Hogyan működik a kutyák memóriája?
2016. március 10., 06:15
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
Tisztában vagyunk vele, hogy kutyánk emlékszik ránk, hiszen minden nap izgatottan üdvözöl, amikor hazaérünk. De mi a helyzet a többi dologgal? Vajon arra is emlékszik, hogy milyen élmény dús sétára vittük tegnap, vagy hogy csontot kapott vacsorára?
Sajnos kutyáinknak nincs olyan magasan fejlett rövid távú memóriája, mint nekünk, embereknek. Egy svéd tanulmány állítása szerint az ebek két percen belül elfelejtik a megtörtént eseményeket.
Tehát arra az ízletes jutalomfalatra, amit egy órája kapott bizony nem emlékszik, ahogy nem jegyezte meg a reggeli sétát, és a vacsorához járó csontot sem.
Mégis megvan az ebeknek a képessége az emlékezésre – csak ezt más módon teszik.
A memória típusai
Az emberek emlékeiket az epizodikus memória segítségével tudják élénken megőrizni. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy visszaemlékezzünk különböző időpontokra, helyszínekre, és hogy összekössük ezeket az ott történt eseményekkel. Visszautazhatunk általa az időben.
A kutyáknak nincs epizodikus memóriája, náluk asszociatív memóriáról beszélhetünk. Általa az ebek képesek társítással emlékezni dolgokra, ellentétben az aktuális memóriájukkal.
Lássunk egy példát:
Ha általában baseball sapkát húzol, amikor sétálni mentek a kutyáddal, akkor ő minden egyes alkalommal izgatottá fog válni, ha felveszed azt a darabot, mivel az eb összeköti a sapkát a sétával. Ha tervezed, hogy elmentek a parkba, de nem húzod fel a sapkát, vagy nem fogod meg a pórázt, a kutya nem lesz olyan izgatott.
A négylábúak negatív társításra is képesek. Mi történik, ha előveszed a porszívót, hogy takaríts? A legtöbb kutya ijedten elszalad. Az első alkalommal, amikor elővesszük a porszívót, a legtöbb kutya megszagolja, kíváncsivá teszi az új tárgy jelenléte. Azonban amikor bekapcsoljuk, a váratlan zaj megijeszti, ami akár pánikot is kiválthat, ezáltal igyekszik minél távolabb kerülni az eb a porszívótól. A kutya mindig is félni fog a porszívótól, ha egyszer rossz élménnyel társította, kivéve, ha tudatosan teszünk azért, hogy pozitív hatások érjék a zaj hallatán.
A kutyák (és a legtöbb állat a Földön) ezzel az asszociatív típusú memóriával rendelkeznek, ez segíti elő a túlélésüket a vadonban. Az első alkalom, amikor egy állat megpróbál megenni egy tarajos sült, azonnal az utolsóvá is válik, amint megböki a sül a tüskéivel. A sértett emlékezni fog a veszélyre, és legközelebb már más élelemforrás után néz. Az efféle társítási típusok tehát elengedhetetlenek a vadonban.
A társítás megváltoztatása
Megtehetjük, hogy megváltoztatjuk a berögződést, ha szükséges. Meglehet, hogy a kutya félni fog az autós utazásokon, miután az állatorvoshoz autóval vittük el. Ilyenkor az eb vonakodó, bárhova is mennénk autóval. Ha vidámmá tudod változtatni ezt a berögződést az eb valószínűleg soha többet nem fog félni. A legjobb módszer az autófóbiás kutyák esetében, ha beülünk vele a hátsó ülésre anélkül, hogy beindítanánk az autót, és a kedvenc játékával játszadozunk. Ezt ismételjük meg 5-10 alkalommal, majd amikor teljesen nyugodt, látogassunk el egy olyan helyre, ahol nagyon szeret sétálni a kedvencünk.
Mindig jusson eszünkbe: minél mélyebb a berögződés, annál nehezebb változtatni rajta. Tehát munkára fel! A pillanatnak élés ugyanolyan fontos a kutyáknak, és nekünk is. Felejtsük el ami az előző néhány percben történt, és élvezzük a jelent.
Forrás: cesarsway.com
Indexkép forrás: cesarsway.com
Radioaktív kutyák? Kiderült, milyen szupererővel bírnak Csernobil kóbor kutyái
A legújabb kutatások szerint különleges képességekre tettek szert Csernobil kutyái: immunissá váltak a sugárzásra, a nehézfémekre és a környezetszennyezésre.
Szívmelengető videó az Alzheimer-kóros bácsiról és kedvencéről
"Nagyon jó érzés, hogy van valakid, aki ennyire szeret odabújni hozzád."
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.