Elaltattak negyven állatviadalról mentett kutyát
2022. december 20., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Két évvel ezelőtt foglalta le a rendőrség a kutyákat: a staffordshire terriereket állatviadalokon harcoltatták. A rajtaütések után felcsillant a remény, hogy a kutyák nagy része újrakezdheti eddig nem túl boldog életét, és egyszer szerető gazda mellett élhet. Ez a remény egy pillanat alatt szertefoszlott.
Veszélyes voltukra hivatkozva elaltattak negyven staffordshire terriert. A kutyákat közel két éven keresztül a rendőrség dunakeszi kutyakiképző telepén (ROKK) tartották. Az állatvédők szerint a kutyák nagy része rehabilitálható lett volna, alkalmasak lettek volna a gazdás életre.
A kutyákat 2020 decemberében Nagykőrösről mentették: összehangolt akció keretében 51 kutyát mentettek ki a viadalok helyszínéről. A kutyákat a kiképző telepre szállították.
A Szurkolók az Állatokért állatvédelmi egyesület vezetője, Kapin Richárd a Telexnek azt mondta, a Dunakeszire került kutyákkal nagyon lelkiismeretesen foglalkoztak, és teljesen nyitottan fogadták őket is az ottani szakemberek. Megismerhették a kutyákat, csinálhattak róluk képeket, mert szerettek volna segíteni az állatok rehabilitálásában és örökbeadásában. Több állatvédő szervezet is befogadott a kutyák közül, ezek többsége azóta már gazdához is került.
A folyamat azonban lassú, idő- és munkaigényes: ezeket a kutyákat nem lehet egyik pillanatról a másikra gazdásítani. Meg kell ismerni őket, meg kell tanítani őket a rossz reflexeken felülkerekedni. Ezek után olyan gazdát kell találni nekik, aki hozzáértő és felelős, valamint megfelelő környezetet biztosít. Nem lehet bárkire rábízni őket.
A Szurkolók az Állatokért még több kutyán akart segíteni, de pont előbb említett okok miatt, ez nem megy gyorsan – írja a Telex.hu.
„Szerettünk volna még kihozni kutyákat a ROKK-tól, de egy idő után egyszerűen nem kaptunk válaszokat” – idézi a lap Kapin Richárdot. Időközben kiderült, hogy az ügyben nem is a rendőrség, hanem a Pest Megyei Kormányhivatal az illetékes, így dr. Kajó Cecília, a környezet- és állatvédelemmel kapcsolatos jog szakértője, a Bojtár Telefonos Állatvédelmi Jogsegélyszolgálat Egyesület titkára közérdekű adatigényléssel fordult a kormányhivatalhoz, hogy megtudják, mi van a kutyákkal. Több hír is arról számolt be ugyanis a nyáron, hogy a kutyákat elaltatták.
„A kormányhivatal válaszában azt írta, hogy a ROKK telepén lévő amerikai staffordshire-ek közül negyvenet altattak el, miután veszélyesnek nyilvánították őket. Előtte 13 menhelyet és több civil szervezetet is megkeresett a hivatal állítása szerint, de sem ezek, sem a ROKK nem akarta befogadni a kutyákat. A dokumentumokból még az is kiderül, hogy a kormányhivatal 6,3 millió forintot fizetett a ROKK-nak, amelyből az állatok etetését és egészségügyi ellátását oldották meg. Azt írták még, hogy az állatok veszélyességét a jogszabályban előírt módon, egy kirendelt szakértő állapította meg, de már a büntetőeljárás során is született olyan szakvélemény, amely a veszélyessé nyilvánítás mellett foglalt állást.
Az persze kérdés, hogy valóban mind a negyven kutya veszélyes volt-e, és mi lehetett annak az oka, hogy ez csak másfél évvel a lefoglalásuk után derült ki” - írják.
A Telex.hu teljes interjúja ide kattintva érhető el.
Indexkép forrás: police.hu
Így lopják a kutyákat Budapesten!
Az egyik újbudai állatvédő személyes tapasztalatait osztotta meg a közösségi médiában, amikor beszámolt az esetről, aminek szemtanúja volt.
Per indult a tiltott állatviadalok szervezője ellen
Pert indított a Pest Vármegyei Főügyészség egy férfi ellen, aki tiltott állatviadalokat szervezett - közölte a vádhatóság csütörtökön az MTI-vel.
Súlyosbította a bíróság az állatviadal szerevezőinek büntetését – börtönbe mennek a vádlottak!
Állatviadal szervezése és állatkínzás bűntette miatt ítélte el a bíróság az elkövetőket – a másodfokú bíróság súlyosbította a nyáron kiszabott ítéletet.
Nevetségesen enyhe ítélettel megúszhatják a kutyaviadalok szervezői
A teljesen egyértelmű bizonyítékok ellenére is a legenyhébb büntetést szabta ki Nyíregyháza bíróságának bírónője, amikor a tárgyalótermében ülő vádlottakra – egy kivétellel – csupán felfüggesztett szabadságvesztést és pénzbüntetést szabott ki.
Kutyaviadalok szervezői ellen emelt vádat az ügyészség
Vádat emeltek tizenöt ember ellen, akik "harci kutyákat" tenyésztettek, és kutyaviadalokat szerveztek - közölte a Pest Megyei Főügyészség csütörtökön az MTI-vel.