Bélelzáródás – A falánkság átka
2015. szeptember 19., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Egészség
Kíváncsi fáncsi, vagy kíváncsi kacsa – egyaránt szoktuk használni ezeket a kliséket, pedig valójában a kíváncsi kutya lenne az egyik legtalálóbb kifejezés az érdeklődés maximális fokára. De mi van, akkor ha ez a „mindenbe nózi beleütés” bajba sodorja kedvencünket?
A szimatolás a kutyák lételeme. Talán sohasem tudjuk megérteni, elképzelni mennyi ingert, információt vesznek fel néhány szippantás segítségével. Néha, azonban, ha kívánatos illatok csábítanak bizony ez-az le is csusszanhat kedvencünk torkán. Egy kis kidobott maradék, gyümölcs, rosszabb esetben ürülék. Sokan persze ilyenkor könnyedén mondják: meg kellett volna tanítani a négylábút a „rendre”. Az élelem megtagadás, azonban kényes kérdés, és következetes nevelés mellett is igazi gyengepontnak számít.
Az igazi probléma akkor kezdődik, ha a falánk eb idegen tárgyat nyel le, ami aztán nem képes kiürülni. Bélelzáródás. A tünetek nagyon különbözőek lehetnek, a gond súlyosságától függően. Amennyiben van egy kis átjárás az érintett bélszakaszon úgy a kutya még napokkal az eset után is üríthet, sőt az étvágya is megmaradhat. A hányás, levertség, azonban általános, minden esetben megjelenő indikátorok. Az éjszakai nyugtalan alvás, lihegés, tehát felfokozott idegi állapot, sőt, hasi fájdalmak is kísérhetik a kórképet. A legextrémebb helyzetben a kis kedvenc abszolút nem képes üríteni, teljesen étvágytalan, kedvetlen.
Minden esetben azonnal állatorvoshoz kell fordulni! Az idő az a faktor, amely nagyon fontos szerepet játszik, ahogy egyébként a megbetegedések nagy részében. A vizsgálat a has áttapogatása után ultrahanggal, vagy röntgennel egészülhet ki. Utóbbi esetében, ha nem mutat egyértelmű képet a felvétel kontrasztanyagot „itatnak” a négylábúval. Pár óra után, aztán újabb képalkotást követően állítható fel a diagnózis.
Jobb esetben a kontrasztanyag síkosító, bélernyesztő hatásának köszönhetően a beszorult idegen test elindul, s ürítés formájában lát majd napvilágot. Ám az esetek nagyobb százalékában, teljes elzáródás esetében a műtéti beavatkozás az egyetlen megoldás.
Tanulságot nem tudunk írni, hiszen kutyáink falánksága sok esetben kontrollálhatatlan, arról nem is beszélve, hogy legtöbbször fél pillanat alatt indul be a porszívózás. A lényeg, hogy figyeljük a jeleket, s amennyiben változást észlelünk induljunk az állatorvoshoz!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: jordanstead.com
Megváltozott kutya ürülék
Ha kutya bélsárról beszélünk, akkor a szag, a szín és az állag nagyon beszédes. Nézzük, mire utalhat kutyád ürüléke!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Sérvek típusai, tünetei és felismerése kutyáknál
Leggyakrabban kölyökkorhoz köthetőek, ugyanakkor később is létrejöhetnek súlyos sérülés, trauma következtében. Mit kell tudnunk az állapotról és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?