
Érdemes-e kutyával zsákmányállatot tartani?
2025. július 09., 06:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Nevelés
Az elmúlt időszakban nagy port kavart az online térben igen népszerű Miffy és Mikka nyuszi halála. Gazdájuk nap mint nap posztolt róluk, a családja részei voltak, míg nem érkezett a házhoz egy fiatal border collie.
A nyuszik szabadon jártak a lakásban, a gazdi jelenlétében pedig a kertben garázdálkodtak éveken át. A család később magukhoz vett egy border colliet, aki minden igyekezetük, jószándékuk, és a kölyök kedvessége ellenére végzetes csapást mért a nyulakra.
A gazdi bemutatta, hogyan szoktatja szépen apránként a kutyust Miffyhez és Mikkához. Jutalomfalattal dicsérte, ha nyugodt volt mellettük, és soha egy percre sem tévesztette őket szem elől, kontrollált minden helyzetet. Az állatokat a házban teljesen elszeparálták egymástól, a nyuszik a nappali területén éltek, míg a kutyus az emeleten. Egy nap, mikor hazaértek, a kölyköt valamiért a nappaliban találták igen zavart állapotban. Feltehetően játszani próbált a nyuszikkal, ezzel olyan félelmi reakciót indítva el bennük, amit az érzékeny kis szívük nem bírt. A két nyuszi meghalt egy jól képzett, finom és jólelkű kutya és egy igazán gondos, körültekintő család mellett.
A közösségi oldalak nyulas csoportjai egyként zúgolódtak a kutyások, és kutyát zsákmányállatok mellett tartók ellen, nem is teljesen alaptalanul.
Lehet-e zsákmányállatot kutyával együtt tartani?
Előre leszögeznénk, hogy nem minden esetben! Mivel az alap ösztöneik különbözőek, előfordulhat, hogy nem összeszoktatható két faj. A kutyák ragadozók, erős zsákmányszerző ösztönnel rendelkeznek, amit a kisállatok eltérő viselkedése, mozgása, vagy ijedtség esetén a menekülése bekapcsolhat.
Az összeszoktathatóságot nagyban befolyásolja a kutya fajtája, életkora és korai szocializációja. Egy önálló munkára kitenyésztett, kotorékozó fajtát - például a terriereket - nehéz elképzelni kisállatok mellett, azonban egy békés, az emberrel alapvetően közös munkára szelektált fajta könnyebben megállhatja a helyét. Tehát mindennek az alapja a jó tenyésztés és a fajtánkba vetett bizalom.

Forrás: kutyabarathelyek.hu
Egyszerűbb az összeszoktathatóság, ha a kölyök érkezik egy már kisállattal rendelkező családba. Ha így nő fel, természetes lesz számára a nyuszi, tengerimalac, vagy hörcsög jelenléte. A korai és folyamatos szocializácó is igen fontos, hiszen minél több helyzettel, és kisállattal találkozott a kutyus élete során, annál könnyebben értheti meg, hogy az új jövevény a család része, nem bánthatja.
A kutyát fokozatosan kell nevelni, hozzászoktatni az új jövevényhez. Fontos, hogy a kisállat minden találkozásnál biztonságos, zárt ketrecben legyen, a kutya pedig pórázon, és minden helyes mozzanatnál, dicsérjük, jutalmazzuk falattal. Élje meg pozitívan, hogy érkezett egy kisállat a családba, így könnyebben megérti, hogy a gazdi számára az a kívánatos viselkedés, ha felülírja az ösztönét.
Mire érdemes figyelni?
- A kutya zsákmányszerző ösztönére
- A kisállatok biztonságára
- A fokozatos szoktatásra és a kutya pozitív megerősítésére

Forrás: kutyabarathelyek.hu
A legnagyobb veszélyt az jelenti, ha a kisállat megugrik, elmenekül, vagy szalad, ez azonnal bekapcsolhatja a kutyák ösztöneit. A másik, és sajnálatosan gyakran előforduló probléma, ha a kutya játszani szeretne a zsákmányállattal, szalad körülötte, trappol felé. Ez olyan kommunikáció, amit nem értenek, tisztán veszélyben érzik az életüket, és a hatalmas félelemtől szívrohamot kaphatnak.
Sosincs teljes biztonság, így ha elmegyünk otthonról, mindig legyenek teljesen szeparálva az állatok!
Indexkép forrás: https://www.bluecloverrabbitry.com
Rendőrök mentették meg a Dunában sodródó kutyát
Június 14-én kétségbeesett gazdi hívta a Dunai Vízirendészet munkatársait segítségül, miután kutyája egy úszás végeztével nem tudott kijönni a folyóból.
Tény vagy fikció: Miért viselkednek agresszívabban a kistestű kutyák?
A kistestű kutyákról gyakran vélekednek úgy az emberek, hogy morcosabbak, mint nagyobb társaik. Mi okozhatja ezt?
Továbbra se ajándékozzunk élő nyulat húsvétra!
Bár nem elsősorban kutyás téma, mégis fontos beszélnünk róla: nem ajándékozunk felelőtlenül élőállatot!
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Loyalty is royalty - pulóverrel a vakvezető kutyákért
2024-ben már tizedik alkalommal fognak össze hazai zenészek, előadók, sportolók és közéleti személyiségek a Dorko-val a vakvezető kutyák képzésének támogatására. A Loyalty is Royalty kampány 2015-ben indult azzal a küldetéssel, hogy minél több Magyarországon élő látássérült ember mellé kerülhessen egy hűséges segítőtárs.