A világ legkisebb kutyája, akit 49 alkalommal klónoztak
2018. július 17., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Szinte hihetetlen, ugyanakkor meglehetősen őrült történet Dél-Koreából: az apró termete miatt világrekorderré vált kutyát a tudósok nem kevesebb, mint 49 alkalommal klónozták. A beavatkozás okai azonban meglehetősen homályosak…
Születésekor elfért egy teáskanálban Miracle Milly, az apró csivava. Az újszülött kölyökkutyának nem jósoltak hosszú életet az állatorvosok, extrém kis termete miatt nem bíztak benne, hogy rendben felnőjön. Milly gazdái azonban nem adták fel: gondoskodásuknak, odafigyelésüknek hála a kis csivava már hat éve boldog, egészséges felnőtt kutyus.
Milly 2013-ban került be a rekordok könyvébe. Az elismerést apró termetének köszönhetően nyerte el: magassága nem haladja meg a 10 centimétert, egészen pontosan 9,65 cm magas.
A dél-koreai Sooam Biotech Research Foundation megkereste Milly gazdiját, Vanesa Semlert, arra kérve, hadd klónozzák le az apróságot kutatási célokból. A projekttel az volt a cél, hogy megtalálják azt a gént, ami Milly extrém kis méretét okozza. Az eredeti ötlet szerint tíz klón készült volna, kilencet a kutatás céljából, egyet pedig a gazdinak adtak volna át. Ennek ellenére az a döntés született, hogy tíznél több “Milly-másolatot” hoznak létre.
2017 augusztusában látta meg a napvilágot Milly első klónja, őt pedig összesen 48 klón-társa követte. Közülük 12-en Vanesával és Millyvel élnek.
A Sooam kutatói pekingi kutatókkal karöltve vizsgálják a csöpp kutya genetikai tulajdonságait, ígéretük szerint egy tudományos cikkben fognak beszámolni eredményeikről.
A dél-koreai intézet egyébként orosz kutyák klónozásával is foglalkozott már, terveik között szerepel az is, hogy megpróbálják a gyapjas mamutot visszahozni az élők közé.
Az eljárás ugyanakkor rendkívül vitatott etikailag, valamint állatvédelmi, állatjóléti szempontból is. Gazdátlan állatok milliói várják, hogy szerető, gondoskodó otthonra találjanak. Menhelyek ezrein végeznek naponta értelmetlenül altatásokat, hiszen a nem kívánt szaporulatok miatt szinte folyamatosan teltház van a telepeken a világ minden pontján. A kutatók vizsgálata alapján felfedezésre kerülő gének pedig akár megnyithatják az utat egy új, mesterségesen létrehozott fajta felé, melynek létjogosultsága megkérdőjelezhető lehet.
Forrás: telegraph.co.uk
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Ritka barátság: Minden nap kitörő lelkesedéssel várja a postást a tündéri csivava
Barátságuk már több, mint három éve töretlen. Szívmelengető videók!
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Felismeri magát a kutya a tükörben?
Aranyosnak tűnhet, ahogy kedvencünk a tükör előtt állva megpróbálja játékra hívni vagy ugatással elijeszteni tükörképét. Tisztában van vele, hogy mit lát?