Agresszió: nem a kutya fajtája, hanem a gazdi viselkedése miatt alakulhat ki
2018. szeptember 20., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Azt minden kutyás tudja, hogy a különböző kutyafajták más-más temperamentummal rendelkeznek, mi több, fajtán belül, az egyedek viselkedése is változatos lehet. Vannak olyan fajták, akiket könnyen megbélyegez az ember, mondván, agresszívak, veszélyesek. De tényleg azok?
A különböző kutyafajták a legváltozatosabb habitussal rendelkeznek, részben ez a felelős azért, hogy egy-egy fajta egyedei sokkal közelebb kerülnek a szívünkhöz, mint mások. Nem minden tulajdonság tartozik azonban a kifejezetten fajtaspecifikusok közé - ilyen például az agresszió. Egy pár éve készült kutatás is rámutatott arra, hogy nem a fajta, hanem maga a gazdi viselkedése (is) felelős lehet az agresszió kialakulásáért!
A tanulmány szerint a módszerek, a képzés, amit a gazda a kutyánál alkalmaz, nagyobb szerepet játszik abban, miként lép fel a kutya az idegenekkel, vagy épp a családtagokkal szemben, mint a kutya fajtája. Azon kutyák között, akik jóval többször kaptak büntetést, magasabb kockázattal alakult ki az agresszív viselkedés. Emellett a 40 év körüli gazdák kutyái feleannyi valószínűséggel mutattak agressziót, mint a 25 év alatti gazdik kutyái.
A tudósok szerint tehát a pozitív megerősítés alkalmazása és a már korán elkezdett tanulási folyamat segít abban, hogy a kutyában ne alakuljon ki agresszió - tartozzon bármelyik fajtához is. Az általánosítások tehát, miszerint egyes fajták kifejezetten agresszívek, nem állnak meg a lábukon. Mi, gazdák nagyban felelősek vagyunk azért, milyenné válnak kutyáink!
Forrás: thedodo.com
Cikk első megjelenése: 2017. július 06.
2024 világgyőztes kutyája: a mopsz
Vito, a mopsz nyerte el 2024-ben az amerikai rendezésű nagyszabású National Dog Show-ban a legjobb kutyának járó fődíjat (Best in show).
Könnyen idomítható kutyafajták
Vannak bizonyos kutyafajták, akik könnyebben taníthatók társaiknál. Mitől függ, hogy egy kutya könnyen kezelhető vagy sem?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.