A mozgatás a prevenció kulcsa
2015. március 01., 04:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Egészség
Kevesen tudják, hogy a kutyák ízületi problémáinak nagy része a rossz terhelés miatt alakul ki. Ha ezeket időben felfedeznénk, vagy (ami még jobb lenne), ha megelőznénk, akkor számtalan kellemetlenségtől kímélnénk meg négylábúinkat, és önmagunkat.
A prevencióban a legmegdöbbentőbb, hogy nem kell azonnal súlyos dolgokra gondolnunk. Erre a legegyszerűbb példa az ebek körmének állapota. Reidinger Anita kutyafizioterapeuta szerint a kívánatosnál hosszabb karom teljesen átalakítja a négylábú talpterhelését, másképp használja a páciens a végtagját, előfordul, hogy látványosan sántít. Miközben egy karomvágással megelőzhető lenne a tünet együttes.
A másik egyszerű, mégis sokakat érintő téma a hosszú gerincű kutyák problémái. Például egy tacskó esetében már kölyökkorban el kell kezdeni odafigyelni a helyes mozgatásra. Nem szabad engedni, hogy az ágyra fel-le ugráljon vagy a lépcsőn szaladgáljon, ellenkező esetben az eb gerince belenghet.
Unásig ismételt „sirám”, mégis sokan a mai napig nem veszik komolyan a diszplázia szűrést. Az eredménnyel a kézben már tovább lehet a jövőn gondolkodni, például egy kutya fizioterapeuta személyesen a négylábúra szabott gyakorlatokkal sokat tud javítani az általános állapoton. Ehhez azonban felelősségteljes gazdákra van szükség, akik kivizsgáltatják, megnézetik, figyelemmel kísérik kutyáik sorsát.
Néhány tévhit cikkünk végére:
„Ha valami baja van a kutyámnak, akkor le kell állni az addigi kimozgatásokkal.” – Ez így ebben a formában hamis elképzelés. Mindenképp szakember véleményét kell kikérni, s könnyen lehet, hogy fontos szempont marad a jövőben a kimozgatások tartása, az eb rehabilitációjában.
„Bizonyos fajták nem lépcsőzhetnek!” – Sarkos kijelentés. A valóságban a fokokat néha terápiának is használják az orvosok, de az tény, hogy nem szabad hagyni rohangálni fel, s alá az ebeket a lépcsőn, mivel a gerincük beleng, ami egészségtelen, és veszélyes is.
Száz szónak is egy a vége: a prevenciót tartsuk szemünk előtt, ezzel akár éveket tehetünk fájdalomtól mentessé kutyáinknak. Csak egy pici időt, és odafigyelést igényel – ennyit pedig minden négylábú megérdemel!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: dogwallpapers.net
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?