Forró téma: védjük a tappancsot!
2019. június 15., 08:30
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
A nyári balesetek túlnyomó része a tappancsok égési sérülései miatt következnek be. Sétára, nyaralásra, kirándulásra is fel kell készülnünk, mert a forró talaj komoly egészségügyi problémát okoz!
A kutya tappancsa különben is nagyon érzékeny testrész, de kifejezetten sérülékennyé válik a nyári forróságban. Néhány perc alatt súlyos égést szenvedhet a kutya a homokban, vagy a betonon.
A tünetek a következők lehetnek:
- sántikálva jár,
- folyton nyalja, rágja a lábát,
- a tappancsok elszíneződnek,
- a talpon seb van,
- hólyagok, vagy bőrelváltozások keletkeznek rajta.
Nagyon veszélyes, ha a fürdés után a forró aszfaltra visszük a kutyát! A víz felpuhítja a bőrt, így sokkal sérülékenyebbé teszi a talpakat!
Ha bekövetkezett a baj, a lehető leggyorsabban részesítsük elsősegélyben a kutyánk lábát!
A következő módokon csillapíthatjuk a fájdalmat:
- Legyen tiszta és hűvös a kutya lába! Öblítsük le a mancsot hideg vízzel, majd tegyünk rá hűvös borogatást. Amíg nem gyógyul meg, addig folyamatosan ügyeljünk a tisztítására.
- Ha lehetséges, füves területen menjen, vagy ölbe vigyük.
- Állatorvosnak akkor mutassuk meg, ha mélyebb sérülést látunk. A fertőzések és a hólyagok megjelenésének megelőzése érdekében tegyük ezt. Az orvos eldönti, hogy helyi kezeléssel, vagy gyógyszerrel kerüli el a komolyabb szövődményeket.
- Praktikus bekötni az érintett lábat, ha ezt nem engedi, akkor próbáljunk meg rá zoknit, cipőt húzni. Azért lényeges, mert ezzel lehet megakadályozni, hogy állandóan nyalja a kutya a sebet.
A legjobb, ha felkészülünk arra az eshetőségre, hogy a forró talaj megégetheti a tappnacsokat. Így különböző módszerekkel megelőzhetjük a balesetet.
Íme néhány tipp, amivel idén nyáron elkerülhetjük a talp megégését:
- Tartsuk szem előtt a forró felületeket, vagyis bárhova megyünk, mérjük fel, mi égethet. A fém, a homok, a beton, az aszfalt. Ezért például a csónakon, a csatornafedelekre ne hagyjuk lefeküdni a kutyát!
- Ha nincs a közelünkben füves terület, egy hosszabb álldogálás, várakozás esetén, akkor vigyünk magunkkal egy nedves törölközőt, amire ráállhat kedvencünk.
- A sétát a kora reggeli, vagy a késő esti órákra időzítsük.
- Igyekezzünk olyan területet választani a mozgásra, ami füves.
- Amikor hűvösebb van, akkor járdán menjünk kutyánkkal, mert így a bőr vastagabb lesz a tappancsokon. A talp ezáltal kevésbé lesz sérülékeny.
- Használjunk speciális krémet, vagy mancs-vaxot, a bőr rugalmasabb lesz, így nem repedezik, törik be.
- Hordjon cipőt, zoknit, vagy eldobható lábbelit ha nem tudjuk füves helyen sétáltatni az állatot.
- Minden nap ellenőrizzük óvatosan a mancsokat. Ha sérülést látunk, kezeljük a felületet!
A nyári melegben kiemelten kell óvnunk kedvencünk egészségét. A sérülésektől a hőgután át, a fertőzésekig, ezer veszély leselkedik kutyánkra.
Indexkép forrás: petparent.me
Cikk első megjelenése: 2015. július 07.
A közös ügyünk az állatvédelem alapítvány 15 millió forintos keretösszeget különít el a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok költségeinek viselésére
Hazánk egyetlen, törvény által létrehozott állatvédelemmel foglalkozó civil szervezete, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a tervek szerint 15 millió forintos keretösszegig vállalja, hogy anyagi támogatást nyújt azon civil szervezeteknek, melyek aktívan részt vettek a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok elhelyezésében, gondozásában. Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos kezdeményezésére a javaslatot Vetter Szilvia kuratóriumi elnök terjeszti az Alapítvány Kuratóriuma elé. A felmerülő költségek – különösen állatorvosi kiadások – nagy terhet rónak a civil szervezetekre, ezért ebben a rendkívüli helyzetben is számíthatnak a szervezetek az Alapítvány segítségére.
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Állatvédő szervezetek REpont QR kódjai – itt a lista!
Minden apró segítség jól jön az állatvédő egyesületeknek, fajtamentőknek, menhelyeknek – akár 50 forint is! Összeszedtük, hogyan segítheted a REpont visszaváltó rendszerrel az árva állatokat!
Újra mosolyognak a háborúban megsérült kutyák, akik saját kutyakocsit kaptak ajándékba
A különleges járgánynak köszönhetően végre önállóan is tudnak sétálni, és boldogan fedezik fel békés környezetüket, ahol már nem kell tartaniuk semmitől.
Vigyázzunk kutyáinkra szilveszterkor!
Informatív előadáson jártunk vasárnap a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet jóvoltából. Jövőre gyertek el Ti is!