A pajzsmirigy rendellenességei kutyáknál
2015. július 30., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Sokak által kevésbé ismert, ám egyre gyakoribb, és sokrétűbb betegség a pajzsmirigy megnagyobbodása, a struma. Ha a kutya indokolatlanul fogy, vagy meghízik, érdemes figyelembe venni, hogy a háttérben nem biztos, hogy a táplálék mennyisége áll…
Pajzsmirigy, mint az endokrin szabályozás tagja
A hormonális, vagyis endokrin szabályozás információközlő anyagai a hormonok. Ezek többségét belső elválasztású mirigyek, kisebb részét neuronok termelik. A legtöbb hormon nem közvetlen hatású, a mirigyek a véráramba engedik tartalmukat, ez szállítja őket a célsejthez, ahol kifejthetik hatásukat. Ilyen belső elválasztású mirigy a pajzsmirigy is, hormontermelésének szabályozása bonyolult visszacsatolási rendszeren, és több hormon jelenlétén alapszik.
A pajzsmirigy szerepe
A pajzsmirigy legjelentősebb feladata az anyagcsere szabályozása. Tiroxint (T4), trijód-trionint, valamint egy ezekkel ellentétes hatású hormont (T3) termel. A tiroxin, és kisebb mennyiségben jelen lévő társa fokozza a sejtek glükóz lebontását, ezáltal az energiatermelést. Összességében a vércukor szintjét emeli, segíti a fehérjék sejtekbe történő beépülését, ezáltal elengedhetetlen a megfelelő növekedéshez. A pajzsmirigy hormontermelését az agyalapi mirigyben termelődő TSH nevű hormon közvetlenül szabályozza, serkenti. Ennek nem megfelelő mennyiségben való jelenléte is okozhat problémát.
A pajzsmirigy működési rendellenességei
A mirigy állatoknál két lebenyből áll, a légcső két oldalán elkülönülve helyezkedik el. Egészséges állapotban nem tapintható, megnagyobbodásakor a gége körüli duzzanatként jelenik meg, olykor nehézlégzést, nyelési zavart okozva.
Alulműködés: Hypothyreoid struma lép fel, mely a csökkent hormontermelésre vezethető vissza. Leggyakrabban veleszületett rendellenesség, ritka esetben jódhiány okozta állapot. A jód hiánya adódhat jodidion mentes táplálkozásból, valamint olyan anyagok jelenlétéből a szervezetben, melyek gátolják a jód felvételét. Idősebb korban a pajzsmirigy alulműködése kialakulhat sorvadás, daganatos megbetegedés, vagy autoimmun betegség útján is. Fiatalkori tünete az aránytalan törpenövés, idősebb korban az elhízás, a szőr ritkulása, valamint a bőr szárazsága is utalhat bajra. Ezek mellett bágyadtság, kedvtelenség figyelhető meg. Kezelés nélkül emésztőrendszeri, vérkeringési és mozgásszervi panaszokhoz vezet.
Túlműködés: Kutyáknál viszonylag ritka megbetegedés, hátterében leggyakrabban daganatos megbetegedés, vagy hormontartalmú gyógyszerek szedése áll. Hatására fokozódik az anyagcsere, ezáltal a kutya még nagy mennyiségű étel fogyasztása mellett is fogy. Ebben az esetben fellépő tünet lehet a fokozott vízivás, fáradékonyság, izgatottság, szív és mozgásszervi rendellenesség is.
Kezelése
Alulműködés esetén a kezelés tiroxin tartalmú tablettákkal lehetséges. Ha a kiváltó ok a jódhiány, a legjobb gyógymód a jód mennyiségének pótlása akár konyhasóval, akár kálium-jodiddal. A túlműködés kezelhető gyógyszerrel, de előfordul, hogy műtéti beavatkozásra van szükség.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: http://www.aqbwater.hu/
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?