Furcsa tüneteket produkál kedvenced? Mától neki is kérhetsz MR-vizsgálatot!
2016. január 21., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Mérföldkő az állatgyógyászatban: a VetScan Kisállat Diagnosztika az első olyan centrum Magyarországon, ahol kizárólag állatok számára telepített, nagy térerejű MR-berendezést működtetnek. A rendelőben a kiskedvencek mellett az egészen nagy, akár százkilós óriásokat is fogadják.
„Kicsi gyerekkorom óta nagy állatbarát és a felelős állattartás elkötelezett híve vagyok, a 85 kilós német dogunkra is családtagként tekintünk. Ringo hatalmas és imádnivaló, igazi karakter, aki a kanapéra ül tévét nézni, néha pedig az ölünkbe fészkeli magát. Rendszeresen járunk vele állatorvoshoz, és komolyan vesszük a betegségekre utaló jeleket is, de tudjuk, hogy egy rutinvizsgálat során nem feltétlenül derülnek ki a súlyosabb problémák.” - meséli D. Tóth Kriszta, műsorvezető.
A VetScan Kisállat Diagnosztika új központja ebben nyújt egyedülálló segítséget: a kizárólag állatok vizsgálatára telepített MR-berendezés az egyik legkorszerűbb diagnosztikai módszer, amely mellékhatások nélkül, mágneses térben, rádióhullámok segítségével készít felvételt a szervezet belső szöveteiről. Számos betegség kizárólag MR segítségével ábrázolható: az apró szerkezeti elváltozások mellett láthatóvá teszi például a gerincvelő és az agy saját struktúráját is.
A napi diagnosztika számára ilyen nagy térerejű készülék eddig nem volt elérhető, pedig bizonyos betegségek - például a gerincbántalmak, a stroke vagy az epilepszia - ugyanúgy előfordulnak a kis- és nagytestű állatok körében, mint az embereknél. A pontos kórkép meghatározása viszont nehezebb, hiszen a beteg nem tudja elmondani, mit érez.
Epilepszia-szerű görcsök, ferde fejtartás, véres vizelet: kérjen MR-vizsgálatot a kedvencének!
„A kutyaiskolával és a kutyapiszok lelkiismeretes felszedésével nem ér véget a felelős állattartás. Az oltások és a rendszeres féregtelenítés mellett a fajtára jellemző betegségekre (nagytestű kutyánál például a szívritmuszavarra) és a szokatlan tünetekre is oda kell figyelni. Egy 85 kilós kutya kivizsgálása viszont komoly kihívás, legutóbb, mikor egy erős gyulladás miatt nyugtatót kellett adni Ringónak, megmozdítani sem tudtuk. Az új MR-berendezéssel gond nélkül vizsgálható ő is.” – meséli D. Tóth Kriszta.
A 20-30 percig tartó, fájdalommentes vizsgálat során mozdulatlanul kell feküdnie a betegnek, ezért állatok esetén altatásban végzik. Az altatóorvos a vizsgálat teljes ideje alatt jelen van, és figyelemmel kíséri az állat légzését, szívverését és egyéb életfunkcióit. „A kiemelten nagy, 1,5 Tesla térejű MR-berendezés precíz és pontos képet ad olyan betegségekről is, amelyek más vizsgálatok során szinte láthatatlanok. Hiánypótló és életmentő újítás az állatorvoslásban.” – fejtette ki dr. Kerekes Zoltán, a VetScan Kisállat Diagnosztika Kft. vezető állatorvosa.
Mikor van szükség MR-vizsgálatra? Az alábbi testtájékok jellemző tünetei esetén mindenképp tanácsos a vizsgálat:
Agy
- Epileszia-szerű görcsök
- Körmozgás, ferde fejtartás
- Mozgáskoordinációs zavarok
- Arcizmok, szemhéjak bénulása
- Fejsérülés
- Viselkedésváltozás (hirtelen kialakuló tompultság, agresszivitás, aluszékonyság, rendellenes vakarózás)
Szem, szemkörnyék
- Szemkörnyéki duzzanatok, arckoponya torzulása
- Hirtelen vakság
Fej- és nyaktájék
- Tartós véres vagy sűrű váladékkal járó orrfolyás
- Duzzanatok az arc- és agykoponyán
- Krónikus nyelési nehézségek, légzési nehézség
- Nyaki duzzanatok
- Körmozgás, ferde fejtartás
Gerinc
- Nyak- és hátfájdalom
- Részleges/teljes bénulás
- Mozgáskoordinációs zavarok
- Gerincoszlop traumás sérülései
Végtagok
- Sántaság
- Ízületek vagy csontok duzzanatai
Hasüreg
- Krónikus hasi fájdalom
Medence
- Krónikus hasi fájdalom
A VetScan Kisállat Diagnosztika adatlapját és elérhetőségeit megtalálhatod oldalunkon is, ide kattintva!
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Hogyan viselkedjünk az állatorvosnál?
Minden kutyás életében elkerülhetetlen az állatorvosi rendelő látogatása. Vannak íratlan szabályok, amiket érdemes betartani az ott eltöltött idő alatt.
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.