Hogyan tartsd melegen kutyádat gyógynövényekkel a hideg téli időszakban?
2017. November 29., 06:00
Szerző: Marton Zsófia
Kategória: Egészség
Középkorú vagy idősebb kutyák esetében gyakran megfigyelhető, hogy sok fekvést követően az állat mereven, fájdalmakkal mozog, akár hely-, akár helyzetváltoztatásról van szó.
Sokuknál a hideg időjárás, a tél beköszönte hozza magával az állapotromlást. Nekik igazán jótékony lehet egy „melegítő hatású” gyógynövény-recept, mely szó szerint megfiatalítja az idősebb, merev mozgású, sántikáló, bicegő kutyákat.
Amikor a kutya sántasága vagy mozgásának beszűkülése fokozódik a hideg/szeles/nedves időjárás esetén, vagy hosszabb pihenők után, akkor az ún. „ hideg sántaságról” beszélünk. Ez elsősorban az érintett részek lokális vérkeringésével és gyulladásával függ össze.
Mivel a gyógynövények egyik fontos energetikai jellemzője, hogy tudnak hűteni (pl. borsmenta) és tudnak melegíteni (pl. fahéj), így célszerűen két különböző módon kezelhető az ízületek gyulladásos elváltozásaival járó sántaság. Külsőleg lokálisan használható az érintett területen a rozmaring-illóolajjal elkevert árnika tinktúra, mely vérbőségkeltő tulajdonsága révén melegítő hatású.
Hideg sántaság esetén a test bemelegedése vagy a környezet hőmérsékletének emelkedése, tehát a meleg javít a kutya állapotán, a tünetek olyankor kevésbé szembeötlőek. A melegítőmasszázst, hősugárzó lámpát és a meleg takarót szereti az állat.
Minden ízületi problémánál gondolni kell a méregtelenítésre, mint a szervezet öngyógyító mechanizmusának egyik alappillérére.
A kutyák hideg sántaságánál általában olyan gyógynövényreceptre van szükség, mely hosszú távon (4-6 hónap) is biztonságosan adható. Egy ilyen recept gyógynövényei között vannak gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, vizelethajtó és perifériás vérkeringést serkentő drogok.
Kutyák szervezetének biztonságos átmelegítéséről és fájdalmaik csökkentéséről bővebben a Gyógynövények kutyáknak című könyvben olvashattok. A magyar agrármérnök-állatorvos szerzőpáros saját tapasztalatok és a legújabb kutatások alapján írta meg könyvét.
Indexkép forrás: pinterest.com
Hogyan használd a kisállat lépcsőt és rámpát kutyáddal?
A kisállat lépcsők és rámpák kiváló eszközök a mozgássérült, idős vagy kistestű kutyák számára, hogy könnyebben elérhessék a magasabb helyeket, mint például ágyakat, kanapékat vagy az autóülést. A használat megkönnyíti az ízületek védelmét és segít megelőzni a sérüléseket.
Mozgáshiány: nem csak nyugtalanságot, hanem alvászavart is okozhat a kutyáknál
A kutyák alvását megzavaró tényezők között gyakori probléma a mozgáshiány, amely szellemi és fizikai szinten egyaránt megjelenhet. Az alvászavarokat gyakran a kutyák elégtelen lefárasztása és a szellemi stimuláció hiánya okozza. Ugyanakkor a testmozgás jó hatással van a hangulatra: gazdinál és kedvencénél egyaránt!
Diszplázia? 12 tünet, ami arra utalhat, hogy gond van a kutya csípőjével
Sántít, fájdalma van? Nem szívesen lépcsőzik, és nehezen kel fel alvás, pihenés után? A csípődiszplázia tünetei már kölyökkorban is feltűnőek lehetnek, míg más kutyáknál csak évek múltán jelennek meg. Mit kell tudnunk a betegségről?
Miért sántít a kutyám? Okok, tünetek és teendők
Sántikál, kíméli a lábát vagy képtelen felállni, és csak húzza maga után? A sántítás mögött nemcsak sérülés, hanem betegségek is állhatnak, melyek kezelése szakértelmet, a gazdi részéről pedig türelmet és odaadást kíván. Mit kell tudnunk az állapotról, és hogyan segíthetünk kutyánknak?
Amikor nem csóvál: 8 gyakori probléma, mely a kutya farkát érintheti
Könnyen megsérülhet, ám a gyógyulás hosszabb időt vehet igénybe. Éppen ezért jó, ha tudjuk, mi minden érheti kedvencünk hangulatjelzőjét!