Giardiasis (giardiázis): kutyára, emberre egyaránt fertőző betegség
2020. január 26., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A világszerte előforduló, hasmenéses tüneteket okozó egysejtű parazita sajnos kutyáinkat és minket, gazdikat is könnyedén megfertőzhet. Éppen ezért fontos tisztában lennünk a betegség terjedésével és megelőzési lehetőségeivel.
A Giardiasis kellemetlen tünetekkel járó emésztőrendszeri betegség, melynek kórokozója egy egysejtű parazita, a Giardia duodenalis (másnéven G. intestinali vagy G. lamblia). Állatokra és emberekre egyaránt fertőző, zoonózis útján is terjed. Nyolc ostorral rendelkező, körte formájú mikroszkópikus méretű lény, hét genotípusát különböztetik meg A-tól G-ig: a kutyákat leggyakrabban a C és D fertőzi meg, a macskákat az F, míg az embereket az A és B-genotípusok.
Hogyan terjed a fertőzés?
A parazita a szájon át kerül be a szervezetbe, majd az emésztőrendszerben tovább vándorolva aktív, táplálkozó sejtté – trofozoitává – alakul át, míg végül megtelepedik a vékonybél felső részén. Szívókorongjával a bél nyálkahártyájához tapad, ahonnan elszívja a tápanyagot. Ivartalanul, osztódással szaporodik, életciklusa második szakaszában – a vékonybél alsó részéhez érve – megszabadul ostoraitól, betokozódva cisztás formát vesz fel. Ezek a ciszták a kutya ürülékével együtt távoznak a szervezetből, ideális körülmények esetén akár hónapokon át életképesek maradnak, az év bármely szakában fertőznek.
A Giardia világszerte megtalálható, kedveli a hűvös és nedves környezetet: vízpartokon, vízforrások környékén, mocsaras, sáros területeken előszeretettel telepedik meg. A betegség elsősorban a szennyezett víz, valamint a cisztákat tartalmazó ürülék elfogyasztása során kerül be a szervezetbe, de már egy véletlen érintkezés, a szennyezett talaj megszagolása is elegendő a fertőzött tárggyal. Kedvenceink pedig szeretik mindenbe beldugni az orrukat, illetve megkóstolni mindazt, aminek érdekes szaga van… Így lehet egy ártatlan botrágcsálásból, legelészésből vagy egy fertőzött kutyatárs labdájának, játékainak elcsenéséből hirtelen állatorvosi kezelésre szoruló állapot. A kölyökkutyák és kiscicák a legfogékonyabbak a fertőzésre, 6-12 hetes korig, de a fiatal felnőtt egyedek is könnyedén megbetegedhetnek. Idősebb korban más – bakteriális, vírusos – fertőzésekkel, betegségekkel egyidejűleg is megjelenhet.
Milyen tüneteket okoz a Giardia?
A ciszták lenyelésétől számított 5-12 napon belül megtörténik az egysejtű átalakulása, táplálkozása során folyamatosan károsítja a bél nyálkahártyáját, melynek következtében főként hasmenéses tüneteket mutat a fertőzött egyed. A pancreas lipáz csökkenése miatt a zsírok emésztése zavarokba ütközik, hasmenés alakul ki. Ez lehet átmeneti, intermittáló (időszakos) vagy folyamatos, felléphet akut (hirtelen, minden előjel nélkül), nem megfelelő kezelés vagy a kezelés hiánya folytán azonban krónikussá válhat, hosszabb időn át is tartósan fennállhat. A széklet rendszerint világos színű, orrfacsaró bűz kíséri, állaga híg (akár vizes), és nagy mennyiségű nyálkát tartalmaz. Időnként zöldes elszíneződést mutathat, vér is megjelenhet benne. A tünetek között ritkábban hányás is megjelenhet, láz kevésbé jellemő.
A bélkárosodás következtében emésztési és felszívódási zavarok alakulhatnak ki, melyek negatívan befolyásolják a tápanyagok, a víz és az elektrolitok felszívódását – így az egész szervezet egészséges működését – is. Árulkodó tünet lehet, ha a kutya étvágya jó, ugyanakkor bármennyit eszik, képtelen hízni, inkább fogy. A felgyülemlett bélgázoktól puffadás is megfigyelhető, súlyosabb esetben tartós étvágytalanság léphet fel, a kutya visszautasíthatja az ételt, testsúlyából folyamatosan veszíthet. A tápanyagok hiánya és a fogyás miatt szervezete legyengül, elesetté válik, ez az állapot pedig különösen veszélyes kölykök és immunrendszeri betegséggel küzdő felnőtt, valamint idős kutyák esetében – akár halálos kimenetelű is lehet!
Fontos kiemelni, hogy a fertőzött kutyák és macskák gyakran tünetmentesen hordozzák a betegséget, látható jelek nélkül adhatják tovább a fertőzést!
Hogyan diagnosztizálható a Giardiasis?
Ha állatorvosunk Giardia-ra gyanakszik, székletminta laboratóriumi vizsgálatát rendelheti el. Elsőként fontos az emésztőrendszeri problémákat okozó egyéb baktériumok, vírusok és paraziták (pl. Coccidia, Cryptosporidium parvum, Isospora canis, macskáknál Toxoplasma gondii) jelenlétének, illetve az emésztési és felszívódási zavarokban megmutatkozó betegségek (pl. gyulladásos bélbetegség, irritábilis bél-szindróma, áteresztő bél-szindróma) fennállásának kizárása.
A Giardiát azonban a rutin székletvizsgálattal sem mindig könnyű kimutatni, egyetlen mintánál kb. 70% esellyel állapítható meg a parazita jelenléte. Éppen ezért több, egymást követő napon át összegyűjtött, legalább három minta segítségével pontosítható a diagnózis. Minden esetben friss mintára van szükség, melyből speciális – cink-szulfátos – eljárással, az első vizsgálattól számított 48-72 órán belül ismételt teszttel azonosíthatóak a trofozoiták. Másik lehetőség az ELISA-módszer, mely a parazita elleni antitestek jelenlétének függvényében ad pozitív vagy negatív eredményt több, összegyűjtött székletminta vizsgálatával.
Hogyan kezelhető?
A Giardiasis megszüntetéséhez általában a széles-spektrumú fenbendazole és a metronidazole hatóanyagú gyógyszereket alkalmazzák, tabletta formájában. Ezeket az állapot súlyosságától függően 3-10 napon át kell szedni, adott esetben kombinálva is felírhatják. Ha a páciens súlyos hasmenéssel küzd, és a kiszáradás veszélye fenyegeti, támogató kezelésre is szükség lehet: infúzió, gyulladáscsökkentők, továbbá az emésztést segítő kiegészítők alkalmazása. A könnyen emészthető speciális tápok, nedves eledelek vagy az állatorvos által javasolt házi készítésű diéta (pl. főtt rizs, főtt sovány hús) segítheti a tápanyagok felszívódását, egyúttal rendezheti a székletet is.
Sajnos a fertőzés nem ad immunitást, gyógyult kutyák is bármikor újrafertőződhetnek életük későbbi szakaszában. Emiatt fontos a kezelés alatt álló kutya alapos megfürdetése, hogy a szőrén esetlegesen megtapadó Giardia-cisztákat eltávolíthassuk. Használjunk védőkesztyűt, mossuk át alaposan egész testét, kiemelt figyelmet fordítva hátsó részére, lábaira, farkára, a végbél környékére. A hátsó „fertály” fürdetését követően már ne érjünk hozzá a többi testrészéhez, húzzuk le a kesztyűt, majd alaposan öblítsük le, és szárítsuk meg a kutyát.
Fertőtlenítsük a kutya etető- és itatótálját forró vízben vagy mosogatógépben, magas hőmérsékleten. Fekhelyét, takaróját és minden olyan helyet, amelyen megfordul (pl. fotel, kanapé, szőnyegek) fertőtlenítsünk gőztisztítóval, és hagyjuk kiszáradni. A kemény felületeket kezeljük le klóros fertőtlenítőszerrel vagy környezetbarát tisztítótermékkel.
Prognózis
A betegség kórlefolyása általában véve jó. Kölykök és idős kutyák, valamint krónikus vagy autoimmun betegségben szenvedő kutyák esetében fokozott a komplikációk, szövődmények kialakulásának (pl. felszívódási zavarok, allergia) kockázata. Éppen ezért fontos az időben megkezdett hatékony kezelés, gyógyulást követően pedig ajánlatos 2-4 héten belül ismételten leteszteltetni a kutya székletét.
Mit tehetünk, ha több kutya él egy háztartáson belül?
Ha otthonunkat egyidejűleg több kutyával és macskával osztjuk meg, egyik kedvencünk fertőződése aggodalomra adhat okot. Kutyáról macskára és fordítva szerencsére ritkán terjed a kórokozó, ám kutyáról-kutyára annál inkább. Ha egyik kutyánál diagnosztizálták a betegséget, a kezelés idejére különítsük el és beszéljük át állatorvosunkkal a megelőző óvintézkedéseket, szükség esetén az egyidejű kezelést négylábú családtagjaink egészségének megóvása érdekében.
Megelőzés
Nem ellenőrizhetjük kutyánk környezetét folyamatosan, de tehetünk pár lépést a megelőzés érdekében. Néhány alapvető szabály betartásával minimalizálhatjuk a fertőződés lehetőségét.
1. Tiszta ivóvíz
Legfontosabb, hogy kedvencünk számára mindig elérhető legyen a friss, tiszta ivóvíz. Ez nemcsak általános egészsége és jólléte miatt létfontosságú, hanem annak esélyét is lecsökkenti, hogy sáros, koszos pocsolyákból igyon a sétákon. Kirándulásra, túrákra mindig vigyünk magunkkal tiszta vizet és a kutya hordozható itatótálját, a futtatón lehetőleg kerüljük, hogy beleigyon a kihelyezett itatóba. Tavak, folyók, patakok közelében is járjunk el óvatosan, lehetőleg ne engedjük, hogy kedvencünk lefetyeljen a vízből, hazaérve alaposan fürdessük és szárítsuk meg (főleg, ha belefetrengett némi állati ürülékbe, esetleg bele is kóstolt…).
Ha olyan helyen járunk, ahol a Giardia jelen van a csapvízben, használjunk speciális szűrőt, amely bizonyítottan eltávolítja a Giardia-cisztákat, vagy forraljuk fel a vizet fogyasztás előtt. A hőtől elpusztulnak a ciszták, de ne feledjük el lehűteni a vizet, mielőtt kutyánk elé tesszük!
2. Amikor az elkerülés lehet a megoldás…
Kerüljük azokat a helyeket, ahol nem szedik fel a kutyakakit, ezzel csökkenthetjük a fertőződés kockázatát. A fertőzés veszélye hatványozottan megnő a fertőzött széklettel jelentősen szennyezett környezetben. A tünetmentes hordozók, valamint a későn diagnosztizált kutyák által sűrűn látogatott, lakott területeken, pl. zsúfolt menhelyeken, tenyészetekben, kennelekben, kutyaiskolákban, kutyafuttatókon, kutyapanziókban is könnyedén felütheti fejét a fertőzés. Azokban a kutyamegőrző és kiképző létesítményekben, ahol megteszik a szükséges lépéseket a tisztaság érdekében, rendszeresen és megfelelően fertőtlenítik a kifutókat és a közös helyiségeket, szerencsére jóval kisebb az esélye a Giardia előfordulásának.
3. Rendszeres állatorvosi ellenőrzés
Minden, hasmenést és/vagy hányást mutató kutyánál fontos tesztelni Giardia-ra és egyéb parazitákra. Még az egészséges, rendszeresen (háromhavonta) féreghajtott kutyák székletét is érdemes évente 1-2 alkalommal megvizsgáltatni, az esedékes általános állapotfelmérés keretein belül. A frissen örökbefogadott kutyáknál, valamint a a magas-kockázati tényezőt mutató környezetből hazavitt kutyáknál is (kenneles tartás panzióban, kutyakiállítás, bentlakásos kiképzés, stb.) szintén ajánlatos elvégezni a vizsgálatot, mielőtt hazavisszük otthonunkba.
4. Mindig szedjük fel a kakit!
Ürítést követően azonnal szedjük fel a kutya székletét, gondosan csomagoljuk be és dobjuk ki a szemetesbe. Ily módon csökkenthetjük az esélyét, hogy újabb és újabb fertőzőképes cisztákkal árasszuk el kertünket, megszokott séta-helyeinket, amely a fertőzés folyamatos fenntartásához vezetne. Ezt követően töröljük át kézfertőtlenítővel, törlőkendővel kezünket, hazaérve pedig alaposan mossunk kezet, töröljük le cipőnk talpát is.
Kutyáról-emberre is terjed a fertőzés?
Sajnos igen, mivel a Giardiázis zoonózis útján – vagyis fertőzött kutyától – is elkapható. A fertőzött területek elkerülése és otthonunk fertőtlenítése mellett fordítsunk kiemelt figyelmet a megfelelő személyi higiéna betartására. Különösen fontos ez immungyengeséggel küzdő betegek (pl. AIDS, rák), immunoszupresszánsok szedése, kemoterápia alatt állók esetében – mind a kutya székletének feltakarításakor, mind a gyógyszerek adagolásakor. Kerüljük a kutyapuszit, és mindig mossunk kezet! Alaposan fertőtlenítsük a fertőzött kutya élőterét és alvóhelyét, és tartsuk szárazon, a Giardia-ciszták ugyanis nem kedvelik a száraz klímát.
A Giardiázis emberi vonatkozása
A Giardia viszonylag könnyen megtelepedik az emberi szervezetben, leggyakrabban a szennyezett víz tehető felelőssé a járványok kialakulásáért, bár az emberről-emberre terjedő fertőzés sem elhanyagolható (pl. szexuális úton). A tünetek hasonlóak: hasmenés, híg széklet, emésztési problémák, bélgázok, étvágytalanság, felszívódási zavarok. Fertőzés gyanúja esetén vizsgáltassuk ki a család minden tagját, hogy mielőbb megkezdhessük a kezelést. Kisgyermekek, idősek és legyengült immunrendszerű betegek különösen veszélyeztetettek. Alapvető a vízellátó rendszerek megóvása az emberi- és állati végterméktől. A parazita nem megfelelően tisztított élelmiszerekben és a talajban is megtalálható, ezért mindent mossunk meg alaposan fogyasztás előtt, és kertészkedés, fűnyírás után is mossunk kezet. Vigyázzunk egymásra és kedvenceinkre is!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát, sem az állatorvos által felírt, klinikailag bevizsgált gyógyszerek alkalmazását. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: hungaropet.com, vcahospitals.com, vetnetinfo.com
Indexkép forrás: lienanimal.com
Cikk első megjelenése: 2019. február 28.
Csodás változáson ment át a félős menhelyi kutya, miután fény derült cukorbetegségére
Gondozói eleinte azt hitték, csupán fél. Ám rövidesen kiderült, hogy sokkal súlyosabb oka van a kiskutya furcsa viselkedésének.
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?