
Egyes kutyafajták hajlamosabbak lehetnek a daganatos betegségekre
2024. február 08., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Egy friss tanulmányból az is kiderül, melyek ezek a fajták.
Nem szívesen beszélünk erről a témáról, de sajnos tény, hogy a kutyákat is érintik az olyan népbetegségek, mint a rák. Kutatások sora vizsgálja az okokat és a lehetséges gyógymódokat, nemrég azonban arra is fény derült, hogy bizonyos kutyafajtáknál gyakrabban alakul ki ez az állapot.
Ide tartoznak például a simaszőrű retrieverek, a bernipásztorok és a West Highland White Terrierek - állítja Leonard Nunney, a Kaliforniai Egyetem evolúciós biológusa, a kutatás vezető szerzője.

Fotó: Unsplash/@purplelydia
A tudósok figyelembe vették a kutyák testméretét is. Az eredmények azt sugallják, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem mindig a nagy testű, illetve óriás fajták azok, melyeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata. Az embereknél a testméret növekedésével fokozottabb a rák megjelenése – a kutyákról azonban nem lehet ugyanezt elmondani.
„A kutyák mérete rendkívüli változatosságot mutat, a csivaváktól kezdve a masztiffokon át a német dogokig. Nagyon széles skálán mozog a kutyák testmérete” - jelentette ki Nunney. Mivel a nagyobb kutyák alapvetően rövidebb ideig élnek, a kutató véleménye szerint esetükben kisebb a rák kialakulásának kockázata, mint a hosszabb élettartamú kis- és közepes méretű kutyáknál.
A tanulmányban alkalmazott modellek, valamint az eredmények segíthetnek jobban megérteni a rák kialakulásában szerepet játszó genetikai eltéréseket is. Arra is rávilágíthatnak, vannak-e olyan kutyafajták, melyeknél gyakrabban jelennek meg a rák bizonyos típusai, mondta el a tudós.

Fotó: Unsplash/@alexandra_photography
A témában megjelent cikkeink:
- A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
- Daganatos betegségek kutyáknál - A rák 6 leggyakoribb típusa
Forrás: people.com
Indexkép forrás: Unsplash/@alexandra_photography
Miért ugranak sokan a harci kutya kifejezésre? Lássuk tisztán a fajtákat, és azok jellemzőit.
Időről-időre felmerülő téma a kutyások körében a harci kutyák kérdése. Kik tartoznak ide? Miért félnek tőlük olyan sokan, és miért védik foggal-körömmel a fajtákat kedvelők?
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
A hosszú orrú kutya ügyesebben szagol? Most kiderült!
Az ELTE etológusai szerint az életkor és az agy alakja befolyásolja a szaglással kapcsolatos agyi régiók konnektivitását. A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmányban először vizsgálják ezt a hálózatot kutyáknál.
Nem véletlenül gondolunk gyermekünként a kutyánkra? Egy kutatásból most kiderült.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói arra vállalkoztak, hogy feltárják, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?