Hamis állatgyógyszer került forgalomba hazánkban
2017. február 15., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
A NÉBIH feljelentést tett a hamis gyógyszerek forgalmazása miatt. A szer a kutyák külső élősködők (például bolha, kullancs, rüh) elleni kezelésére szolgálna.
Hamis állatgyógyszer forgalmazásáról értesült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A „Neostomosan koncentrátum A.U.V.” szer kutyák külső élősködők elleni kezelésére szolgál. A hamisítványok elsősorban a keleti országrészben (Békés, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben) érhetők el, nem engedélyezett kiszerelésben, román nyelvű csomagolásban. Az ügyben a NÉBIH feljelentést tett.
A hamisításról a készítmény hazai gyártója és forgalmazója, a Ceva-Phylaxia Zrt. tájékoztatta a hatóságot. Információik alapján a keleti országrészben (Békés, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben) a „Neostomosan koncentrátum A.U.V.” nevű állatgyógyászati készítmény hazánkban nem engedélyezett kiszerelésben (10 ampullás dobozokban) és román nyelvű csomagolásban kerül a felhasználókhoz. A termék dobozán 0204E1 gyártási szám és „2019 04” lejárati idő szerepel, ilyen azonosítókkal azonban a cég nem gyártott készítményt, ami hamisításra utal. A készítményt kutyák külső élősködők (például rüh, bolha, kullancs) elleni kezelésre használják.
Állatokban vagy állatokon alkalmazott állatgyógyszert vagy biocid terméket Magyarországon forgalomba hozni, forgalmazni, illetve felhasználni kizárólag engedélyezési eljárást követően, forgalomba hozatali engedéllyel szabad. Az engedélyezett készítmények címkéjén, vagy külső csomagolásán minden esetben szerepel a forgalomba hozatali engedély száma (pl: 3657/1/15 NÉBIH ÁTI). A nem engedélyezett állatgyógyszerek forgalmazása szigorú büntetést von maga után, míg alkalmazásukkal – azon túl, hogy a szer esetleg nem hat –a felhasználók veszélybe is sodorhatják állataik, jelen esetben kutyáik egészségét és életét.
A hamis készítmény forgalmazásának pontos helye egyelőre nem ismert. A NÉBIH az ügyben feljelentést tett a rendőrségen.
A hatóság kéri, hogy a felhasználók ellenőrizzék a meglévő készítményeiket. A NÉBIH kéri, hogy, ha valaki hamis készítményt talál, vagy annak forgalmazását tapasztalja, jelezze a hivatal zöldszámán (06-80/263-244).
Forrás: portal.nebih.gov.hu
Elsírta magát az idős bácsi, amikor magához ölelhette kutyáját a kórházban
A szeretet a legnagyszerűbb gyógymód.
Szénanátha kutyáknál - Tünetek és teendők
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvedhetnek a szénanátha kellemetlen tüneteitől, bár esetükben elsősorban a bőr érintett. Mit érdemes tudni az állapotról és hogyan segíthetünk kutyánknak?
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Rovarcsípés kutyáknál - Melyek a leggyakoribb csípések?
Tavasszal és nyáron különösen veszélyesek lehetnek a rovarcsípések, de vannak olyanok is, melyekkel egész éven át találkozhatunk. Ezért is fontos, hogy mielőbb felismerjük a baj okát, és segítsünk kutyánknak. Ismerjük fel a leggyakoribb csípéseket!
Allergia kutyáknál - Kisokos gazdiknak
Viszketés, könnyezés, vakarózás... Lehet, hogy kedvencünk allergiás? Bár a téma rendkívül komplex, összefoglalónkkal szeretnénk egy kis segítséget nyújtani az eligazodásban.