A terápiás kutyának hála újra elkezdett enni és beszélni az idős néni három nap után
2017. July 29., 07:15
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
Családja már kezdte feladni a reményt, hogy szerettük valaha képes lesz-e még kommunikálni velük. A terápiás kutya jelenléte azonban visszaadta a nagymama életkedvét.
Ritkán látni mosolygó arcokat azokon a helyeken, ahol súlyos - akár életük végéhez közeledő - betegeket ápolnak, ám a barátságos kutyák és macskák jelenlétének hatására azonnal érezhető a változás!
A legtöbb ellátó intézmény változatos programokat kínál bentlakóinak, a kímélő torna, tánc, a közös éneklés, társasjáték és egyéb elfoglaltságok mellett azonban mégis a terápiás állatok látogatása a legkedvesebb meglepetés számukra. Ahogy belépnek az ajtón, kedves természetük, csillogó tekintetük és a lényükből áradó szeretet utat tör az idősekben és betegekben rejlő kíváncsi gyermekhez. Újra – talán hosszú idő után újra – mosolyogni látják őket gondozóik.
A londoni Mayhew Animal Home terápiás kutya programjának keretében önkénteseik beteg emberekhez látogatnak el négylábú segítőikkel. Jelenleg 43 helyen dolgoznak képzett kutyáikkal, de egyre nagyobb az igény tevékenységükre, ezért tovább bővítenék a progamot. Idősek otthonába, kórházakba, hospice osztályokra és gondozó otthonokba járnak el hetente több alkalommal is.
Terápiás párosuk éppen a szokásos körútját rótta egy nap, mikor értesültek arról, hogy az egyik idős páciens három napja egy falatot sem evett és egy szó sem hagyta el ajkait. A kutya mintha megérezte volna ezt: ahogy odatették az idős beteg mellé az ágyra, türelmesen várt - a néni pedig megsimogatta és elkezdett beszélni hozzá! Újra kommunikált családjával is, és azt is megígérte, hogy ezek után pontosan be fogja szedni a gyógyszereit, melyeket az utóbbi időben teljes mértékben visszautasított.
A terápiás kutyák közelében a betegek jó része újra élettel telinek, erősnek érzi magát. Kedvenceink hasonló hatást tudnak kiváltani az otthoni ápolás alatt álló szeretteinkben is. A kutyák, macskák, sőt, még a nyuszik és tengerimalacok közelsége és látványa is csökkentheti a depresszió tüneteit, a magas vérnyomást és hozzájárulhat ahhoz is, hogy a családtagok - a nehézségek közepette is - pozitív, optimista szemlélettel tekinthessenek a világra.
Mindennapos gondozásuk mellett nem hagyhatjuk el magunkat, a rendszeres kutyasétáltatás pedig fitten tartja a gazdikat, minden életkorban. Jótékony hatásai miatt a britek egyenesen receptre írnák fel az időseknek a kutyatartást. Örömöt és vidámságot hoznak az idősek és betegek életébe, gondos felügyelet mellett a közös játék, séta nemcsak a fizikai, hanem a mentális és érzelmi állapotukat is javíthatja. A kutya puha bundájának simogatása varázslatos módon megnyugtathatja őket.
Idős vagy súlyosan beteg szerettünk talán már nem lenne képes önállóan gondoskodni róla, de a családi kedvenc jelenléte önmagában is gyógyító erővel bírhat. Megérintheti, beszélhet hozzá, belenézhet a szemébe - a legértékesebb ajándék lehet számára.
Ha fizikailag már visszafordíthatatlan állapot állt be, emlékezzünk rá, hogy a lélek a test korlátai ellenére is szárnyalni képes, érez és szeret - a négylábúak ezt tökéletesen tudják. Néha nem kell más, csak hogy együtt lehessenek és békében, csendben pihenhessenek egymás mellett.
Forrás: blog.animalrescuesite.com, kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: irishtherapydogs.ie
Egészségesebbek a dizájner kutyák, mint a fajtatiszták?
Egy friss kutatás nem talált jelentős eltéréseket a „tervezetten keresztezett” kutyák és fajtatiszta társaik általános egészségi állapota között.
6 tévhit a nagytestű és óriás kutyákról, amit nem kell feltétlenül elhinni
Lusták, nem valami eszesek és könnyen elhíznak? Csupán néhány feltételezés a termetes bundásokról, amit bárki megcáfolhat, aki kicsit is ismeri őket.
Kutyamentés kötélből – különleges mentőcsapatok versenyeztek a Budavári Palotanegyedben
Szerencsére sérülésről nem volt szó, hiszen nem éles helyzet volt: a versenyzőknek kötéltechnikai eszközökkel kellett egy mélyben rekedt kutyát menteniük.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!