
A túlzott lihegés lényeges tünet!
Okok, betegségek, kezelések
2018. May 17., 08:45
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
Térdig ér a nyelve, zihál és az egész kutya olyan fura! Bizony a lihegés tünetként jelenik meg számos betegségnél, ezért jó, ha felfigyelünk rá!
Démon, a család dobermannja, igen csak szereti a tűző napsütést. Amikor már minden ember és állat egy árnyas helyet keresett magának, akkor Démi elnyúlik a forró betonon. A 30 fokos melegek meg se kottyannak neki! Miközben Marci sírva könyörög egy kis bebocsájtásért, a nagy melegre való tekintettel (igaz, okot mindig talál arra, hogy be kelljen jönnie), és télimádó Pötyink is látványosan szenved egy kis kintléttől, addig a dobos kéjesen szívja magába a forróságot. Fekete szőre izzik a napsütésben.
Aztán 35 foknál éles váltás következik, és Démon kísértetiesen átalakul. Olyan sűrűn kapkodja a levegőt, mintha sokkos állapotba kerülne. Lihegése gyors és felületes, triplája lesz a normálisnak. Elkezd bolyongani, nem találja a helyét, nem tud lecsillapodni. Látszik rajta, hogy rosszul van. Ilyenkor kell résen lennünk. A ház szuterénjébe levezetjük, ezekre a napokra beköltözhet. Itt kap vizet, és csak dolgát végezni kell kimennie.
Az első fél órában nem hagyjuk felügyelet nélkül. Egy vízzel teli itató társaságában várjuk, hogy normalizálódjon a légzése, és engedjük neki megkeresni a legideálisabb pihenőhelyet. Ilyenkor éjszakára is bent maradhat. Tavaly olyan jól sikerült a nyári-benti-buli, hogy a gyerekek közé költözött az ágyba. Szerencsére ezek a lihegések mindig idejében figyelmeztetnek minket, hogy cselekednünk kell!
A szapora légvétel azonban több egészségügyi probléma jele, tünete is lehet. Összegyűjtöttük azokat az okokat, betegségeket és otthoni kezelési módszereket, melyek irányt adnak akkor, ha légzés-változást észlelünk a kutyánknál.

Fotó: http://3.bp.blogspot.com/
A kutya ha lógó nyelvvel veszi a levegőt, mely gyorsabb az átlagos légvételnél, akkor beszélünk lihegésről. Ez náluk teljesen normális, mivel nem tudnak izzadni, és ez az egyetlen lehetőségük arra, hogy hűtsék a testüket például futkározás, játék, melegebb idő estén. Ők izgalom hatására is így reagálnak.
Komoly problémát akkor jelent a túlzott lihegés, ha nem szűnik meg magától, vagy egyik pillanatról a másikra alakul ki, illetve, ha egyéb tünetek is társulnak hozzá. Minden gazda a saját kutyáját ismeri a legjobban, ezért mindenki maga tudja, hogy mikor kell elkezdenie aggódni, hogy a lihegés mögött súlyos egészségügyi probléma áll.
Legáltalánosabb okok:
1. A hőguta:
A túlhevült test esetén fellépő lihegés komoly figyelmeztető jel! Ha nem törődünk vele, az agykárosodást, vagy halált okozhat a kutyánál! Ha az állat nyelve piros, esetleg lila, vagy kék, valamint ragadós a nyála, akkor gyaníthatjuk a hőgutát.
Kezelése: Vigyük hűvös helyre a kutyát. Fújjunk rá hűvös levegőt, a gyomorhoz és a lábak közé helyezzünk nedves rongyot. Sosem szabad a felhevült testű ebet hideg vízbe dobni, küldeni, úszatni! Ugyanolyan hirtelen szívmegállást okozhat, mint az embernél!
2. Láz:
Az immunrendszer válasza bizonyos betegségek meglétekor. Általában egyéb tünet is kíséri, mint az étvágytalanság, levertség, magatartásbeli változások. Ha túl forrónak tűnik a kutya teste, azonnal keressük fel az állatorvost. A háttérben fertőzés is állhat.

Fotó: http://www.the-dog-dish.com/
3. Elhízás:
Bármennyire is fura, de a túlsúly is komoly egészségügyi probléma, melynek egyik jele a lihegés. Mivel a hőleadása egy nagyobb testnek magasabb, ezért változik meg a légzése is a kutyának. A krónikus testsúlyzavar olyan betegségek melegágya mint a szív- és érrendszer problémái, hasnyálmirigy-gyulladás, ízületi elváltozások. Ezért ezt is kezelni kell megfelelő táplálkozással és testmozgással.
4. Légzési problémák:
Az abnormális zihálás olyan egészségügyi zavarokra is utalhat, melyek az állat légzőrendszerét érinti. Ezek mindegyike nagyon súlyos elváltozás, ezért csak az orvos felügyeletével érdemes megkezdeni a kezelésüket.
Ilyen légzési megbetegedés lehet
- az összeszűkült légcső,
- a felső légútban található akadály, például csont,
- a tüdővizenyő,
- a hörghurut,
- vagy a tüdőgyulladás.
5. Szív- és érrendszeri betegségek:
Legszembetűnőbb tünete, hogy az egyszerűbb testmozgást követően - még tíz perc múlva is -, a kutya ugyanolyan erősen liheg, és ez nem csillapodik. A szívbetegségek csinálhatnak ok nélküli szapora légvételt is. Tehát, ebben az esetben is lényeges, hogy orvosnak megmutassuk kedvencünket,

Fotó: http://i.ytimg.com/
6. Fájdalom:
A lihegés lehet válasz egy hirtelen fellépő fájdalomra. Akár a talpba is beleállhatott idegen tárgy, vagy gyomorrontás okozza a kellemetlen érzést. A felfúvódás, bélcsavarodás első tünetei közt is lehet a lihegés, mely végzetes állapottá fajulhat.
7. Hormonális változások:
A hormonális megbetegedéseknél a lihegés mellé egyéb tünetek társulnak: étvágytalanság, súlygyarapodás, szőrzet megváltozása. Ebben az esetben gyógyszeres kezelésre van szüksége a kutyánknak.
Bármennyire is jelentéktelennek tűnő dolog a szapora légzés, és a nyelv lógatása, akkor is oda kell figyelnünk rá. Tartsuk szem előtt, hogy a kutyánkat mi ismerjük, így ha a lihegését nem normálisnak érzékeljük, vagy csak egyszerűen felfigyelünk rá, mert valami miatt változást vélünk benne felfedezni, akkor forduljunk az állatorvoshoz. Minél előbb zárjunk ki minden súlyos, vagy életveszélyes okot!
Forrás: dawgbusiness.blogspot.hu
Indexkép forrás: singingmastermind.com
Cikk első megjelenése: 2015. June 07.
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
A húsvéti asztal finomságai kutyádnak. Melyik veszélyes?
Terülj-terülj asztalkám van a legtöbb háztartásban az ünnepek alkalmával, megannyi finom falattal. Ám nem biztos, hogy ez kutyádra nem veszélyes azon kívül, hogy minden bizonnyal neki is ízlene. Melyik fogásokkal kell vigyáznunk?
Kennelköhögés járvány van
Elsősorban Budapesten és a környező településeken tombol a vírus: egy ideig kerülni szükséges a kutyafuttatókat, kutyás közösségeket!
Mit tegyek, ha elveszett a kutyám?
Minden gazdi rémálma, hogy kutyája eltűnik. Mit érdemes tennünk, hogy növeljük az esélyét a happy endnek?
Helyek, ahova nem való a kutya. Például a kifutóra.
Jópofa ötletnek tűnik kifutóra lépni kutyával együtt, ám nem mindig bizonyul jó ötletnek. A videón szereplő hölgy nem túl kedvesen rángatja végig a kutyát.