Ehet a kutya diót?
2024. augusztus 31., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!
Tápanyagainak köszönhetően méltán szerepel az ajánlott finomságok között – nem véletlen, hogy kedvenceinknek is felcsillan a szeme, amikor diót szimatolnak. Fogyasztása azonban nem várt veszélyekkel járhat számukra, a gyomorrontástól kezdve a hasnyálmirigy-gyulladásig. Nem beszélve arról, ha héjastul ropogtatja el "zsákmányát", mely bélelzáródásthoz is vezethet!
Diót a kutyának, vagy mégsem?
Az egészséges dióbél igazi csemege a kutyának is, néhány szemet biztonsággal elfogyaszthat. A kerti diófáról lepottyanó héjas termések és a séták során, a földön talált dió viszont szennyezett lehet. A dió magas nedvességtartalma miatt bármikor megtelepedhetnek rajta a gombák, már azelőtt is, hogy feltörnénk héját. Növekedés közben, és szüretelés után is, a boltok polcaira kerülve is előfordulhatnak penészes példányok.
A gombák mikotoxinokat bocsátanak ki, melyek veszélyesek a kutya egészségére: egyes mikotoxinok karcinogén tulajdonságokkal rendelkeznek, vagyis rákkeltők, míg mások az idegrendszerre gyakorolnak káros hatást. Néhány darabka dió elfogyasztása után is súlyos rohamok, egyéb neurológiai komplikációk léphetnek fel a kutyánál.
A diófélék között is létezik egy olyan, mely kifejezetten mérgező a kutyák (és lovak) számára. A fekete dió belső része kisebb a közönséges dió termésénél, a héja pedig jóval keményebb. Főként a fa anyaga miatt termesztik.
Mi történik, ha a kutya „nem jó” diót eszik?
Ha véletlenül mégis hozzájutott a penészes dióhoz, netán fekete diót rágcsált el, a következő tünetek utalhatnak mérgezésre: hányás, izomgyengeség, tremor, egész testre kiterjedő remegés, hőemelkedés/láz, rohamok. Azonnali állatorvosi ellátás szükséges! Kezelés hiányában végzetes lehet az állapot!
Mi a helyzet a hántolt dióval?
A boltok polcain található dióbél vásárlása esetén csekélye az esélye annak, hogy szennyezett terméket kapjunk. Kis mennyiségben adhatunk belőle kedvencünknek.
Amire figyeljünk: az előrecsomagolt, hántolt dió különféle adalékanyagokat tartalmazhat (só, fűszerek, stb.), melyek károsak lehetnek a kutya egészségére. A nagyobb dióbél darabok behabzsolása gyomorrontást, ritkán bélelzáródást is okozhat kistestű és kölyök, illetve idős ebeknél. Ha a kutya nehezen rág, a legjobb, ha a neki szánt dióbelet apróra törjük vagy finomra daráljuk, és rátesszük eledelére.
Egyen a kutya diót vagy inkább ne?
A diófélék és olajos magvak telis-tele vannak egészséges zsírokkal, fehérjékkel, rostokkal, antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásuk vitathatatlan, ugyanakkor szakértők szerint mindez nem igazán érvényes a kutyákra. 30 gramm dióbélben kb. 20 gramm zsír található, ami nem kevés. Egy 15 kilós kutyának kb. napi 14 gramm zsírra van szüksége, tehát néhány egészséges, szép szem dióbél is jelentősen megemelheti a bevitt zsírmennyiséget.
A dió magas kalória -és zsírtartalma miatt gondot okozhat az érzékeny gyomrú kutyák számára. Nehezen emésztik meg, megfájdulhat tőle a pocakjuk, illetve hányás, hasmenés léphet fel náluk. Fokozott a hasnyálmirigy-gyulladás kockázata azoknál, akiknél egyéb hajlamosító tényezők is fennállnak. Súlyos esetben gyomor- és bélhurut (gasztroenteritisz) alakulhat ki, mely az emésztőrendszerben lévő gyulladásra utal.
Ha szeretnénk neki egészséges rágcsálnivalót adni, válasszunk kutyák számára előállított, természetes összetevőket tartalmazó finomságokat!
Dió, mandula, mogyoró… Ehet a kutya dióféléket és olajos magvakat? - Kutyabarát helyek
Ízletes rágcsálnivaló, pont a megfelelő méretben. Jutalomfalatnak is kiváló, gondolhatnánk, de vajon tudjuk-e, hogy a diófélék és magvak közül melyeket fogyaszthat biztonsággal a kutya?
Forrás: petmd.com, thesprucepets.com
Indexkép forrás: medicalnewstoday.com/countryliving.com
Cikk első megjelenése: 2022. október 19.
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Őszi kutyasétáltatás
Az ősz kétségkívül a legideálisabb időszak a hosszú sétákra kutyusunkkal, hiszen nem olvadunk el a nyári melegben, és nem fagyunk át a téli latyakban. Sok gazdi több napos pihenésre indul kutyástul ősszel.
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?