Járvány-közeli állapot a fővárosban: egyre több a Parvo-vírusos kutya
2019. július 20., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Egyre több kutyánál diagnosztizálják az állatorvosok a Parvo-vírust: Dél-Pest több kerületében már járvány-közeli helyzetről beszélnek.
A Tölgyesi Állatorvosi Rendelő hívta fel a figyelmet a Facebook oldalán a gyilkos vírus terjedésére. Beszámolójuk szerint rendelőjükben egy hét alatt 3 kutyánál is a Parvo-vírust diagnosztizálták és hasonló tapasztalatokról számoltak be a környéken dolgozó állatorvosok is: Dél-Pest több kerületében jelezték a kollégák, hogy járvány közeli helyzet van - írják.
A Parvo-vírusról:
A fertőző betegség leginkább az oltatlan és a kölyök kutyák körében terjed, lappangási ideje 1-4 nap. Tünetként jelentkezhet bágyadtság, hőemelkedés. A fertőzött kutya nem iszik és nem eszik, pár nap múlva pedig gyakori hányás és hasmenés jelentkezik. Esetenként a hasmenés véres és bűzös is lehet.
Nagyon fontos, hogy a kutya mielőbb infúziót kapjon, hiszen jelentős mennyiségű folyadékot veszít, ami nem kerül pótlásra. Életmentő lehet a korai felismerés és az azonnali állatorvosi ellátás: e nélkül erősen romlanak a beteg kutya túlélési esélyei.
A Parvo-vírust a vakcinázásnak köszönhetően sikerült visszaszorítani, ám a vírus sajnos képes akár több mint egy éven át is életben maradni a talajban. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy kutyánk időről időre megkapja a vakcinát!
Legfontosabb a megelőzés!
- Felnőtt kutyánk kapja meg rendszeresen az oltásait!
- Az oltatlan, vagy a nem teljes oltási sorozattal rendelkező kölyökkutya esetében:
- ne vigyük ki az utcára!
- figyeljünk, hogy ne férjen hozzá az utcán használt cipőinkhez, mert ezeken megtapadhat a vírus!
- ha állatorvoshoz visszük a kicsit, a váróban tartsuk az ölünkben!
- otthonunkban rendszeresen fertőtlenítsünk!
- Fiatal, de oltott kutyákkal is érdemes elkerülni a sok kutyás által látogatott helyeket: parkokat, futtatókat - hívja fel a figyelmet a rendelő.
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.