Itt a világ legidősebb kutyamúmiája!
Jakutföldön találták a legkülönlegesebb kutyamaradványt
2015. június 22., 06:00
Szerző: RSM
Kategória: Könnyű
Különleges leletre bukkant egy paleontológus testvérpár Jakutföldön még 2011-ben. A kölyökkutya olyan jó állapotban van, hogy egyedülálló eredményekre jutnak a mostani vizsgálatok során.
A kelet-szibériai Jakutföldön élő paleontológus testvérpár, Jurij és Igor Gorokhov mamutagyar-vadászatra indult a falujuktól 42 kilométerre. A fagyott talajban azonban egészen mást találtak: a világ első olyan kutyamúmiáját, mely tökéletesen konzerválódott a jégben.
Miután szülőfalujukról elnevezték Tumat kutyának, felvették a kapcsolatot a jakutszki Északkeleti Szövetségi Egyetem orvosaival, és a tudományos kutatásnak adták a legősibb múmiakutyát.
A szakértők az elmúlt négy évben folyamatosan vizsgálták a maradványt. A jakutföldi professzorokhoz Belgiumból, Kanadából, Németországból csatlakoztak tudósok. A kutya olyan tökéletes állapotban maradt fenn, hogy boncolást tudtak rajta végezni, melyre idén áprilisban került sor.
Kiderült, hogy egy 12.450 éves egyedről van szó, aki már biztosan az ember közelében élt. Egy kölyök szukáról beszélhetünk, akinek a szőrzete, a bőre, és a belső szervei mellett a gyomortartalma is megmaradt az utókornak.
A professzorok makró és mikró szinten tanulmányozzák a kutya szöveteit. A halálának okáról különböző elméleteket dolgoztak ki, a legvalószínűbbnek az látszik, hogy egy földcsuszamlás áldozata lett. Utolsó erejével gyökerekbe kapaszkodott. Erre utalnak a gyomrában talált fadarabkák.
A vizsgálatokba bekapcsolódott kutatók a lelet méretei, szövetei és egyéb adatai alapján sokkal pontosabban tudják felállítani a mai kutyák családfáját, melyet ezidáig ilyen tényanyagok nélkül nem lehetett megtenni.
Valószínűleg ez a kölyökkutya egy olyan korai fajta, mely eredetileg a közép-ázsiai emberek közelében élt, majd Amerikába került. A kutatók most újabb érvekkel tudják alátámasztani azt az elméletüket, mely szerint a kutyákat az emberek szelidítették meg, ők kezdeményezték a kapcsolatot, és nem fordítva.
A kutya testének vizsgálata tovább folytatódik. Ősztől Japánba kerülnek szövetminták, hogy a legmodernebb eszközökkel elemezhessék a nem mindennapi leletet.
Régészek csoportja nyáron Jakutföldre készül, hogy átfésüljék Tumat környékét további mumifikálódott testek után.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: siberiantimes.com
Indexkép forrás: http://siberiantimes.com/
Radioaktív kutyák? Kiderült, milyen szupererővel bírnak Csernobil kóbor kutyái
A legújabb kutatások szerint különleges képességekre tettek szert Csernobil kutyái: immunissá váltak a sugárzásra, a nehézfémekre és a környezetszennyezésre.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!