A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Atka: a para parazita

2015. március 31., 04:00


Szerző: Horváth Nikoletta


Kategória: Egészség




A külső élősködők említésekor a kutyatartók rögtön rávágják: bolha, kullancs. Igen ám, de a sornak itt nincs vége, sőt! Az atkák népes csapata bővíti a „nívós” társaságot.



Az atkák családját „gazdagítja” a rüh, és a szőrtüszőatka. Előbbi jelentkezhet az eb teljes testén, vagy csak a fején/fülén. A károkozó kimutatása sokszor még bőrből vett mintával is nehéz. Az első tünetek a bőrön jelentkező göbök, majd az érintett területen a szőr kihullása, végül ha nem figyelünk rá oda a bőr megvastagszik, és pörkössé válik. A rühösség többnyire a legyengült immunrendszernek köszönhető, emiatt gyógyítása időigényes. Az atkaellenes szerek bevetése mellett a táplálási, és tartási változtatások sem elkerülhetőek.

 

Még makacsabb, nehezebben kezelhető betegség a demodicózis, azaz a szőrtüszőatka kór. A szakértők feltételezik, hogy az atka minden négylábú szőrtüszőjében, faggyúmirigyében felfedezhető, megtalálható. Ám ideális esetben az atkák nem szaporodnak el kóros mértékben. A probléma hátterében szintén az immunrendszer hiányossága áll. A tünetek között szerepel, hogy a kutya fején, lábán, vagy súlyosabb esetben az egész testén szőrhullás, szőrhiányos foltok keletkeznek. Sokszor okoz gyulladásos reakciókat a szőrtüszőben, bőrben. A betegség súlyos lefolyású: az érintett ebek lesoványodnak, és a szövődményként kialakuló máj/veseelégtelenség, illetve vérfertőzés miatt el is pusztulhatnak. A gyógykezelés több komponensből áll, az atkaellenes szerek mellett antibiotikus terápia javasolt.

 

Kép:haziallat.hu

 

A fentiekből jól látszik, hogy az immunrendszer gyenge állapota súlyos következményekkel jár. Gazdiként az első, és legfontosabb, amit megtehetünk kedvencünkért, hogy a tavaszi/őszi időszakban, amikor a vedlés megindul immunerősítő szerekkel stimuláljuk csahosunk védelmi rendszerét, így megpróbálva kikerülni az atkák megjelenését. A megfelelő tartási, és táplálási körülmények hihetetlenül fontosak, így például a jelenlegi időszakban ne csak saját testünk méregtelenítésére törekedjünk, hanem ebünk egészségének megújítására is!

 

 

 

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

 

Témába vág

„Ő az életem fénypontja” - 16 évesen is remek formában van Venus Williams kedvence „Ő az életem fénypontja” - 16 évesen is remek formában van Venus Williams kedvence
Különleges kapcsolatot ápol kutyusával a világhírű teniszezőnő. Minden győzelme eltörpül amellett, mennyire szeretik egymást Harryvel, a kisöreggel.

A kutyák 5 érzékszerve: Tudtad, hogy egész másképp működnek, mint az emberé? A kutyák 5 érzékszerve: Tudtad, hogy egész másképp működnek, mint az emberé?
Ha jobban elmélyedünk benne kiderül, hogy bizony sokkal több mindenben tér el érzékelésük az emberétől. Ennek köszönhetően pedig másképp fogják fel a körülöttük lévő világot. Így már talán érthető, hogy miért is találnak bizonyos dolgokat például ijesztőnek, ami nekünk fel sem tűnik. De nézzük, hogy hogyan is működik az 5 érzékszerv szőrös barátainknál!

Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők
A kutyafül. Kicsi, nagy, háromszögalakú, ovális vagy kerek. Hegye mutathat felfelé, lóghat lefelé vagy hetykén megtörik, és igazán bájos megjelenést kölcsönöz viselőjének. De mi történik, ha a fül megbetegszik? Hogyan segíthetünk kedvencünknek?

Új kutya érkezik a családba – 8 érv a mielőbbi állatorvosi látogatás mellett Új kutya érkezik a családba – 8 érv a mielőbbi állatorvosi látogatás mellett
Az új családtag érkezése megannyi izgalommal jár, akkor is, ha négylábú. Ahogy magunkhoz vesszük választottunkat, felkerülhet a rózsaszín szemüveg is, hiszen olyan édes! Szeretnénk, hogy jól érezze magát és egészséges legyen – ehhez pedig elengedhetetlen egy látogatás az állatorvoshoz, minél előbb!

Mitől lehet sápadt a kutya fogínye? Mitől lehet sápadt a kutya fogínye?
Kedvencünk egészségi állapotának egyik nagyon jó jelzője a fogínyének színe. Mi mindenre utalhat, és hogyan lehet felismerni, ha baj van?

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Brimo partysátor Hírstart AEGON Magyarország Zrt. Mondial Assistance GesmbH

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Egy klikk az állatokért! Hírek - Címlapon
Egy klikk az állatokért!
Mozgalom a kutyapiszok ellen Hírek - Címlapon
Mozgalom a kutyapiszok ellen