Hangoskönyv a menhelyi kutyáknak?
2016. March 08., 06:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
Brit kutatók meglepő alternatívát találtak a menhelyeken élő kutyák megnyugtatására: hangoskönyvek lejátszásával csökkentenék az általuk érzett stresszt. Tényleg működik?
Nem nehéz elképzelni, hogyan érezhetik magukat a menhelyeken élő kutyák. Számodra érthetetlen okokból kiszakítanak megszokott környezetedből, otthonodtól távol egy vadidegen helyre bezárva töltöd el napjaidat. Társaid kétségbeesett kiáltásától nem tudsz pihenni, elviselhetetlen a folyamatos zaj. Mi hozhat megnyugvást?
Clarissa Brayley és Tamara Montrose, a Hartpury Animal Behaviour College kutatói azt vizsgálták, hogy hangoskönyvek és különböző stílusú zeneszámok lejátszása megnyugtatja-e a kutyákat. A kísérletben négyféle hangot teszteltek a résztvevő alanyokon, míg a kontrollcsoportnak nem játszottak le sem hangot, sem zenét:
- hangoskönyv (C.S. Lewis "Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény" c. könyve, melynek egy részletét Michael York, színész olvasta fel)
- komolyzene (Beethoven Best Of)
- popzene (Now 88)
- kifejezetten kutyák számára készült “kutyabarát zene” (Through a Dog’s Ear)
Az angliai Blue Cross Burford kutyaotthon lakói közül 31 kutya vett részt a kísérletben. A 9 hónapos és 13 éves kor közötti kutyák átlagban 51 napja tartózkodtak a menhelyen. Mind a négy tesztnek alávetették őket. A kísérlet folyamán megszokott életterükben éltek tovább, reggelente kiengedték őket a kenneltakarítás idejére, délután további egy órát tölthettek a szabadban. Minden nap kivitték őket sétálni és naponta 2-3 alkalommal kaptak enni. A hangoskönyvet vagy zenét a reggeli, csendesebb időszakban játszották le nekik két órán át. A kutyák viselkedését videókamerákon monitorozták, 5 perces rögzítésekkel.
“A menhely meglehetősen stresszes környezet a kutyák számára, és ha képesek lennénk e stresszt - akárcsak a legkisebb mértékben is - csökkenteni, javthatnánk a kutyák általános jóllétén.” - mondta el Dr. Tamara Montrose. "Tanulmányunkban azt találtuk, hogy a hangoskönyvek hatására a kutyák többet tudtak pihenni, amely az alacsonyabb stressz-szint egyértelmű jele. A kutyák szociális lények, fontos számukra az emberi kontaktus. Úgy véljük, a hangoskönyvek megközelítőleg úgy hatnak a kennelekbe zárt kutyákra, mintha emberekkel lépnének interakcióba. Az emberi hangok által keltett társaság illúziója jótékony hat rájuk, a hangoskönyv növeli komfortérzetüket."
A kutató hozzátette: "Ezzel a módszerrel indirekt módon is segíthetünk a kutyáknak. Stressz-szintjük csökkenésével az olyan viselkedésformák is ritkábbá válhatnak, mint a folyamatos ugatás vagy az örökbefogadás lehetőségét befolyásoló egyéb nemkívánatos tevékenységek. Elmondható, hogy a hangoskönyvek potenciálisan növelhetik a kutyák örökbefogadási esélyeit."
A kutyák hosszabban pihentek vagy többet aludtak, amikor a hangoskönyvet játszották le nekik, kevesebb időt töltöttek ülve vagy állva. Kiderült, hogy a vizsgált időszakban (24 nap) 15 napon pihentek vagy aludtak, míg a popzene hallgatása közben átlagban 7.7 volt ez a szám. Továbbá kevesebbet ugattak a hangoskönyv hatására, mint a zene mellett. Ugyanígy csökkent a vonyítás, morgás és nyüszítés mértéke is összehasonlítva a popzene hallgatása alatt, illetve a kontrollcsoportban. Megfigyelték azt is, hogy a kutyák kevesebbet járkáltak fel-alá kennelükben.
A klasszikus zene is jótékonyan hatott viselkedésükre, de hatása korántsem volt olyan erőteljes, mint a hangoskönyvé. A kutyák valamelyest nyugodtabbak lettek, kevesebbet mozogtak, csendesebbé váltak. Egy 2012-es tanulmányban is azt találták, hogy a komolyzene csökkenti az állatok stressz-szintjét, ezért igencsak meglepő, hogy a hangoskönyv jóval pozitívabb hatást váltott ki.
Néhány külföldi menhelyen már bevett gyakorlat, hogy önkéntesek olvasnak fel a kutyáknak. Sajnos azonban a jelentkezők száma véges, erre megfelelő alternatíva lehet a hangoskönyv.
A tesztalanyok feltehetően nem hallottak még hangoskönyvet azelőtt, s a kutatók véleménye szerint az emberi hang ilyen formában történő továbbítása érdekesebb is lehet számukra, mintha beszélgetésbe elegyednénk valakivel a közelükben. S habár a kutyák nem igazán értékelik a szépirodalmat és a mű tartalmát, úgy tűnik, örömmel hallgatják az emberi hangot.
Természetesen további tesztek szükségesek annak megállapításához, hogyan hatnak pontosak a kutyákra a különböző hangok. A Dr. Brayley és Dr. Monrose által folytatott kísérlet elsősorban a hangoskönyvek pozitív erejére vonatkozott, de érdekes lenne tudni, hogy a kutyák jobban kedvelik-e, ha ugyanazt a könyvet olvassák fel nekik újra és újra, vagy inkább az új, eddig még ismeretlen könyveket, hangokat részesítenék előnyben.
Az eddigi eredmények igen ígéretesek, hiszen ez a felvetés egy egyszerű és viszonylag gazdaságos módot kínálhat a menhelyi kutyák stressz-szintjének csökkentésére.
Forrás: companionanimalpsychology.com
Indexkép forrás: playbuzz.com
Fordította: Maurer Lilla
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Egy kutyusért mentek a menhelyre – aztán kiderült, hogy a legjobb barátja is gazdira vár
Megható videón a kettős örökbefogadás!
Idős kutyát fogadnál örökbe? Van 5 remek érvünk mellette!
Egy mentett őszpofi hálája egy életen át elkísér. Szívmelengető érzés tudni, hogy annyi nehézség után hátralévő éveit nyugalomban és szeretetben élheti le melletted. Annyi mindennel gazdagodhat életünk, ha egy kisöreget választunk!
A macskák is gyászolnak, ha elveszítik legkedvesebb barátaikat, így a kutyákat is
Egy új tanulmány szerint a cicáknak is fáj, ha búcsút kell venniük azoktól, akiket szeretnek.
Az otthontalan kisállatok sorsa csak rajtunk múlik - Így segíthetsz!
Nyílik az ajtó, ők pedig ott várnak ránk, hogy feltétel nélküli szeretetükkel bearanyozzák az életünket. Kis kedvenceink mind a mentális, mind a fizikai egészségünkre jótékony hatással vannak, cserébe pedig csupán gondoskodást és biztonságot kérnek. Magyarországon azonban több százezer kisállat él gazdátlanul az utcán kóborolva vagy a menhelyeken egy jobb jövőben bízva. Augusztus harmadik szombatján, az otthontalan állatok világnapján a Mars három módszert mutat be, amely segíthet a gazdátlan állatokon és mérsékelheti az állatmenhelyek terheit. Hiszen mindegyik házikedvenc megérdemel egy jobb világot.