Egyes kutyafajták hajlamosabbak lehetnek a daganatos betegségekre
2024. február 08., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Egy friss tanulmányból az is kiderül, melyek ezek a fajták.
Nem szívesen beszélünk erről a témáról, de sajnos tény, hogy a kutyákat is érintik az olyan népbetegségek, mint a rák. Kutatások sora vizsgálja az okokat és a lehetséges gyógymódokat, nemrég azonban arra is fény derült, hogy bizonyos kutyafajtáknál gyakrabban alakul ki ez az állapot.
Ide tartoznak például a simaszőrű retrieverek, a bernipásztorok és a West Highland White Terrierek - állítja Leonard Nunney, a Kaliforniai Egyetem evolúciós biológusa, a kutatás vezető szerzője.
A tudósok figyelembe vették a kutyák testméretét is. Az eredmények azt sugallják, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem mindig a nagy testű, illetve óriás fajták azok, melyeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata. Az embereknél a testméret növekedésével fokozottabb a rák megjelenése – a kutyákról azonban nem lehet ugyanezt elmondani.
„A kutyák mérete rendkívüli változatosságot mutat, a csivaváktól kezdve a masztiffokon át a német dogokig. Nagyon széles skálán mozog a kutyák testmérete” - jelentette ki Nunney. Mivel a nagyobb kutyák alapvetően rövidebb ideig élnek, a kutató véleménye szerint esetükben kisebb a rák kialakulásának kockázata, mint a hosszabb élettartamú kis- és közepes méretű kutyáknál.
A tanulmányban alkalmazott modellek, valamint az eredmények segíthetnek jobban megérteni a rák kialakulásában szerepet játszó genetikai eltéréseket is. Arra is rávilágíthatnak, vannak-e olyan kutyafajták, melyeknél gyakrabban jelennek meg a rák bizonyos típusai, mondta el a tudós.
A témában megjelent cikkeink:
- A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
- Daganatos betegségek kutyáknál - A rák 6 leggyakoribb típusa
Forrás: people.com
Indexkép forrás: Unsplash/@alexandra_photography
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
A doodle kutyák
Bizonyára hallottál már doodle kutyákról. Goldendoodle, labradoodle, bernedoodle, cockapoo, maltipoo, stb. A doodle nem utal másra, mint az uszkárra. Ezek a kutyák az uszkár és valamilyen más kutya keresztezéséből születtek.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
Mitől lesz népszerű egy kutyafajta?
Tagadhatatlan, hogy vannak nagyobb népszerűségnek örvendő kutyák, mint kevésbé kiváltságos társaik. Számtalan oka lehet, hogy az emberek jobban ragaszkodnak egy-egy fajtához, míg mások a feledés homályába merülnek.