
A mozgatás a prevenció kulcsa
2015. március 01., 04:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Egészség
Kevesen tudják, hogy a kutyák ízületi problémáinak nagy része a rossz terhelés miatt alakul ki. Ha ezeket időben felfedeznénk, vagy (ami még jobb lenne), ha megelőznénk, akkor számtalan kellemetlenségtől kímélnénk meg négylábúinkat, és önmagunkat.
A prevencióban a legmegdöbbentőbb, hogy nem kell azonnal súlyos dolgokra gondolnunk. Erre a legegyszerűbb példa az ebek körmének állapota. Reidinger Anita kutyafizioterapeuta szerint a kívánatosnál hosszabb karom teljesen átalakítja a négylábú talpterhelését, másképp használja a páciens a végtagját, előfordul, hogy látványosan sántít. Miközben egy karomvágással megelőzhető lenne a tünet együttes.
A másik egyszerű, mégis sokakat érintő téma a hosszú gerincű kutyák problémái. Például egy tacskó esetében már kölyökkorban el kell kezdeni odafigyelni a helyes mozgatásra. Nem szabad engedni, hogy az ágyra fel-le ugráljon vagy a lépcsőn szaladgáljon, ellenkező esetben az eb gerince belenghet.

Fotó: dumpaday.com
Unásig ismételt „sirám”, mégis sokan a mai napig nem veszik komolyan a diszplázia szűrést. Az eredménnyel a kézben már tovább lehet a jövőn gondolkodni, például egy kutya fizioterapeuta személyesen a négylábúra szabott gyakorlatokkal sokat tud javítani az általános állapoton. Ehhez azonban felelősségteljes gazdákra van szükség, akik kivizsgáltatják, megnézetik, figyelemmel kísérik kutyáik sorsát.

Fotó: dogsinmotion.com.au
Néhány tévhit cikkünk végére:
„Ha valami baja van a kutyámnak, akkor le kell állni az addigi kimozgatásokkal.” – Ez így ebben a formában hamis elképzelés. Mindenképp szakember véleményét kell kikérni, s könnyen lehet, hogy fontos szempont marad a jövőben a kimozgatások tartása, az eb rehabilitációjában.
„Bizonyos fajták nem lépcsőzhetnek!” – Sarkos kijelentés. A valóságban a fokokat néha terápiának is használják az orvosok, de az tény, hogy nem szabad hagyni rohangálni fel, s alá az ebeket a lépcsőn, mivel a gerincük beleng, ami egészségtelen, és veszélyes is.
Száz szónak is egy a vége: a prevenciót tartsuk szemünk előtt, ezzel akár éveket tehetünk fájdalomtól mentessé kutyáinknak. Csak egy pici időt, és odafigyelést igényel – ennyit pedig minden négylábú megérdemel!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: dogwallpapers.net
Hátizsák kutyáknak – Praktikus tippek a viseléshez
Ha úgy döntöttünk, szeretnénk kedvencünkre hátizsákot adni, felmerülhet a kérdés, hogyan szoktassuk hozzá? Mi kerüljön bele? És mi ne? Ebben szeretnének most segíteni.
Így kerüld el a fagyálló mérgezést!
A fagyálló egy erősen mérgező, az állatok számára édeskés illatú, és finom ízű folyadék. Azonban akár néhány nyalás is halálos lehet, visszafordíthatatlan vesekárosodást okozva a kutyának. Emiatt nagyon fontos, hogy mindent megtegyünk a fagyálló elkerülése érdekében!
Miért szeret a kutyám botot rágni? És miért baj, ha meg is eszi?
Kíváncsiságuk és gyakran étvágyuk is határtalan. A legtöbb kutya előszeretettel rágcsál ágakat, kisebb gallyakat, néhányuk azonban jóízűen el is fogyasztja azokat… Mitől olyan finom a bot?
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Diszplázia? 12 tünet, ami arra utalhat, hogy gond van a kutya csípőjével
Sántít, fájdalma van? Nem szívesen lépcsőzik, és nehezen kel fel alvás, pihenés után? A csípődiszplázia tünetei már kölyökkorban is feltűnőek lehetnek, míg más kutyáknál csak évek múltán jelennek meg. Mit kell tudnunk a betegségről?