Itt a világ legidősebb kutyamúmiája!
Jakutföldön találták a legkülönlegesebb kutyamaradványt
2015. June 22., 06:00
Szerző: RSM
Kategória: Könnyű
Különleges leletre bukkant egy paleontológus testvérpár Jakutföldön még 2011-ben. A kölyökkutya olyan jó állapotban van, hogy egyedülálló eredményekre jutnak a mostani vizsgálatok során.
A kelet-szibériai Jakutföldön élő paleontológus testvérpár, Jurij és Igor Gorokhov mamutagyar-vadászatra indult a falujuktól 42 kilométerre. A fagyott talajban azonban egészen mást találtak: a világ első olyan kutyamúmiáját, mely tökéletesen konzerválódott a jégben.
Miután szülőfalujukról elnevezték Tumat kutyának, felvették a kapcsolatot a jakutszki Északkeleti Szövetségi Egyetem orvosaival, és a tudományos kutatásnak adták a legősibb múmiakutyát.
A szakértők az elmúlt négy évben folyamatosan vizsgálták a maradványt. A jakutföldi professzorokhoz Belgiumból, Kanadából, Németországból csatlakoztak tudósok. A kutya olyan tökéletes állapotban maradt fenn, hogy boncolást tudtak rajta végezni, melyre idén áprilisban került sor.
Kiderült, hogy egy 12.450 éves egyedről van szó, aki már biztosan az ember közelében élt. Egy kölyök szukáról beszélhetünk, akinek a szőrzete, a bőre, és a belső szervei mellett a gyomortartalma is megmaradt az utókornak.
A professzorok makró és mikró szinten tanulmányozzák a kutya szöveteit. A halálának okáról különböző elméleteket dolgoztak ki, a legvalószínűbbnek az látszik, hogy egy földcsuszamlás áldozata lett. Utolsó erejével gyökerekbe kapaszkodott. Erre utalnak a gyomrában talált fadarabkák.
A vizsgálatokba bekapcsolódott kutatók a lelet méretei, szövetei és egyéb adatai alapján sokkal pontosabban tudják felállítani a mai kutyák családfáját, melyet ezidáig ilyen tényanyagok nélkül nem lehetett megtenni.
Valószínűleg ez a kölyökkutya egy olyan korai fajta, mely eredetileg a közép-ázsiai emberek közelében élt, majd Amerikába került. A kutatók most újabb érvekkel tudják alátámasztani azt az elméletüket, mely szerint a kutyákat az emberek szelidítették meg, ők kezdeményezték a kapcsolatot, és nem fordítva.
A kutya testének vizsgálata tovább folytatódik. Ősztől Japánba kerülnek szövetminták, hogy a legmodernebb eszközökkel elemezhessék a nem mindennapi leletet.
Régészek csoportja nyáron Jakutföldre készül, hogy átfésüljék Tumat környékét további mumifikálódott testek után.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: siberiantimes.com
Indexkép forrás: http://siberiantimes.com/
Átkelt a szivárványhídon Janka, Csányi Vilmos kutyája
Az örök vadászmezőkre lépett Janka, Csányi Vilmos etológus szeretett kutyája. Janka 11 éves volt.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
A macskák is gyászolnak, ha elveszítik legkedvesebb barátaikat, így a kutyákat is
Egy új tanulmány szerint a cicáknak is fáj, ha búcsút kell venniük azoktól, akiket szeretnek.
Felismeri magát a kutya a tükörben?
Aranyosnak tűnhet, ahogy kedvencünk a tükör előtt állva megpróbálja játékra hívni vagy ugatással elijeszteni tükörképét. Tisztában van vele, hogy mit lát?
Miért érintik össze orrukat a kutyák?
Üdvözlés, információgyűjtés, a kötődés növelése... Mi mindenben segítheti a kutyákat ez a barátságosnak tűnő gesztus?