A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Hangoskönyv a menhelyi kutyáknak?

2016. március 08., 06:00


Szerző: M.Lilla


Kategória: Állatvédelem




Brit kutatók meglepő alternatívát találtak a menhelyeken élő kutyák megnyugtatására: hangoskönyvek lejátszásával csökkentenék az általuk érzett stresszt. Tényleg működik?



Nem nehéz elképzelni, hogyan érezhetik magukat a menhelyeken élő kutyák. Számodra érthetetlen okokból kiszakítanak megszokott környezetedből, otthonodtól távol egy vadidegen helyre bezárva töltöd el napjaidat. Társaid kétségbeesett kiáltásától nem tudsz pihenni, elviselhetetlen a folyamatos zaj. Mi hozhat megnyugvást?

 

Az emberi hang megnyugtathatja a szomorú és feszült kutyákat a menhelyen
Az emberi hang megnyugtathatja a szomorú és feszült kutyákat a menhelyen
Fotó: blog.dogbuddy.com

 

Clarissa Brayley és Tamara Montrose, a Hartpury Animal Behaviour College kutatói azt vizsgálták, hogy hangoskönyvek és különböző stílusú zeneszámok lejátszása megnyugtatja-e a kutyákat. A kísérletben négyféle hangot teszteltek a résztvevő alanyokon, míg a kontrollcsoportnak nem játszottak le sem hangot, sem zenét:

  • hangoskönyv (C.S. Lewis "Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény" c. könyve, melynek egy részletét Michael York, színész olvasta fel)
  • komolyzene (Beethoven Best Of)
  • popzene (Now 88)
  • kifejezetten kutyák számára készült “kutyabarát zene” (Through a Dog’s Ear)

Az angliai Blue Cross Burford kutyaotthon lakói közül 31 kutya vett részt a kísérletben. A 9 hónapos és 13 éves kor közötti kutyák átlagban 51 napja tartózkodtak a menhelyen. Mind a négy tesztnek alávetették őket. A kísérlet folyamán megszokott életterükben éltek tovább, reggelente kiengedték őket a kenneltakarítás idejére, délután további egy órát tölthettek a szabadban. Minden nap kivitték őket sétálni és naponta 2-3 alkalommal kaptak enni. A hangoskönyvet vagy zenét a reggeli, csendesebb időszakban játszották le nekik két órán át. A kutyák viselkedését videókamerákon monitorozták, 5 perces rögzítésekkel. 

 

“A menhely meglehetősen stresszes környezet a kutyák számára, és ha képesek lennénk e stresszt - akárcsak a legkisebb mértékben is - csökkenteni, javthatnánk a kutyák általános jóllétén.” - mondta el Dr. Tamara Montrose. "Tanulmányunkban azt találtuk, hogy a hangoskönyvek hatására a kutyák többet tudtak pihenni, amely az alacsonyabb stressz-szint egyértelmű jele. A kutyák szociális lények, fontos számukra az emberi kontaktus. Úgy véljük, a hangoskönyvek megközelítőleg úgy hatnak a kennelekbe zárt kutyákra, mintha emberekkel lépnének interakcióba. Az emberi hangok által keltett társaság illúziója jótékony hat rájuk, a hangoskönyv növeli komfortérzetüket."

 

A kutató hozzátette: "Ezzel a módszerrel indirekt módon is segíthetünk a kutyáknak. Stressz-szintjük csökkenésével az olyan viselkedésformák is ritkábbá válhatnak, mint a folyamatos ugatás vagy az örökbefogadás lehetőségét befolyásoló egyéb nemkívánatos tevékenységek. Elmondható, hogy a hangoskönyvek potenciálisan növelhetik a kutyák örökbefogadási esélyeit."

 

A túlzsúfolt menhelyeken a gazdikereső kutyák is stresszesek
A túlzsúfolt menhelyeken a gazdikereső kutyák is stresszesek
Fotó: ecorazzi.com

 

A kutyák hosszabban pihentek vagy többet aludtak, amikor a hangoskönyvet játszották le nekik, kevesebb időt töltöttek ülve vagy állva. Kiderült, hogy a vizsgált időszakban (24 nap) 15 napon pihentek vagy aludtak, míg a popzene hallgatása közben átlagban 7.7 volt ez a szám. Továbbá kevesebbet ugattak a hangoskönyv hatására, mint a zene mellett. Ugyanígy csökkent a vonyítás, morgás és nyüszítés mértéke is összehasonlítva a popzene hallgatása alatt, illetve a kontrollcsoportban. Megfigyelték azt is, hogy a kutyák kevesebbet járkáltak fel-alá kennelükben.

 

A klasszikus zene is jótékonyan hatott viselkedésükre, de hatása korántsem volt olyan erőteljes, mint a hangoskönyvé. A kutyák valamelyest nyugodtabbak lettek, kevesebbet mozogtak, csendesebbé váltak. Egy 2012-es tanulmányban is azt találták, hogy a komolyzene csökkenti az állatok stressz-szintjét, ezért igencsak meglepő, hogy a hangoskönyv jóval pozitívabb hatást váltott ki.

 

Néhány külföldi menhelyen már bevett gyakorlat, hogy önkéntesek olvasnak fel a kutyáknak. Sajnos azonban a jelentkezők száma véges, erre megfelelő alternatíva lehet a hangoskönyv.

 

A tesztalanyok feltehetően nem hallottak még hangoskönyvet azelőtt, s a kutatók véleménye szerint az emberi hang ilyen formában történő továbbítása érdekesebb is lehet számukra, mintha beszélgetésbe elegyednénk valakivel a közelükben. S habár a kutyák nem igazán értékelik a szépirodalmat és a mű tartalmát, úgy tűnik, örömmel hallgatják az emberi hangot.

 

Hatékony stresszoldó lehet, ha a menhelyi kutyák hangoskönyvet hallgathatnak
Hatékony stresszoldó lehet, ha a menhelyi kutyák hangoskönyvet hallgathatnak
Fotó: petful.com

 

Természetesen további tesztek szükségesek annak megállapításához, hogyan hatnak pontosak a kutyákra a különböző hangok. A Dr. Brayley és Dr. Monrose által folytatott kísérlet elsősorban a hangoskönyvek pozitív erejére vonatkozott, de érdekes lenne tudni, hogy a kutyák jobban kedvelik-e, ha ugyanazt a könyvet olvassák fel nekik újra és újra, vagy inkább az új, eddig még ismeretlen könyveket, hangokat részesítenék előnyben. 

 

Az eddigi eredmények igen ígéretesek, hiszen ez a felvetés egy egyszerű és viszonylag gazdaságos módot kínálhat a menhelyi kutyák stressz-szintjének csökkentésére.

Forrás: companionanimalpsychology.com
Indexkép forrás: playbuzz.com
Fordította: Maurer Lilla

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Egy kutyusért mentek a menhelyre – aztán kiderült, hogy a legjobb barátja is gazdira vár Egy kutyusért mentek a menhelyre – aztán kiderült, hogy a legjobb barátja is gazdira vár
Megható videón a kettős örökbefogadás!

Állatvédő szervezetek REpont QR kódjai – itt a lista! Állatvédő szervezetek REpont QR kódjai – itt a lista!
Minden apró segítség jól jön az állatvédő egyesületeknek, fajtamentőknek, menhelyeknek – akár 50 forint is! Összeszedtük, hogyan segítheted a REpont visszaváltó rendszerrel az árva állatokat!

Miért élnek rövidebb ideig a nagytestű kutyák? Miért élnek rövidebb ideig a nagytestű kutyák?
Hatalmas szív dobog e békés óriásokban - mi pedig azt kívánjuk, bár még több időt tölthetnénk el társaságukban. Van remény?

Miért csóválja a kutya a farkát? Miért csóválja a kutya a farkát?
Boldog, kíváncsi, vagy éppen békítő szándékkal jár a farkincája? Rengeteg oka lehet a csóválásnak, de hogyan is alakult ki ez a viselkedés?

Tényleg hajlamosabbak a fajtatiszta kutyák a betegségekre? Tényleg hajlamosabbak a fajtatiszta kutyák a betegségekre?
Vagy ha megfordítjuk a kérdést: egészségesebbek a keverék kutyák, mint fajtatiszta társaik? Egy friss tanulmány szerint téves ez a feltételezés. Lássuk, mit mutatnak az adatok!

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 AEGON Magyarország Zrt. Hírstart MTI

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Vissza a halálból, avagy Patrick, a kidobott kutya története Hírek - Címlapon
Vissza a halálból, avagy Patrick, a kidobott kutya története
Kutyával a vonaton Hírek - Címlapon
Kutyával a vonaton