
A macskák is gyászolnak, ha elveszítik legkedvesebb barátaikat, így a kutyákat is
2024. augusztus 15., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Egy új tanulmány szerint a cicáknak is fáj, ha búcsút kell venniük azoktól, akiket szeretnek.
A kutatók több mint 400 macskatulajdonost és kedvenceik viselkedését vizsgálták, miután a velük egy háztartásban élő másik állat elpusztult.
A michigani Oakland Egyetem kutatói az Applied Animal Behavior Science (Alkalmazott Állatviselkedés Tudomány) nevű folyóiratban tették közzé eredményeiket, melyből kiderült, hogy a macskafélék is képesek gyászolni.

Fotó: Freepik/@micahbg
Több mint 400 macskatulajdonost kérdeztek meg kedvencük viselkedéséről azt követően, hogy állattársuk átkelt a Szivárványhídon. A beszámolók alapján egyértelművé vált, hogy a cicák viselkedése megváltozott, miután macska- vagy kutyapajtásuktól örökre el kellett köszönniük. Ezek a viselkedések mind-mind a gyászhoz köthetőek voltak, például nem kívántak enni, nem érdekelte őket a játék, és úgy általában véve azok a dolgok, amik korábban.
Jennifer Vonk és Brittany Greene, a tanulmány társszerzői azt is megállapították, hogy a gyász időszakában a macskák több időt töltöttek egyedül, jobban keresték gazdáik figyelmét és közelségét, illetve többet aludtak. Úgy tűnt, hiányzik nekik a barátjuk, és keresik, merre lehet.

Fotó: Pexels/@ioan-dan-plesa-75309815
„Egy kicsit optimistábbá tett, hogy ők is szorosan kötődhetnek egymáshoz” – mondta Vonk, az Oakland Egyetem pszichológia professzora.
„Számomra a legmeggyőzőbb talán éppen az, hogy a gazdik állítása szerint oly módon változott meg a macskájuk viselkedése, mely összhangban áll azzal, amit egy gyászolótól várnánk” - folytatta, majd hozzátette, hogy: „Olyan dolgokból lehet előrelátni mindezt, mint az állatok kapcsolatának minősége, hogy mennyi ideig éltek együtt, illetve az is, hogy mennyi időt töltöttek közös tevékenységekkel, például játékkal, pihenéssel.”

Fotó: Pexels/@helen1
Vonk a The Sunday Timesnak adott nyilatkozatában azt is elmondta, hogy szerinte a macskákat tévesen antiszociálisnak minősítik kutyás társaikhoz képest. Szerinte ők is képesek olyan érzésekre, amelyeket sokan szinte csak a kutyáknak tulajdonítanak.
„A kutyákkal ellentétben hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a macskák tartózkodóbbak, és nem igazán kedvelik mások társaságát” – mondta el a kutató. – Azt hiszem, mindez idáig tévesen jellemeztük őket.
Forrás: people.com
Indexkép forrás: Freepik/@wirestock
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
A hosszú orrú kutya ügyesebben szagol? Most kiderült!
Az ELTE etológusai szerint az életkor és az agy alakja befolyásolja a szaglással kapcsolatos agyi régiók konnektivitását. A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmányban először vizsgálják ezt a hálózatot kutyáknál.
Szeretik a kutyák, ha megpusziljuk őket?
Van, aki szereti a kutyapuszit és van, aki a gondolatától is irtózik. Mit gondolhatnak erről kutyáink? Értik-e, ha puszit adunk nekik, és egyáltalán szeretik-e?
Nem véletlenül gondolunk gyermekünként a kutyánkra? Egy kutatásból most kiderült.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói arra vállalkoztak, hogy feltárják, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?