A macskák is gyászolnak, ha elveszítik legkedvesebb barátaikat, így a kutyákat is
2024. augusztus 15., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Egy új tanulmány szerint a cicáknak is fáj, ha búcsút kell venniük azoktól, akiket szeretnek.
A kutatók több mint 400 macskatulajdonost és kedvenceik viselkedését vizsgálták, miután a velük egy háztartásban élő másik állat elpusztult.
A michigani Oakland Egyetem kutatói az Applied Animal Behavior Science (Alkalmazott Állatviselkedés Tudomány) nevű folyóiratban tették közzé eredményeiket, melyből kiderült, hogy a macskafélék is képesek gyászolni.
Több mint 400 macskatulajdonost kérdeztek meg kedvencük viselkedéséről azt követően, hogy állattársuk átkelt a Szivárványhídon. A beszámolók alapján egyértelművé vált, hogy a cicák viselkedése megváltozott, miután macska- vagy kutyapajtásuktól örökre el kellett köszönniük. Ezek a viselkedések mind-mind a gyászhoz köthetőek voltak, például nem kívántak enni, nem érdekelte őket a játék, és úgy általában véve azok a dolgok, amik korábban.
Jennifer Vonk és Brittany Greene, a tanulmány társszerzői azt is megállapították, hogy a gyász időszakában a macskák több időt töltöttek egyedül, jobban keresték gazdáik figyelmét és közelségét, illetve többet aludtak. Úgy tűnt, hiányzik nekik a barátjuk, és keresik, merre lehet.
„Egy kicsit optimistábbá tett, hogy ők is szorosan kötődhetnek egymáshoz” – mondta Vonk, az Oakland Egyetem pszichológia professzora.
„Számomra a legmeggyőzőbb talán éppen az, hogy a gazdik állítása szerint oly módon változott meg a macskájuk viselkedése, mely összhangban áll azzal, amit egy gyászolótól várnánk” - folytatta, majd hozzátette, hogy: „Olyan dolgokból lehet előrelátni mindezt, mint az állatok kapcsolatának minősége, hogy mennyi ideig éltek együtt, illetve az is, hogy mennyi időt töltöttek közös tevékenységekkel, például játékkal, pihenéssel.”
Vonk a The Sunday Timesnak adott nyilatkozatában azt is elmondta, hogy szerinte a macskákat tévesen antiszociálisnak minősítik kutyás társaikhoz képest. Szerinte ők is képesek olyan érzésekre, amelyeket sokan szinte csak a kutyáknak tulajdonítanak.
„A kutyákkal ellentétben hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a macskák tartózkodóbbak, és nem igazán kedvelik mások társaságát” – mondta el a kutató. – Azt hiszem, mindez idáig tévesen jellemeztük őket.
Forrás: people.com
Indexkép forrás: Freepik/@wirestock
Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának?
Bizalom és biztonság - két különleges fogalom, mely alapvető egy harmonikus kutya-gazdi kapcsolatban. De hogyan érhetőek el egy traumán átesett kutya esetében?
Simit kérek! - Minden nap így várja a postást a a labrador
Amikor hallja a postás lépteit, odatotyog a bejárati ajtóhoz, és elfoglalja helyét a levélbedobónál. Kíváncsiak vagytok, miért?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.