Csontot a rosszcsont ebeknek!
2015. április 12., 04:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Egészség
A rágódás fontos része a kutyák életének. Persze az már nem mindegy, hogy mi a fogkoptatás tárgya: a kedvenc karosszékünk lába, vagy esetleg egy jól elkészített csont. Utóbbi esetében is van pár dolog, amire érdemes odafigyelnünk.
A négylábúak egészséges fogazatához elengedhetetlen, hogy a csahosok időközönként őrlődjenek, no nem a gondokon, hanem mondjuk egy ízletes falaton. A csont az egyik legjobb választás, hiszen időben is jó darabig leköti, s ki is fárasztja kedvencünket. Van néhány aranyszabály, amelyeket, ha betartunk biztosak lehetünk abban, hogy a kutyánk rágódása nem csak hasznos, hanem biztonságos is lesz:
Kerüljük a csirkecsontot! A kapirgálók csontozata szilánkosra törik, ez azt jelenti, hogy komoly sérüléseket okozhat a gyomorban, így a csirkecsontot jobb, ha elfelejtjük. Malacunk van a sertés, velős, és lapockacsonttal, ezek egytől-egyig kitűnő választások egy kiadós rágicsáláshoz. Az utolsó ökölszabály a témában, hogy soha ne adjuk nyersen a csontot ebünknek, mindig főzzük meg alaposan a kiválasztott darabot, s csak ezután „tálaljuk”.
Igaz jó móka, ha kedvencünk csendben koptatja a fogait, de heti egy-két alkalomnál többször nekerüljön csont az etetőtálba, mert szorulást, azaz bélrendszeri problémát okozhat a túl sok rágódás.
Van, aki azért ad kedvencének csontot, mert az, az alapban híg székletét „ráncba” szedi, miközben a keményebb végtermék miatt a bűzmirigy is természetes módon ürül. Van, aki pusztán kedvét leli abban, ahogy csahosából kitör az ösztön a finomság láttán. A „miért” tulajdonképpen mindegy is, ha a „hogyan”-okat betartjuk, akkor rosszcsontunk igazán hálás lesz a kemény falatokért.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?
A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.