
Élő állat húsvéti ajándéknak? Rossz ötlet!
2021. március 24., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Sajnos a figyelemfelhívásokból sosem elég, még mindig túl sokan gondolják úgy, hogy jó ötlet a gyerekeket, rokonokat élő állattal meglepni húsvéti ajándékként. Nyuszi, kiscsibe, cica, kutya… ezzel a húzással akár halálra is ítélhetjük őket!
Húsvét közeledtével erősen megnövekszik a kereslet a kis nyuszikra, de ugyanígy a kiscsibékre, kiskacsákra, kutya kölykökre, kismacskákra is. Őket szinte kivétel nélkül ajándéknak szánják. Az öröm hatalmas, mikor a gyerkőc meglátja a fűben ugráló nyuszikát, vagy a kosárból boldogan csóváló kiskutyát. Nyugtatjuk magunkat, jó döntés volt, pláne egy hét elteltével, mikor a gyerekünk még mindig az ígéreteihez híven gondozza az új családtagot. Majd lassan elkezd alábbhagyni a lelkesedés. A harmadik szétrágott cipő után a kutyus kikerül az udvarra, az egyre büdösebb nyusziketreccel is kell kezdeni valamit… Aztán a négylábú kedvetlen lesz, jajj lehet, hogy beteg, mi tévők legyünk…?

Fotó: pressherald.com
Igen. Az állattartás, legyen szó akár egy nagytermetű kutyáról, vagy egy apró nyusziról, nem úgy működik, hogy masnival a nyakában megérkezik a családba a négylábú és boldogan élünk míg meg nem halunk… Ennél sokkal több dolgunk van egy állattal: hiszen kell gondoskodni az
- etetésről és itatásról,
- almának tisztításáról,
- oltásokról, chipről,
- sétáltatásról,
- élősködők elleni védelemről,
- karomvágásról, fogreszelésről, vagy épp kozmetikáról,
- betegség esetén állatorvosról, gyógyszerekről.
És így tovább. Ez mind idő és pénz. Mindkettőből sok - akár több mint egy évtizeden át. Gondoljuk végig, biztosan rá tudjuk szánni a sok időt és a sok pénzt is a húsvéti ajándékunkra? Ha a kétely legapróbb jele is felmerül bennünk, akkor nagyon rossz ötlet az állatkát beszerezni húsvétra.
Gondoljunk bele, milyen élete lesz az ilyen ajándéknak a jövőben - ismerve a nem mindig megfelelő hozzáállást hazánk állattartási kultúrájában. Mi lesz a sorsa pár hónap után a nyuszinak? Lehet belőle ebéd? Eszébe juthat a “felelős” gazdinak, hogy szabadon engedi, majd úgyis legel, tud magára vigyázni… Az is lehet, hogy csak simán nem vesz róla tudomást, elfelejti az etetést, néha az itatást is. A nyuszi körmei már természetellenesen hosszúak, fogai elképesztően megnőttek, mivel nem volt elegendő széna azok koptatásához, gyönyörű bundájuk pedig megfakult, de még így is elrejti kiálló bordáit. Állatorvosra se idő, se pénz, se kedv, mi legyen? Menhely? Engedjem el a réten? Netán egy jól irányzott ütéssel…

Fotó: Állatmentő Liga
Természetesen kinek nem inge, ne vegye magára. Sajnos azonban nem mehetünk el szó nélkül a jelenség mellett, mert az igenis létezik. Az állatvédő szervezetekhez már hetekkel húsvét előtt megérkeznek az első húsvéti “ajándékok”, sokuk borzalmas állapotban. Nem csak nyuszik, de kutyák, macskák, és más állatkák is.
Megelőzhető lenne.
Ne dőljünk be gyerkőcünk könyörgésének elsőre, nekünk, felnőtteknek kell felelősen döntenünk.
Egy élettel, egy lélekkel játszunk, ha úgy döntünk, állatot ajándékozunk bármilyen ünnepen. Vagy úgy egyébként.
Egy felelős tenyésztő egyébként sem ad el a nyuszijaiból, kutyáiból, hogy tudja, azokat húsvéti ajándéknak szánják. A felelős állatbarát pedig meg sem próbál ilyen meglepit beszerezni...
Cikk első megjelenése: 2019. április 16.
Szülők és gyermekotthonok is csatlakozhatnak idén az Állatvédelmi Témahéthez
Szülők és gyermekotthonok is csatlakozhatnak idén az Állatvédelmi Témahéthez, amelyet október 2. és 15. között rendeznek meg - közölte Ovádi Péter állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos.
95 millió forint az állatvédelem fejlesztésére
A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány szeptemberben éves költségvetése több mint harmadát, mintegy 95 millió forintot állatvédő civil ernyőszervezetek fejlesztésére, prevenciós és edukatív munkájának megsegítésére, az állatkertek állatmentő és fajvédelmi tevékenységének erősítésére, valamint az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) civil állatvédőket segítő ivartalanítási programjának és kutatómunkájának támogatására fordítja - közölték hétfőn, Budapesten.
Állatorvosok és jogászok is segítik a polgárőrök állatvédelmi tevékenységét
Állatorvosok és jogászok segítik a polgárőrök állatvédelmi tevékenységét - közölte Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos titkársága az MTI-vel.
Toklász kérdés – Valóban egyre rosszabb a helyzet? Ha igen, ki a felelős?
Facebook oldalukon nemrég felhívást tettek közzé és arra kérik a gazdikat, hogy kitöltésével minél többen segítsenek feltérképezni a fővárost, hogy hogyan változott a helyzet az elmúlt években és merre vannak a legproblémásabb területek. Vajon jogos e a felháborodás a gazdik részéről vagy csupán egy felfújt sztoriról van csak szó?
Botrányos toklász helyzet
A közösségi média oldalai hetek óta olyan gazdik beszámolóitól hemzsegnek, akiknek a kutyusából az állatorvosoknak kellett eltávolítani az egérárpa kalászának egy száraz darabját, ismertebb nevén toklászt.