Ehetnek a kutyák paradicsomot?
2024. August 05., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Kedvenceink szívesen megkóstolnának mindent, amit mi eszünk, de ez még nem jelenti azt, hogy kapniuk is kell belőle. Mi a helyzet a paradicsommal?
Arra a kérdésre, hogy ehetnek-e paradicsomot, a válasz megint csak „igen is és nem is”. Az érett paradicsomot nem sorolják a mérgező élelmiszerek közé, ugyanakkor csak kis mennyiségben szabad adni, alkalmanként.
A paradicsom, mint növény a burgonyafélék családjába tartozik, tehát a burgonya, kaliforniai paprika, és az áfonya rokona is. Sajnos e növény olyan toxinokat tartalmaz, melyek ártalmasak a kutyákra nézve. Minimális mennyiségben ugyan, de a paradicsomban is megtalálható a mérgező szolanin. A tomatin (gombaölő hatású vegyület) pedig a növény zöld részeiben, valamint az éretlen, zöld termésben foglal helyet, ezért a növény leveléből, szárából és persze az éretlen termésből se egyen a kutya!
Paradicsommérgezés?
Nagyobb mennyiség fogyasztása különböző tüneteket okozhat a kutyánál. Annak az esélye, hogy annyi zöldet egyen a kutya, amennyi súlyos tünetekhez vezethet, szerencsére viszonylag csekély. De a kistestű kutyák és kölykök esetében, éppen a kicsi méretük miatt, nagyon oda kell figyelni, hogy ne kóstoljanak bele a paradicsomba, és a növényt sem rágcsálják meg.
Tünetek:
- Koordinációs problémák
- Étvágytalanság
- Izomgyengeség
- Fokozott nyáladzás
- Kitágult pupillák
- Tremor
- Rohamok
- Letargia
- Alhasi fájdalom
- Szívproblémák (szívritmuszavar, szabálytalan szívverés)
- Emésztőrendszeri panaszok (hasmenés, hányás)
Ha úgy véljük, kutyánk alaposan belekóstolt a paradicsomba vagy zöldjébe, mielőbb értesítsük állatorvosunkat. Fenti tünetek más problémát is jelezhetnek, ezért a legjobb, ha ellátogatunk a rendelőbe, hogy kideríthessék a baj okát.
Szerencsére, a mérgezés viszonylag ritka kutyáknál, és ha be is következik, az állatorvosi ellátásnak köszönhetően teljes a felépülés esélye. Előfordul, hogy egyes ebek allergiásak a paradicsomra, alábbi jelek utalnak erre: köhögés, tüsszögés, nehézlégzés, csalánkiütés.
Az érett paradicsomot megeheti a kutya?
Kis mennyiségben biztonságosan fogyasztható, jótékony hatásait a kutyusok is érezhetik. Rostokban gazdag, mely támogatja az emésztést. Bővelkedik továbbá alábbiakban: antioxidánsok, ásványi anyagok (pl. kálium), vitaminok (pl. C és K), valamint folsav (B9 vitamin), mely elősegíti a szövetek növekedését és a sejtek működését.
Milyen formában adhatjuk kutyánknak?
Kezdjük kis falatokkal, hogy lássuk, ízlik-e neki egyáltalán, és ha igen, nem okoz-e gondot az gyomrának a paradicsom savassága miatt. Ehhez távolítsuk el szárát és leveleit, mossuk meg alaposan tiszta vízben és vágjuk apró szeletekre.
Ne feledjük: attól, hogy a kutyának ízlik a paradicsom, nem jelenti azt, hogy ezentúl bátran ehet paradicsom alapú ételeket. A spagettiben és a pizzán lévő paradicsomszósz például olyan mesterséges anyagokat, hozzáadott cukrokat, összetevőket és fűszereket tartalmazhat, melyek ártalmasak a kutyának (pl. hagyma, fokhagyma), és a bolti ketchup is kerülendő.
Hogyan előzzük meg a bajt?
- Tároljuk a paradicsomot olyan helyen, ahol nem férhet hozzá a kutya. Rendszerint a hűtőben foglal helyet, ahol biztonságban van a falánk jószág elől (persze akadnak olyan zsenik, akik szó nélkül kinyitják a hűtőt és megdézsmálják, amit találnak, de ez egy másik téma).
- Ha kertünkben paradicsomot is termesztünk, kerítsük el úgy, hogy a kutya ne tudja megkaparintani. Ugyanez érvényes a ládában lévő növényre is, melyet a teraszon vagy az erkélyen gondozunk.
- Főzés közben fél szemünk mindig legyen rajta a kutyán, hogy maradjon távol az asztaltól, a pulttól és a rajta lévő élelmiszerektől, konyhaeszközöktől.
Forrás: akc.org
Indexkép forrás: britannica/akc.org
Cikk első megjelenése: 2022. September 22.
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!
Szőlő és mazsola: mérgezést okozhatnak kutyáknál
Ízletes gyümölcsünk amennyire finom és egészséges számunkra, olyan komoly gondot okozhat kedvencünk esetében, ha jóízűen fogyaszt belőle. Mire figyeljünk és mit tegyünk, ha észleljük a tüneteket?
Ehet a kutya kukoricát?
Nyári finomságunk, a főtt kukorica szinte olyannyira hozzánőtt a strandszezonhoz, hogyha akarnánk, sem tudnánk megfeledkezni róla. De mi a helyzet kedvenceinkkel? Adhatunk nekik belőle?
Ehet a kutya sárgadinnyét?
Édes, zamatos gyümölcsünknek már a látványára is felfigyelhet kedvencünk, hiszen olyan, mint egy jókora labda. Hát még amikor szelünk belőle egy szeletet! A finom illatoknak ő sem tud ellenállni. Vajon adhatunk neki belőle?
Rossz lehelet – Miért büdös a kutya szája?
Kedvenceink szájszaga amellett, hogy kellemetlen, komoly gondot is jelezhet. Mi minden állhat a hátterében, és hogyan segíthetünk kutyánknak?