Hogyan szoktasd le az ugatásról?
2016. December 09., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Nevelés
Gyakorta jelentkező probléma a lakásban, társasházban élő kutya éles ugatása. Sokaknak ismerős lehet a szituáció, amint munkából hazaérve a dühös szomszédok várják, hogy már megint 8 órán át ordított az eb, és csináljon már vele valamit.
A kutyák számos dologért ugathatnak, a nagy gond, az, hogy nem vagy mindig ott, hogy megnyugtathasd. Jó hír, hogy létezik néhány praktika, melyek segítenek elejét venni a problémának.
Zárd ki a külvilágot!
Az esetek többségében a kutyák nem ugatnak csak azért, hogy zajt csapjanak (leszámítva néhány fajtát). A hangadás okozója lehet fenyegető hatás érzékelése, vagy izgatottságot okozó vizuális ingerek – például egy mókus a fán, ami a nappali ablakából jól látható. Emiatt egyszerű megoldás a szobák besötétítése, vagy a függönyök elhúzása, redőny leeresztése, a kilátás elzárása céljából. Ha a kinti zajok is zavarják, érdemes bekapcsolva hagyni a tévét, vagy rádiót, esetleg betenni zenét, és úgy otthon hagyni az ebet.
Ragadd meg a pórázt, és sétáljatok!
Általánosságban az ugatás kiváltója a nem megfelelő mennyiségű reggeli séta. Igenis rá kell szánni az időt egy kiadós mozgásra, mielőtt egyedül maradna otthon a négylábú. Sétáljon legalább egy órát, vagy játsszunk, labdázzunk, esetleg fussunk vele munka előtt. Valószínűleg ez mindent megold, és sokkal nyugodtabb lesz a gazdi távollétében.
Találj unaloműző elfoglaltságot!
Egy másik mód a kutyák unaloműzésére az elfoglaltság keresés. Adjunk neki rágó alkalmatosságokat (pl.: szárított bőr, marhalábszár, agancs stb.), vagy gondolkodtató, falat megszerzős játékokat, amivel akár egész nap küzdhet. Készíthetünk ilyet akár saját kezűleg is: Vágjunk körülbelül fél-, 1 centi széles réseket egy teniszlabda egyik oldalára úgy, hogy a falatok ugyan kiférjenek, de maguktól ne szóródjanak ki, csak, ha a kutyus dolgozik egy picit értük. Akár órákat is eltölthet egy-egy falat megszerzésével, míg egyedül van. Hasonló, de más fajta megoldást igénylő játékok vásárolhatóak a kisállat kereskedésekben. Megéri beszerezni néhányat, hogy váltogatni tudjuk néhány naponta, mielőtt ráun a kutya.
Tanítsd, neveld!
Amikor otthon vagy, mindig neveld kellő körültekintéssel. Ha ugatni kezd, szólj rá, csitítsd el, de ne babusgasd, ne legyél indokolatlanul kedves vele! Amint befejezte az ugatást, kapjon nagy dicséretet, esetleg tedd hozzá a „csend” vezényszót is a hirtelen elhallgatáshoz, így hamar érthetővé válik számára, hogy mire megy ki a játék. Ha mókus szaladna el az ablak előtti fán, légy teljesen passzív, ne hagyd a kedvencedet se, hogy izgatottá váljon. Az ösztönös viselkedésről nehezen szoktathatóak le az állatok, de hosszú távon megtérül a kitartás.
Csökkentsd a helyét, ha egyedül van!
Segíthet, ha megszoktatjuk, hogy egyetlen kisebb helyiségben, vagy szobában tartózkodhat csak a távollétünkben. Ez csökkenti a nyugtalanságot, elősegíti a kiegyensúlyozott alvást.
Ha minden próbálkozásunk ellenére sem hagy alább az ugatás, akkor csak egy oktató segíthet, aki feltérképezi a problémát, és személyre szabott módszerekkel tanítja meg az ebet a helyes viselkedésre.
Forrás: rent.com
Indexkép forrás: celebrate-pets.com
Cikk első megjelenése: 2015. November 20.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Tűzijáték Augusztus 20-án - Mit tehetsz kutyád védelmében?
Évről-évre felmerül a kérdés, hogyan vigyázhatunk még jobban kedvencünk testi-lelki épségére ezen a napon. Következő tanácsainkkal ebben szeretnénk segíteni a kedves Olvasót.
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?
Miért nem passzol a kutyám személyisége a fajtájához?
Kutyaválasztáskor ösztönösen is a személyiségünkhöz legjobban illő négylábút szeretnénk megtalálni. Ebben segíthetnek a fajtaleírások, melyekből olyan fontos dolgokat is megtudhatunk, mint a fajta megjelenése, testmérete, mozgásigénye és jelleme. Olykor viszont meglepetést okozhat, ha kiszemeltünk nem igazán felel meg az „ideális” képnek. Mi történhetett?