Szép időben vízparton: a kék-zöld alga okozta mérgezés a kutyákra is veszélyes lehet
2020. június 10., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Napfényes órákban az erdő, mező felfedezése mellett vízparton is szívesen eltöltenénk szabadidőnket. Érdemes odafigyelni, mielőtt kedvencünk megmártózna a hűs vízben.
Szép időben egyre gyakrabban vágyunk a természetbe: egy kellemes kirándulás kutyánk társaságában csábító lehetőségnek hangzik. A vízimádók persze már alig várják, hogy csobbanhassanak egyet a patakban, tóban, ám ahogy az idő melegszik, sajnos egy újabb veszélyre is figyelnünk kell a vízpartoknál.
Mi is az a kék-zöld alga, és mi teszi olyan mérgezővé?
Tulajdonképpen egy cianobaktériumról van szó, mely a friss vizekben él és szaporodik, mikor az időjárás melegebbre fordul: kb. 22°C felett már esélyes, hogy találkozunk vele a vízpartoknál. A mérgezés veszélye magasabb a nyári hónapokban, hiszen ekkor egyenesen lubickolnak a hőség miatt. Ezek az organizmusok rettentő mérgezőek a kutyákra, macskákra, madarakra, haszonállatokra, vadon élő állatokra, sőt még a halakra és az emberre nézve is.
Mindezek alapján felmerül a kérdés, hogyan állapíthatjuk meg, biztonságos-e a tó vize, melyben pancsolni szeretnénk kedvencünkkel, vagy inkább kerülendő a terület? A toxikus algák nyálkás rétegben tömörülnek a víz felszínén, élénkzöld színükbe kékes árnyalat vegyül. Erősebb széljárás esetén a hullámzásnak köszönhetően az algaréteg kitolódhat a vízpart közelébe, ahova az állatok inni, fürödni járnak.
Ha kedvencünk feltehetően érintkezésbe került az algával, úszott a szennyezett vízben vagy ivott belőle, mielőbb forduljunk állatorvoshoz! Kezelés nélkül ugyanis az algamérgezés súlyos neurológiai vagy májkárosodást is eredményezhet!
Az algamérgezés tünetei
A cianobaktériumok kétféle toxint is termelnek, a tünetek ezek arányától függően mutatkoznak meg:
1. A microcystinek okozta mérgezés a májat károsítja, végzetes májelégtelenséget okozhat. Jellemző tünetei a hányás, hasmenés, véres hasmenés, fekete széklet, gyengeség, bágyadtság, sápadt nyálkahártyák, görcsös rohamok, mozgáskoordinációs problémák. Kezelés hiányában sokkos állapot következhet be, a kutya kómába eshet, végül elpusztul.
2. Az anatoxinok okozta mérgezés az idegrendszert érinti: izomremegés (tremor), izommerevség, részleges vagy teljes bénulás, fokozott nyálzás, légzési nehézségek (fulladás, légszomj) jelentkezhetnek.
Fenti tünetek észlelése esetén ne késlekedjünk, irány a rendelő!
Hogyan előzzük meg a bajt?
A legjobban úgy védekezhetünk ellene, ha szemmel tartjuk kutyánkat, figyeljük, merre jár, mivel foglalatoskodik a vízparton. Ne engedjük, hogy állóvizekből igyon, legyen szó tóról, pangó vizű pocsolyáról, de még friss vízforrás esetén is érdemes óvatosnak lenni, főleg, ha a felszínén vagy a partmentén kékes-zöldes színű nyálkás tömeg látható.
Az alga ráragadhat a kutya mancsára és szőrzetére is, így később, bundája tisztogatása, nyalogatása közben lenyelheti a mérgező baktériumokat. Mielőtt beengednénk a vízbe, nézzük át alaposan a partmenti víz állapotát, pancsolás, úszás után pedig gondosan fürdessük meg kutyánkat, hogy eltüntethessük a veszélyes nyomokat.
A közegészségügyi hatóságok rendszeresen ellenőrzik vizeink minőségét, probléma esetén találkozhatunk a potenciális veszélyekre figyelmeztető táblákkal. Addig is tartsuk észben a jeleket és a mérgezés tüneteit - kutyánk életét menthetjük meg vele!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: cesarsway.com, vetnetinfo.com
Indexkép forrás: petguide.com
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
A Szivárványhíd felé - 10 lehetséges jel, hogy a kutya búcsúzni készül
Mindennél jobban szeretjük őt, ezért is olyan fájdalmas belegondolni, hogy kedvencünk élete végéhez közeledik. Legyen bár idős vagy gyógyíthatatlan beteg, a döntés meghozatalában csak ránk számíthat. De honnan tudhatjuk, hogy lassan elérkezik a búcsú ideje?
Betegségre is utalhat, ha a kutya folyton szomjas, túl sokat iszik
A fokozott szomjúságérzet gyakran átmeneti állapot kutyáknál, ám ha hosszabb időn át fennáll, vagy egyéb tünetek kísérik, jelezhet egészségügyi problémát. Tudj meg többet a lehetséges okokról!
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!