A túlzott lihegés lényeges tünet!
Okok, betegségek, kezelések
2018. május 17., 08:45
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
Térdig ér a nyelve, zihál és az egész kutya olyan fura! Bizony a lihegés tünetként jelenik meg számos betegségnél, ezért jó, ha felfigyelünk rá!
Démon, a család dobermannja, igen csak szereti a tűző napsütést. Amikor már minden ember és állat egy árnyas helyet keresett magának, akkor Démi elnyúlik a forró betonon. A 30 fokos melegek meg se kottyannak neki! Miközben Marci sírva könyörög egy kis bebocsájtásért, a nagy melegre való tekintettel (igaz, okot mindig talál arra, hogy be kelljen jönnie), és télimádó Pötyink is látványosan szenved egy kis kintléttől, addig a dobos kéjesen szívja magába a forróságot. Fekete szőre izzik a napsütésben.
Aztán 35 foknál éles váltás következik, és Démon kísértetiesen átalakul. Olyan sűrűn kapkodja a levegőt, mintha sokkos állapotba kerülne. Lihegése gyors és felületes, triplája lesz a normálisnak. Elkezd bolyongani, nem találja a helyét, nem tud lecsillapodni. Látszik rajta, hogy rosszul van. Ilyenkor kell résen lennünk. A ház szuterénjébe levezetjük, ezekre a napokra beköltözhet. Itt kap vizet, és csak dolgát végezni kell kimennie.
Az első fél órában nem hagyjuk felügyelet nélkül. Egy vízzel teli itató társaságában várjuk, hogy normalizálódjon a légzése, és engedjük neki megkeresni a legideálisabb pihenőhelyet. Ilyenkor éjszakára is bent maradhat. Tavaly olyan jól sikerült a nyári-benti-buli, hogy a gyerekek közé költözött az ágyba. Szerencsére ezek a lihegések mindig idejében figyelmeztetnek minket, hogy cselekednünk kell!
A szapora légvétel azonban több egészségügyi probléma jele, tünete is lehet. Összegyűjtöttük azokat az okokat, betegségeket és otthoni kezelési módszereket, melyek irányt adnak akkor, ha légzés-változást észlelünk a kutyánknál.
A kutya ha lógó nyelvvel veszi a levegőt, mely gyorsabb az átlagos légvételnél, akkor beszélünk lihegésről. Ez náluk teljesen normális, mivel nem tudnak izzadni, és ez az egyetlen lehetőségük arra, hogy hűtsék a testüket például futkározás, játék, melegebb idő estén. Ők izgalom hatására is így reagálnak.
Komoly problémát akkor jelent a túlzott lihegés, ha nem szűnik meg magától, vagy egyik pillanatról a másikra alakul ki, illetve, ha egyéb tünetek is társulnak hozzá. Minden gazda a saját kutyáját ismeri a legjobban, ezért mindenki maga tudja, hogy mikor kell elkezdenie aggódni, hogy a lihegés mögött súlyos egészségügyi probléma áll.
Legáltalánosabb okok:
1. A hőguta:
A túlhevült test esetén fellépő lihegés komoly figyelmeztető jel! Ha nem törődünk vele, az agykárosodást, vagy halált okozhat a kutyánál! Ha az állat nyelve piros, esetleg lila, vagy kék, valamint ragadós a nyála, akkor gyaníthatjuk a hőgutát.
Kezelése: Vigyük hűvös helyre a kutyát. Fújjunk rá hűvös levegőt, a gyomorhoz és a lábak közé helyezzünk nedves rongyot. Sosem szabad a felhevült testű ebet hideg vízbe dobni, küldeni, úszatni! Ugyanolyan hirtelen szívmegállást okozhat, mint az embernél!
2. Láz:
Az immunrendszer válasza bizonyos betegségek meglétekor. Általában egyéb tünet is kíséri, mint az étvágytalanság, levertség, magatartásbeli változások. Ha túl forrónak tűnik a kutya teste, azonnal keressük fel az állatorvost. A háttérben fertőzés is állhat.
3. Elhízás:
Bármennyire is fura, de a túlsúly is komoly egészségügyi probléma, melynek egyik jele a lihegés. Mivel a hőleadása egy nagyobb testnek magasabb, ezért változik meg a légzése is a kutyának. A krónikus testsúlyzavar olyan betegségek melegágya mint a szív- és érrendszer problémái, hasnyálmirigy-gyulladás, ízületi elváltozások. Ezért ezt is kezelni kell megfelelő táplálkozással és testmozgással.
4. Légzési problémák:
Az abnormális zihálás olyan egészségügyi zavarokra is utalhat, melyek az állat légzőrendszerét érinti. Ezek mindegyike nagyon súlyos elváltozás, ezért csak az orvos felügyeletével érdemes megkezdeni a kezelésüket.
Ilyen légzési megbetegedés lehet
- az összeszűkült légcső,
- a felső légútban található akadály, például csont,
- a tüdővizenyő,
- a hörghurut,
- vagy a tüdőgyulladás.
5. Szív- és érrendszeri betegségek:
Legszembetűnőbb tünete, hogy az egyszerűbb testmozgást követően - még tíz perc múlva is -, a kutya ugyanolyan erősen liheg, és ez nem csillapodik. A szívbetegségek csinálhatnak ok nélküli szapora légvételt is. Tehát, ebben az esetben is lényeges, hogy orvosnak megmutassuk kedvencünket,
6. Fájdalom:
A lihegés lehet válasz egy hirtelen fellépő fájdalomra. Akár a talpba is beleállhatott idegen tárgy, vagy gyomorrontás okozza a kellemetlen érzést. A felfúvódás, bélcsavarodás első tünetei közt is lehet a lihegés, mely végzetes állapottá fajulhat.
7. Hormonális változások:
A hormonális megbetegedéseknél a lihegés mellé egyéb tünetek társulnak: étvágytalanság, súlygyarapodás, szőrzet megváltozása. Ebben az esetben gyógyszeres kezelésre van szüksége a kutyánknak.
Bármennyire is jelentéktelennek tűnő dolog a szapora légzés, és a nyelv lógatása, akkor is oda kell figyelnünk rá. Tartsuk szem előtt, hogy a kutyánkat mi ismerjük, így ha a lihegését nem normálisnak érzékeljük, vagy csak egyszerűen felfigyelünk rá, mert valami miatt változást vélünk benne felfedezni, akkor forduljunk az állatorvoshoz. Minél előbb zárjunk ki minden súlyos, vagy életveszélyes okot!
Forrás: dawgbusiness.blogspot.hu
Indexkép forrás: singingmastermind.com
Cikk első megjelenése: 2015. június 07.
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A leggyakrabban használt kutyás táplálékkiegészítők
A kisállatokra szakosodott üzletekben gyakran találkozni táplálékkiegészítőkkel, most a leggyakoribbakat mutatjuk be.
Segítség, túl sovány a kutyám!
Kutyádnak kilátszik a bordája, keskeny a válla, felhúzott a hasa? Nem feltétlen szimplán csak atletikus alkat, lehet, hogy kórosan sovány.
Elhízott a kutyám, mit tegyek?
“Nem kövér a kutyám, csak nagy a szőre”. Ezt a hazugságot már valószínűleg minden gazdi kimondta egyszer, miközben kutyájára sandítva elnézte annak kerekded testét. De mikortól számít elhízottnak kedvencünk?