Ébernek kell lennie az állattartóknak: sorozatos mérgezések Dombóváron
2020. április 08., 16:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Kutya- és macskaéletet is követelt már a szívtelen ismeretlen áldatlan tevékenysége. Az emberi gonoszság határtalan.
Az ország minden pontjáról hallani időről-időre felröppenő híreket ismeretlen tettesekről, akik a legkülönbözőbb módszerekkel próbálnak ártani az környezetükben élő állatokkal. Ezúttal Dombóváron ütötte fel a fejét a baj.
Legutóbb egy dombóvári udvarba dobta be egy ismeretlen a mérget, feltehetően valamilyen finomságba rejtve – legalábbis így gondolja Maja, a husky gazdája. Elmondása szerint három kutyája közül egyik sem enne fel önmagában mérget, ám más a helyzet, ha valamibe bele van keverve. Maja szerencsésen megúszta a mérgezést, de ez a gyors állatorvosi beavatkozásnak köszönhető. Ő fel fog épülni. Ám nem minden négylábú ilyen szerencsés a városban. A lent látható poszt alá többen is írták, hogy az eset nem egyedi, macska és kutya is veszítette már életét mérgezés miatt. Úgy fest, a méreg kertbe dobása mellett közterületen is előfordulhatnak veszélyes falatok.
Kérjük, legyetek óvatosak és fokozottan éberek! Ha gyanús falatokat láttok, szedjétek össze, ezzel nem csak azt akadályozva meg, hogy más állata felegye és veszélybe kerüljön, de ez bizonyítékként is szolgálhat a rendőrségen.
Hogyan előzd meg a mérgezést?
- Tanítsuk meg kutyánknak, hogy senkitől, soha, semmit ne fogadjon el és a földről se egyen fel semmit!
- Ha flexipórázzal sétáltatunk, ne engedjük vele a kutyát messzire! Minél messzebb megy a gazditól, annál lassabban tudunk reagálni, ha valamit fel akar enni a földről - már ha a sötétben egyáltalán észrevenni, hogy nem csak szaglászik a bokor alján…
- És nagyon fontos: a szemünket mindig tartsuk a kutyán!
És ha mégis megtörténne a baj:
- Ha azt látjuk, hogy kutyánk viselkedése megváltozott, hányás, remegés, hasmenés, nyáladzás jelentkezik, azonnal vigyük állatorvoshoz! Az idő a legnagyobb ellenségünk, gyorsan kell cselekedni - ez életet menthet!
- Ha mérgezésre gyanakszunk tejjel, vagy langyos sós vízzel itassuk, míg el nem jutunk az orvosig.
- Ha tudunk, vigyünk magunkkal az orvoshoz abból, amit kutyánk felevett, ez segíthet a pontosabb diagnózis felállításában.
Indexkép forrás: A kép csak illusztráció! Forrás: Unsplash - Andreas Vendelbo
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!