Hírek - Címlapon
"Elkutyásodnak" a városi rókák?
2020. június 09., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Kutatók szerint egyre inkább hasonlítanak a kutyákra a városba betelepedett rókák, szemben a természetes élőhelyeken élőkkel. Elháziasodnának a rókák?
Egyre gyakrabban találkozhatunk vadállatokkal nem csak kisebb településeken, de a városokban is. Nem kivétel ez alól a róka sem: az élőhelyek csökkenése, a könnyebb élelemszerzés becsábítja őket a lakott területekre is. A rókák városiasodása azonban egy meglepő folyamatot is elindított: a városban élő ravaszdik változni kezdtek. Nem is akárhogy: a kutatók a kutyákhoz hasonlítják őket.
A Glasgow-i Egyetem Biodiverzitás Intézetének kutatói 111 vörös róka koponyáját vizsgálták meg, hogy a vidéken, azaz természetes élőhelyükön élő állatok és a városba beköltözött egyedek tulajdonságait összehasonlíthassák. A megvizsgált egyedek az elmúlt évtizedekben Londonban és környékén élt rókák voltak, hímek és nőstények egyaránt.
Fotó: Unsplash.com
A vizsgált állatokon szembetűnő volt, hogy a városi rókák rövidebb, és kissé szélesebb orrúak, mint vidéki társaik. Állkapcsuk izmai erősebbek, így nagyobb harapási erőt tudnak kifejteni - ez jól jöhet nekik, mikor a szemétben kutatnak, és például csontos maradékokat találnak. Agykoponyájuk méreteiben is találtak különbséget: a városi rókáké kisebbé vált.
A rókákon tapasztalt változások ugyan még messze állnak a teljes háziasítástól, ám a folyamatot megfigyelve választ kaphatnak a kutatók, hogyan is vált a kutya háziállattá, majd társsá.
Forrás: qubit.hu
Miért félnek egyes kutyák a hangos zajoktól és a tűzijátéktól, míg mások nem?
Tomboló vihar nyáron, tűzijáték ünnepségekkor és újévkor… Rengeteg kutyát tölt el rettegéssel a velük járó hangzavar, de akadnak olyanok is, akiknek szinte fel sem tűnik, hogy mi zajlik körülöttük. Érdekes eredményeket mutatnak a kutatások is!
Őszi rókavakcinázást hirdetett meg a Nébih
2025. október 4-én kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben a rókák veszettség elleni őszi vakcinázása. Ezzel egy időben az érintett térségekben ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben. A betegséget megelőző intézkedések közös társadalmi célt szolgálnak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a lakosság figyelmét, hogy a veszettség gyanúját kötelező jelenteni a hatóság felé.
Problémát jelent a kutyára nézve, ha feleszi a rókavakcinát?
Ebben az időszakban országosan több vármegyében van ebzárlat és legeltetési tilalom a rókavakcinázás miatt. Mennyire veszélyes a kutyára nézve, ha megeszik egy csalétket?
Ismét jön az ebzárlat: kötelező lesz pórázon tartani a kutyákat!
Március 31-én veszi kezdetét és egészen április 20-ig tart majd a rókák veszettség elleni immunizálása Csongrád-Csanád vármegyében, így erre az időszakra a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztálya ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelt el a vármegye teljes területére.
A gabonamentes tápok egy átverés
Hatalmas marketing övezi azt, hogy a kutyának húst hússal kell ennie. A gabona nem kívánatos összetevő a tápok csomagolásán. Valóban így kell etetni őket?










