
Hogyan ápolják a kutyájukat a magyarok? Mennyit költenek állateledelre? Mennyire vannak tisztában a gazdák a kutyájuk egészségével? Többek között ezekre kaphatunk választ abból a kutatásból, amit majdnem 1600 magyar kutyatartó töltött ki.
Mit esznek a kutyák és mennyiért?
Havonta 10.000 és 25000 forintot költ állateledelre a legtöbb kutyatartó (47,6%), havi 10.000 forint alatti összeget a válaszadók negyede adott meg. Ugyanakkor életkoronként vannak komoly eltérések, például a 18-24 korosztály láthatóan többet fordít a kutyája táplálására, hiszen náluk 9,7% csak azoknak az aránya, akik havi 10.000 forintot szánnak eledelre.
Ugyanakkor a tápok választásánál nem az ár az elsődleges. A válaszadóknak fontosabb, hogy egy táp természetes és hypoallergén legyen, a márka pedig a legkevésbé érdekli őket.
A kutyák étkezésében a nyers étrend teljesen háttérbe szorul, és a házikosztot is megelőzik a konzervek és a száraztápok, bár a nagyvárosokban kevesebb kutyának adnak a gazdák házikosztot (23,9%), mint a kistelepüléseken és falukban (37,9%).
A városi kutyák allergiásabbak, vagy a gazdák tudatosabbak?
A válaszadók 28,8%-a mondta azt, hogy van a kutyájának allergiája, 12,7% viszont nem tud róla. Érdekes, hogy a nagyvárosi és fővárosi válaszadók 38,2%-a tud arról, hogy a házi kedvencének van allergiája, míg a kisvárosi, vidéki kutyatartóknál ez az arány csak 24,2%.
„Az allergia nem emberi privilégium, nagyon sok kutya is szenved tőle, éppen ezért fontos, hogy a gazdák felismerjék ennek a jeleit” – nyilatkozta Balla Barbara a Whizzopet kutyaherbológusa – „szerencsére a kutyatartók egyre tudatosabbak, de az állatok egészsége és jóléte miatt fontos, hogy megismerjék az allergia tüneteit, és ne keverjék azt össze az állatok szokásaival, és az is fontos, hogy a gazdák segítsék is az állatok jólétét, egészségét”.
A kutyák nagyrésze tényleg fél a tűzijátéktól
A kitöltők 62,3%-a válaszolta azt, hogy a kutyája fél a tűzijátéktól, szerencsére arról kevesebben számoltak be, hogy ebből már valami gond is származott (3,5%).
A kutyák már családtagok, nem háziállatok, sőt néha még az embereknél is fontosabbak
A kutyatartók életében - természetesen - nagyon fontos szerepe van a kutyáknak. A válaszadók 67,8%-a mondta azt, hogy a kutyájuk ugyanolyan fontos, mint a többi családtag, 23,8%-uk pedig azt, hogy fontosabb, mint a legtöbb családtagja, ismerőse. A fővárosi és nagyvárosi kutyatartók még nagyobb arányban válaszolták azt, hogy a kutyájuk fontosabb, mint több ismerőse vagy családtagja (27,9%), a kisvárosi és falusi válaszadóknál ez az arány csak 21,7% volt. A legfontosabb szerepet a kutya a 18-24 éves korosztály életében tölt be, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy közülük 34,1% válaszolta azt, hogy a kutya fontosabb, mint több ismerős vagy családtag.
Érdekes, hogy a válaszadóknak mindössze 0,3%-a válaszolta azt, hogy a kutya csak egy háziállat.
„A kutyák családtagok, megérdemlik, hogy úgy vigyázzunk a jólétükre és az egészségükre, mint a család többi tagja esetében. Felelősséggel tartozunk nekik.” - mondta el Lupis Gergő, a Whizzopet.hu webáruház üzemeltetője – „A kutyáknak más igényük van, mint nekünk embereknek, ezért érdemes a nekik való táplálási és gondozási módokat megkeresni, és megtanulni az ő »egészségnyelvüket«. Így lesz az állat és az egész család is boldogabb, kiegyensúlyozottabb.”
Indexkép forrás: Unsplash - Karsten Winegeart
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Egészségesebbek a dizájner kutyák, mint a fajtatiszták?
Egy friss kutatás nem talált jelentős eltéréseket a „tervezetten keresztezett” kutyák és fajtatiszta társaik általános egészségi állapota között.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
A macskák is gyászolnak, ha elveszítik legkedvesebb barátaikat, így a kutyákat is
Egy új tanulmány szerint a cicáknak is fáj, ha búcsút kell venniük azoktól, akiket szeretnek.
Miért érintik össze orrukat a kutyák?
Üdvözlés, információgyűjtés, a kötődés növelése... Mi mindenben segítheti a kutyákat ez a barátságosnak tűnő gesztus?