Így vihetsz közepes- és nagytestű kutyát is az IC-re
2017. február 08., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Megoldható a nagyobb kutyákkal való utazás is az IC-n - amennyiben nemzetközi útra kelünk. Ha külföldre indulunk, vagy onnan térünk haza, nemzetközi jeggyel bármekkora kutyával fel lehet szállni az IC-re. Mutatjuk a részleteket!
2015 decemberében indult a MÁV kísérleti kezdeményezése, miszerint a belföldi InterCity járatokon kistestű kutyával is lehet utazni. Igaz, hogy a kutyának hordozó boxban kell lennie az út alatt. Már ez is hatalmas előrelépés, de bízunk a pozitív tapasztalatokban, és hogy ezek alapján további engedmények várhatóak a MÁV-nál a kutyásokra nézve. (Cikkünk készültével egy időben megkerestük a MÁV-ot azzal a kérdéssel, mik az eddigi tapasztalatok a kutyás IC járatokkal kapcsolatban, illetve mi várható a jövőre nézve. A választ még várjuk.)
Nagyon sok levelet, kommentet, Facebook-posztot, vitát olvastunk, kaptunk azzal kapcsolatban, milyen nagy igény van arra, hogy a nagyobb kutyákkal is megoldható legyen az InterCity járatokon való utazás. Másfelől csapatunk is tapasztalta már számtalan alkalommal az utazás nehézségeit: közepes- és nagytestű kutyáinkkal bizony körülményes volt megoldani a vonatozást.
Az Európai Unió országaiban a nemzetközi járatokra való szabályozás alapján az országok között közlekedő járatokra azonban bármilyen méretű kutyával fel lehet szállni. Tehát egy külföldi állomásra szóló jegy vásárlása esetén kutyánkat is magunkkal vihetjük, természetesen az előírt szabályok betartásával (lásd lentebb). Nincs méretbeli megkötés! Ugyanez természetesen a visszairányra is érvényes: külföldről hazai állomásra szóló jeggyel ugyanúgy utazhatunk kedvencünkkel a teljes vonalon. Ha olyan helyzet áll elő, hogy muszáj vonaton utaztatni a kedvencünket, érdemes lehet nemzetközi jeggyel utazni, így kikerülhetők a hosszú menetidejű járatok. Egy példa (vagy nevezzük kiskapunak?): ha esztergomi lakosként Budapestre utaznánk kutyánkkal, érdemes a szlovákiai Párkányban megálló nemzetközi járatra jegyet váltani: szomszédos település lévén nem lesz különbség a jegy árában (sőt, talán olcsóbban is vásárolhatjuk meg), és nemzetközi jeggyel akár egy vizslával is utazhatunk a célállomásunkig.
Hogyan?
A nemzetközi járatokon is csak bizonyos alapvető szabályok szerint, esetenként felár ellenében utazhatunk kutyánkkal, vagy egyéb házi kedvencünkkel. Íme a legfontosabb tudnivalók az állatok utaztatásáról nemzetközi járatokon:
- Díjmentesen szállíthatók az olyan állatok, melyek kis testméretűek, elférnek egy zárt tartóban, mely a kiszökést megakadályozza és amelyben az állat a többi utast nem zavarja. Így a kistestű kutyák, macskák, vagy épp madarak.
- Első osztályú kocsikba, étkező-, fekvőhelyes- és hálókocsikba nem lehet kutyát bevinni.
- A kutyák felár ellenében utazhatnak a vonaton: általában a teljesárú felnőtt jegy felét számítják fel - viszonylati és menettérti kedvezményes menetjegyek esetében pedig a kedvezményes ár feléért. A díj nagysága tehát függ a célállomástól, és a kedvezményektől is.
- Kizárólag szájkosárral és pórázon utaztatható a kutya.
- Egy utas legfeljebb két élőállat szállítására használt tárolóeszközt vagy pórázon vezetett kutyát vihet magával.
- Természetesen a vakvezető és segítő kutyák számára az utazás díjmentes, és mentesülnek a korlátozások alól.
Ide kattintva olvasható a teljes szabályzat a nemzetközi utazásra vonatkozóan.
A fentiek alapján tulajdonképpen nem elképzelhetetlen az sem, hogy a belföldi pót- és helyjegyköteles vonatokon is idővel lehetségessé váljon a szabadabb utazás kutyáinkkal. Hiszen a belföldön és az országok között közlekedő vonatok vagonjaiban nagyon kevés, vagy semmilyen különbség nem tapasztalható, és a nemzetközi minta alapján megoldható a kutyák kulturált keretek közötti utaztatása is. Bizakodva nézünk a jövő felé!
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Kipróbáltuk Szlovéniában milyen Glampingezni
3 napot töltöttünk a Ljubljana melletti kisvárosban, hogy felfedezzük a környék adta lehetőségeket. Megnéztük a Bledi-tavat, kirándultunk egy alpesi panorámaúton és kutyabarát glampingben szálltunk meg, ahol a dézsafürdőből élveztük a hegyek szépségét.
Szerelem első látásra? A dugóban pillantotta meg egymást a két pitbull
Kedves videó egy váratlan találkozásról.
Óvatosan a kutyasétán: kezdődik az őzek násza
Nem csak az autóvezetőknek kell fokozottan ébernek lennie a nyár második felében: a kutyasétán, kiránduláson is keresztezhetjük a szerelmes őzek útját. Legyünk éberek!
Kutyával a Balatonra: zárt doboz nélkül, szájkosárral és pórázzal is lehet kutyákat vinni a balatoni vonatokon
Változott szerdától a kutyák szállítását érintő szabályozás a vonatokon: már zárt doboz nélkül, csupán szájkosár és póráz használatával is lehet velük utazni a balatoni InterCity és expresszjáratokon - közölte a MÁV Zrt. a vasúttársaság honlapján.
Hogyan találnak haza a kutyák?
Rengeteg megható történetet hallhattunk, olvashattunk elveszett kutyákról, akik dacolva távolsággal, időjárással, megtalálták a hazavezető utat. De hogyan képesek erre? Tényleg olyan jó az irányérzékük, mint nekünk? Vagy egy belső iránytű vezeti őket?