Atka: a para parazita
2015. március 31., 04:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Egészség
A külső élősködők említésekor a kutyatartók rögtön rávágják: bolha, kullancs. Igen ám, de a sornak itt nincs vége, sőt! Az atkák népes csapata bővíti a „nívós” társaságot.
Az atkák családját „gazdagítja” a rüh, és a szőrtüszőatka. Előbbi jelentkezhet az eb teljes testén, vagy csak a fején/fülén. A károkozó kimutatása sokszor még bőrből vett mintával is nehéz. Az első tünetek a bőrön jelentkező göbök, majd az érintett területen a szőr kihullása, végül ha nem figyelünk rá oda a bőr megvastagszik, és pörkössé válik. A rühösség többnyire a legyengült immunrendszernek köszönhető, emiatt gyógyítása időigényes. Az atkaellenes szerek bevetése mellett a táplálási, és tartási változtatások sem elkerülhetőek.
Még makacsabb, nehezebben kezelhető betegség a demodicózis, azaz a szőrtüszőatka kór. A szakértők feltételezik, hogy az atka minden négylábú szőrtüszőjében, faggyúmirigyében felfedezhető, megtalálható. Ám ideális esetben az atkák nem szaporodnak el kóros mértékben. A probléma hátterében szintén az immunrendszer hiányossága áll. A tünetek között szerepel, hogy a kutya fején, lábán, vagy súlyosabb esetben az egész testén szőrhullás, szőrhiányos foltok keletkeznek. Sokszor okoz gyulladásos reakciókat a szőrtüszőben, bőrben. A betegség súlyos lefolyású: az érintett ebek lesoványodnak, és a szövődményként kialakuló máj/veseelégtelenség, illetve vérfertőzés miatt el is pusztulhatnak. A gyógykezelés több komponensből áll, az atkaellenes szerek mellett antibiotikus terápia javasolt.
A fentiekből jól látszik, hogy az immunrendszer gyenge állapota súlyos következményekkel jár. Gazdiként az első, és legfontosabb, amit megtehetünk kedvencünkért, hogy a tavaszi/őszi időszakban, amikor a vedlés megindul immunerősítő szerekkel stimuláljuk csahosunk védelmi rendszerét, így megpróbálva kikerülni az atkák megjelenését. A megfelelő tartási, és táplálási körülmények hihetetlenül fontosak, így például a jelenlegi időszakban ne csak saját testünk méregtelenítésére törekedjünk, hanem ebünk egészségének megújítására is!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Csodás változáson ment át a félős menhelyi kutya, miután fény derült cukorbetegségére
Gondozói eleinte azt hitték, csupán fél. Ám rövidesen kiderült, hogy sokkal súlyosabb oka van a kiskutya furcsa viselkedésének.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?