A kutyatréner kulisszái mögött – Tényleg vicces?
2022. március 19., 13:00
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Megtörtént epizódok, a színtiszta valóság. Mindezt szűk óra leforgása alatt sikerült „begyűjtenem” egy átlagos tréning alkalmával. Egy vizsla-mix kutyus, aki magányában az elsuhanó autókat hívja játszani és egy fuldokló westie, akin csak nevet gazdája. Végtelenül szomorú jelenetek.
Mini-blog Panyi Zita kutyaviselkedés-terapeutával.
Privát gondolatokkal, kérdőjelekkel, sikerről és örömökről.
***
Néha komolyan elgondolkozom azon, hogyan lehetséges pár embernek ennyire félreértenie saját kutyusát… Milyen elképzeléseik lehetnek empátiáról, komfort-érzésről? Szorult-e beléjük akár csipetnyi humánum is, ha a szemük előtt lejátszódó valóságnak abszolút nem érzékelik és értelmezik a tartalmát? Vagy szimplán nem érdekli őket…
Estefelé járunk. Egy gazdival és kutyusával épp a futiban gyakoroljuk az ismerkedési helyzetekben kivitelezhető impulzus-szabályzást. A szemem sarkából egy szerfölött furcsa viselkedésű vizsla-mix fiúcskára leszek figyelmes. A gazdái a futi sarkában állnak. A bent tartózkodás ideje alatt végig… Nem dobnak neki egyetlen labdát vagy botot sem, rá sem néznek. Egymással diskurálnak. Sokszor tekint rájuk a lógófülű vizsla. Várja, hátha játszanak majd vele. Hátha együtt fognak futni, oldottan mókázni. Hátha visszahozhat valamit, mert ő abban nagyon ügyes! Egymás után vagy ötször felcsillan szemében a remény, mikor gazdái a zsebükbe nyúlnak, majd ki is oltódik. Csak egy zsepiért nyúltak… Elkeseredésében és mert bizony igen kreatívak, okosak a vizslák, kitalál magának egy játékot. Bevárja, míg az angyalföldi futtató hosszabbik oldala mellé (autóút mellett helyezkedik el) ér egy gyorsan száguldó autó. Azt játssza, hogy kergetőznek. Üldözőbe veszi hát a guruló masinát. Alaposan megugatja. Egy pillanatra boldogan csahol. Csak sajnos a „pajti” sosem fordul őfelé. Az autó sem… És mindig lehagyja. Kudarc itt is. Nem érti a vizsla. Megáll. Mit csinálhat rosszul? Megrázza fülecskéit. Sebaj, majd a következő, gondolja. Mert a kutyák tudnak reménykedni. Kezd fáradni. Vagy inkább úrrá lesz rajta a fásultság. Mikor legközelebb csattog vissza kiindulópontjához, kényszermozgásokat végez. Magányos. Árt neki a mellőzöttség, az unalom, a kudarcélmények sorozata. Saját tengelye körül kezd dühösen forogni, egyre gyorsabban. Persze a „kedves gazdik” ezt sem veszik észre… Végtére, ők szuper gazdik, naponta viszik futiba a kutyát. Óránál is hosszabban…
Hazafelé találkozom a pici westie-vel. Messziről látom, hogy a kis terrier beleakadt pórázába, miközben a gazdi barátnőjével trécsel. Neki akar menni a közeledő Felhőnek, csak akadályozza pórázzal körbetekert lába és az is, hogy fojtja nyakörve. Ám mindez csak megacélozza elszánását. Újult erővel igyekszik kitörni. Csak az a fránya légcső és nyelőcső… Fuldokolni kezd, ijesztő hörgéssel és sípoló lélegzetvétellel vesz vissza a lendületből, mire elhaladván mellettük hallom, hogy a hátam mögött röhögőgörcsben tör ki a gazdija éles hangon. Szóvá is teszi, milyen hangokat ad a kutya… Felhővel egymásra nézünk.
Biztos, hogy mindenki megérdemli kutyusa tiszteletét és ragaszkodását?
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: Unsplash
Ássa el magát az a gazdi, akinek beletört a bicskája a kutyájába?
Sok bántás éri azt, akinek meggyűlik a baja a kutyájával.
...és legtöbbször maguktól a kutyásoktól érkezik.
Miért csinálja a kutyám? – Támadás
Sok sétát és kutyussal töltött szabadidőt keserít meg a támadás jelensége. Amikor hiába szeretnél egy nyugis sétát tenni, lehetetlennek tűnik. Mert kiszámítható, mi fog történni. Eleinte minden rendben, labdáztok, játszotok. Ügyesen megcsinál minden feladatot. Aztán kedvenced meglát egy másik kutyát pár méterre... Megáll. Befeszül a teste. Összecsukja a száját és meredten néz. Nem borzol, nem ugat. Csendben van. Elég beszédes az a csend…! Sokszor állatorvosi rendelőben köt ki az áldozat kutyus. Aki túléli vagy nem a támadást. Aggodalom, orvosi számla és a félelem… Mi van, ha megismétlődik?
Miért ugrál fel a kutyám?
Melyik gazdi ne ismerné a jelenetet, amikor egy hosszú munkanap végén végre hazaér, nyílik az ajtó… és ott tobzódik előtte kutyusa széles vigyorral. Pörög, toporog izgalmában, hol tutulkodva fontoskodik, hol meg nyálas puszikat oszt vég nélkül, mindeközben pedig igyekszik megmászni szeretett kétlábúját?
Miért húz a pórázon a kutyám?
Bizony húz. Ha sétálni indultok, ha meglát egy másik kutyát. Ha a bokor alól akar felenni valamit, ha futhatnékja van. Húz, amint kiléptek a házból. Ha a park közelében vagytok, még inkább. Sok gazdi életét megkeseríti a kutyusok ezen szokása. Mert nem békés a séta, mert megfájdul az ember karja félórán belül. Főleg, ha nagyobb testű a szemünk fénye. Sokszor társul ez a szokás idegen kutyák megugatásával, ami megint csak nehezíti a közösen eltöltött időt.
Szeretnék második kutyust! Ahogy indul…
Nincs gazdi, akinek ne fordulna meg a fejében időnként ezen ötlet. „Milyen szép lenne, ha a két kis gombóc naphosszat eljátszana egymással! Sosem lennének egyedül, ha dolgozni megyek.” Így indul. De mi történik, hogy ez az idilli kép egyszer csak csalódott, elkeseredett gazdikat prezentál? Törvényszerű e változás? Egyáltalán, hogy lehet valaki csalódott, ha kiskutyák ugrándozzák körbe?