
Állatorvosi Kamara: egy kutyát sem lehet elaltatni az új rendelet miatt!
2016. January 19., 14:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Megszólalt az állatorvosok legfőbb szakmai szervezete a láncon tartás kérdésében!
Megszólalt az állatorvosok legfőbb szakmai szervezete a láncon tartás kérdésében: a kamara határozottan kimondta, hogy a saját gazdájának kérésére sem lehet elaltatni kutyát a megváltozott jogszabály miatt- írja a hvg.hu. Ha egy állattartó ezért fordulna az állatorvoshoz, akkor annak javasolnia kell, hogy álljon el ettől a szándékától – szól a kedden nyilvánosságra hozott állásfoglalás.

Amennyiben egy állattartó a láncon tartás nemrég megváltozott szabályaira hivatkozva kéri a kutyájának euthanáziáját, akkor az állatorvos minden esetben javasolja, hogy álljon el ettől, mert „ez önmagában nem lehet elegendő ok és indok egy egészséges állat életének kioltására” – olvasható a Magyar Állatorvosi Kamara kedden nyilvánosságra hozott állásfoglalásában. A szakmai szervezet így hivatalosan is megszólalt a január elején indult vitában, ami azért alakult ki, mert sokan félreértették a január 1-től hatályos jogszabályváltozást.
Az állatvédők azt tapasztalták, hogy hirtelen több lett a sorsára hagyott, korábban valószínűleg láncon tartott kutya, illetve észrevehetően több, ránézésre fiatal és egészséges eb tetemét adták le az egyik helyi gyepmesteri telepen. Vagyis attól tartottak, hogy sokan a büntetéstől tartva inkább megszabadulnak az állatuktól, ha azt nem tarthatják láncon – miközben a rendelet csak az állandó láncon tartást tiltja.

Fotó: MTI / Krizsán Csaba
A Magyar Állatorvosi Kamara elnöke, Gönczi Gábor már korábban azt mondta a hvg.hu-nak: elképzelhetetlen, hogy ezért altassanak el életképes, problémamentes állatokat a kollégáik. Mivel azonban „kiélezett hiedelmekkel, reakciókkal és médiamegjelenésekkel” találkoztak, jobbnak látták hivatalos állásfoglalásban tisztázni a jogi hátteret, és egyértelművé tenni minden tagjuk számára, hogy a láncrendelet miatt nem lehet egyetlen állatot sem elaltatni. Az állatvédelmi törvény idevágó szakaszát idézik, ami egyértelmű: „az állat életét elfogadható ok vagy körülmény nélkül kioltani nem szabad” – vagyis a folyamatos láncon tartás tilalma az állatorvosok szerint sem számít annak.
Forrás: Gergely Zsófia - hvg.hu
Indexkép forrás: MTI
Egy román furgonban találtak szörnyű állapotban lévő kutyákat
Megrázó körülményekre bukkantak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy román furgon ellenőrzésekor a Kerekharaszti pihenőhelyen.
Néhány állatvédő szervezet állami támogatást kap a szaporítótelepek felszámolási munkájuk miatt
A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány legutóbbi kuratóriumi ülésén úgy határozott, hogy több mint 18 millió forinttal támogatja a 2024. év végén elindult, „Brigitta M. ügyként” elhíresült szaporítótelep felszámolásában résztvevő civil szervezeteket. A támogatás célja a mentett kutyák állatorvosi költségeinek fedezése, amely 33 állatvédő szervezet munkáját segíti.
Állatvédelmi akciót hirdet az UNIX - AMTS Nemzetközi Autó, Motor és Tuning Show
A cél: a Hungexpo területén legalább tíz tonna száraz és nedves kutya- és macskaeledel összegyűjtése az idei felvonás ideje alatt, azaz március 28-30. között.
A közös ügyünk az állatvédelem alapítvány 15 millió forintos keretösszeget különít el a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok költségeinek viselésére
Hazánk egyetlen, törvény által létrehozott állatvédelemmel foglalkozó civil szervezete, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a tervek szerint 15 millió forintos keretösszegig vállalja, hogy anyagi támogatást nyújt azon civil szervezeteknek, melyek aktívan részt vettek a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok elhelyezésében, gondozásában. Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos kezdeményezésére a javaslatot Vetter Szilvia kuratóriumi elnök terjeszti az Alapítvány Kuratóriuma elé. A felmerülő költségek – különösen állatorvosi kiadások – nagy terhet rónak a civil szervezetekre, ezért ebben a rendkívüli helyzetben is számíthatnak a szervezetek az Alapítvány segítségére.
Állatvédő szervezetek REpont QR kódjai – itt a lista!
Minden apró segítség jól jön az állatvédő egyesületeknek, fajtamentőknek, menhelyeknek – akár 50 forint is! Összeszedtük, hogyan segítheted a REpont visszaváltó rendszerrel az árva állatokat!