
Az állatpatikák is nyitva lehetnek 15:00 óra után is
2020. március 23., 15:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Az állatgyógyszertárak is mentesülnek a COVID-19 koronavírus járvány miatt hozott intézkedés alól, mely korlátozza egyes boltok, üzletek nyitvatartását.
Figyelem! Ez a cikk az elmúlt időszakban nem frissült, a benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, mára azonban elavultak lehetnek!
Az állatpatikák is nyitva tarthatnak délután 15 óra után is. Mint ismeretes, a COVID-19 járvány miatt korlátozásra került a boltok nyitvatartása. A korlátozás alól kivételt képeznek az élelmiszert, az illatszert, a drogériai terméket, a háztartási tisztítószert, a vegyi árut és a higiéniai papírterméket árusító üzletek, valamint a gyógyszertárak, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletek, az üzemanyag-töltőállomások és a dohányboltok. Ezidáig nem volt arról információ, hogy az állatpatikák is kivételt képeznek-e a korlátozó intézkedés alól.
A Magyar Állatorvosi Kamara március 21-i közleménye azonban pontosítja az információkat:
A hivatalos engedélyekkel „állatgyógyszertárként” működő egység, amely
- állatgyógyászati gyógyszerkészítményeket,
- fertőtlenítő szereket (és esetleg háztartási tisztító szereket is) árul
a 46/2020. (III. 16.) Kormányrendelet 6. §-a szerinti kivételnek minősül a hivatkozott rendelet nyitvatartási korlátozása alól.
A Kamara tájékoztatója teljes terjedelmében ide kattintva olvasható.
Mielőtt állatpatikába indulnál:
- Tájékozódj a felkeresni kívánt állatpatika aktuális nyitvatartásáról az interneten vagy telefonon!
- A patikához érve olvasd el figyelmesen a bejáratra kifüggesztett tudnivalókat, és tartsd tiszteletben őket!
- Szinte minden helyen korlátozott most a beltérben tartózkodók száma. A patika előtti várakozáskor is tartsd meg a két méter távolságot másoktól!
- Tartsd be a higiéniás, megelőző szabályokat (fertőtlenítés, kesztyű, maszk stb.)!
- Lehetőleg bankkártyával fizess, ne készpénzzel!
Az ide kattintva elérhető oldalon megyékre bontva találhatók az állatorvosi rendelők, állatkórházak és állatpatikák adatai: nyitvatartás, elérhetőség, belépési feltételek.
A lista még nem teljes, de folyamatosan frissül, ezért az oldal szerkesztői kérik az üzemeltetőket, csatlakozzanak a kezdeményezéshez, hogy minden információt egy helyen megtalálhassanak az állattartók! A csatlakozási felhívás ide kattintva olvasható!
Indexkép forrás: Unsplash - Robert Larsson
Szénanátha kutyáknál - Tünetek és teendők
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvedhetnek a szénanátha kellemetlen tüneteitől, bár esetükben elsősorban a bőr érintett. Mit érdemes tudni az állapotról és hogyan segíthetünk kutyánknak?
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Szteroid kutyáknak: megrövidítheti az életüket?
A mellékhatásaik hosszan tartóak, és néha nagymértékben csökkentik a szervezet azon képességét, hogy más kezelésekre reagáljon és gyógyuljon. Mindig érdemes megkérdezni az állatorvost, hogy mit tartalmaz a javasolt gyógyszer, és először szteroidmentes kezeléssel próbálkozni. Sajnos a mindennapokban túlságosan is bevett gyakorlat lett a használatuk olyan esetekben is, amikor lenne a szervezet számára gyengédebb megoldást nyújtó alternatíva.
Okos kutyus - Finom szendvicsekbe rejtették el a gyógyszereit, de ő inkább kispárnát csinált belőle
Udvariasan elvette a pulykás szendvicseket, aztán gondosan felhalmozta őket egy kupacba. Tekintetében a csendes ellenállás tüze lobogott: "Én ezt bizony meg nem eszem!"
Lipoma, a jóindulatú zsírdaganat kutyáknál
Zsírcsomó, zsírdaganat, lipoma… Első olvasatra ijesztően hangozhatnak e kifejezések, ám legtöbb esetben jóindulatú daganatokról van szó. Mit kell tudni róluk és mi a teendőnk?