Jól nevelt kutyák és szoros kutya-gazdi kapcsolat napi gyakorlással
2018. december 02., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
Izgalmas kihívást indítunk útnak decemberben! A kihívást kezdő és haladó gazdiknak egyaránt ajánljuk, hiszen nem csak tanulásra, de gyakorlásra és játékként is ideális! Az eredmény: kiegyensúlyozott kutyusok, szoros kutya-gazdi kapcsolat, és jól nevelt ebek!
Jól tudjuk, hogy a kutyatartás nem csak annyiból áll, hogy magunkhoz veszünk menhelyről, vagy tenyésztőtől egy kutyust, és kész. A négylábú éhes, szomjas. Alapvető igénye van a mozgásra, ugyanígy a játékra, nem utolsósorban pedig a társas kapcsolatokra, hiszen kutyáink társas lények: falkában élnek. Ma a falkát és elsőszámú társat a gazdi jelenti a kutyának. A felelős állattartás ott kezdődik, hogy nem csak “tartjuk” a kutyát, esetleg enni-inni adunk neki, hanem egyéb szükségleteivel is foglalkozunk, biztosítjuk számára az egészséges élethez való körülményeket. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű mozgás, a játék. A fáradt kutya a jó kutya, ám nem csak a testet, az elmét is fárasztani kell!
Ezért indítjuk útjára decemberi kihívásunkat, melyben Piros Petrával, a Pawsitively kutyatrénerével megtanulhatjátok az alapengedelmesség feladatait, trükköket, melyeket majd akár kombinálhattok is. Petra rövid videókban mutatja majd be, hogyan tudod megtanítani ezekre kutyádat.
Mindenekelőtt azonban ismerjétek meg Petrát:
Mióta foglalkozol kutyákkal? Mikor vált ez a hétköznapi kutyaszeretetből igazi hivatássá?
Gyermekkorom óta életem részét képezték a kutyák. 16 éves koromban kezdtem el komolyabban foglalkozni velük. Első saját kutyám szocializációs problémái kapcsán jutottunk el egy kutyaiskolába, ahol később többféle tevékenységet is elkezdtünk. Miután egyre több időt töltöttünk ott, részt vettem egy oktatói képzésen, hogy bővíthessem a kutyákkal kapcsolatos ismereteimet, később pedig oktatóként is tevékenykedhessek.
Világossá vált számomra, hogy a kutyaoktatás az, amivel foglalkozni szeretnék, amit hivatásomnak érzek. Azonban úgy gondoltam, nem volt kellő tudásom egy olyan "nyelvet" átadni a gazdáknak, melynek segítségével kölcsönösen megérthetik egymást kutyáikkal. Melyben pozitív megerősítéssel, lépésről lépésre haladva tanítjuk a kutyát, tiszteletben tartva szükségleteit. Amellett, hogy mi is tanulunk róluk, önmagunkról, személyiségünkről.
Így jelentkeztem Dömötör Júlia, "Én a Szuper Tréner" képzésére, ahol megtaláltam mindazt, amit kerestem. Lehetőségem volt elsajátítani egy olyan oktatási módszert, melyben a kutyát tiszteletben tartva, pozitív megerősítéssel tanítunk a "Láthatatlan Póráz Módszer és Program segítségével.
Azóta célom a gazdák segítése, hogy - kutyáikat megismerve - harmonikus, kiegyensúlyozott kapcsolatot alakíthassanak ki egymással.
Hogy látod a hétköznapi átlagos gazdikat és kedvenceiket kutyatréner szemmel? Úgy értem: mennyire tartják fontosnak a kutya nevelését, mit tesznek meg érte, vagy épp mit nem?
Szerencsére találkozom olyan tudatos gazdikkal, akik időt, energiát nem sajnálva szentelnek hosszú hónapokat arra, hogy változtassanak kutyájukkal való viszonyukon vagy már az első pillanattól kezdve dolgoznak kapcsolatukon. De olyanokkal is, akik kevésbé tudatosan állnak hozzá a kutyatartáshoz vagy klasszikus sémákat akarnak a kutyájukra erőltetni nem foglalkozva az okokkal, ami miatt valami nem működik közöttük.
Fontos lenne, hogy ne csak akkor kezdjük el tanítani kutyánkat, amikor már kialakultak bizonyos problémák, amikre megoldásokat keresünk. Ha az elejétől kezdve elkezdünk dolgozni a kapcsolatunkon, megtanítjuk kedvencünket az együttélésre bizonyos szabályokat kialakítva, mentális, fizikai és szociális igényeit kielégítve, sokkal harmonikusabb lehet a közös életünk.
Azt tapasztalom, hogy sokszor hajlamosan vagyunk megfeledkezni arról, hogy kutyáink más igényekkel rendelkeznek, mint mi. Nem látjuk, vagy nem akarjuk látni valós lényükből adódó, igényeiket, szükségleteiket. Vannak gazdik, akik ilyenkor a sajátos szeretetnyelvükön igyekeznek kompenzálni, enyhíteni bűntudatukat, mert legbelül érzik, hogy valami nincs rendben. Például meseszép nyakörveket, hámokat, pórázokat, fekhelyeket (…) vesznek kedvenceiknek, de vajon nekik valóban erre van szükségük? Boldogabbak, elégedettebbek lesznek tőle? Vagy a következő 8-10 órás egyedüllét alkalmával az új szerzemény -és még pár elől hagyott holmink- szétrágott darabjaira érünk haza?! Ilyenkor sok esetben értetlenül állunk a dolog előtt. Nem tudjuk miért rombolt kutyánk vagy elgondolkodunk rajta, hogy elkényeztettük, “Bezzeg, ha pár napot az utcán vagy menhelyen töltene, akkor értékelné milyen “jó világot” biztosítunk neki… / Biztos bosszút akar állni rajtam…“. Előfordulhat, hogy páran tágra nyílt szemekkel olvassátok ezt a helyzetet, azonban én már többször hallhattam.
Pedig kutyáink ennél sokkal egyszerűbben “működnek”. Nem a drága kiegészítőktől, a szuper prémium különlegességektől, a legújabb és legszebb egyedi, nekik tervezett kis kanapéktól lesz teljes és boldog életük. Ennél sokkal többet számít a velük eltöltött minőségi idő. Amikor a séták közben nem a telefonunkat nyomkodjuk, hanem csak rá figyelünk, vele foglalkozunk. Ha időnként a számára természetes környezetbe - erdőbe, mezőre, rétre - visszük a nagyvárosi forgatag helyett. Ha lehetőséget biztosítunk neki a fajtársaival való játékra. Ha időt és energiát fektetünk mentális igényeinek kielégítésére (például különböző együttműködési feladatokra tanítjuk, - melyek elengedhetetlenek a mindennapokban) és a közös aktivitásokra (mint például a különböző kutyás sportok, trükkök, kirándulások…).
Nehéz kilépni a komfortzónánkból, de kutyát tartani, kutyával élni nem kötelező, hanem egy életre szóló döntés, mellyel felelősséget vállaltunk. A változtatás mellett elköteleződni pedig soha nem késő, ha úgy érzi a gazdi, hogy eddig nem szentelt elég minőségi időt kutyájára, aki végtelenül hálás lesz érte!
Mennyi időt szánnak a kutyáikra átlagosan? Elegendő vajon ez?
Sokszor nem az idő mennyisége, hanem a minősége az, ami számít. Hogy a fizikai energiák levezetése mellett mentálisan is foglalkoztatják-e kedvencüket. Például egy monoton reggeli séta is színesíthető, tele tűzdelhető feladatokkal.
A kihívásra rátérve: Miért lesz jó ez az akció?
A rendszeres gyakorlásokkal színesíthetjük a mindennapokat. Emellett nem csak fizikailag, mentálisan is megmozgatja a kutyusokat. Ha otthon elsajátítottunk, megtanítottunk egy trükköt/feladatot kedvencünknek fokozatosan egyre magasabb ingerkörnyezetben is gyakorolhatjuk vele.
Mire hívja fel a figyelmet?
Arra, hogy szenteljünk elég minőségi időt kutyánkra a mindennapokban. Foglalkozzunk vele, legyünk jelen és élvezzük a közösen eltöltött időt úgy, ahogy arra szüksége van. Próbáljuk meg egy kicsit az ő szemüvegén keresztül nézni a világot és aszerint minél többet adni neki, ami igazán fontos számára.
Egyáltalán: miért érdemes csatlakozni és végigvinni?
Amellett, hogy szuper közös időtöltés, kapcsolatunkra is jó hatással lesz. A feladatok által a mentális energiák levezetésén is dolgozhatunk. A végén pedig egy rövid kis koreográfiával készülünk, amit Nektek is lesz lehetőségetek bemutatni videók formájában a tanult feladatokból.
Érdemes gyakorolni és végül a koreográfiát is megpróbálni, ugyanis a fent említett videófeltöltők között egy meglepetést is kisorsolunk!
A kihívás hamarosan indul, figyeld az oldalunkat az első videóért! Addig is íme az „előzetes” :) :
A 30 napos kutyás megjelent feladatait az alábbi cikkeinkben találod:
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
Mozgáshiány: nem csak nyugtalanságot, hanem alvászavart is okozhat a kutyáknál
A kutyák alvását megzavaró tényezők között gyakori probléma a mozgáshiány, amely szellemi és fizikai szinten egyaránt megjelenhet. Az alvászavarokat gyakran a kutyák elégtelen lefárasztása és a szellemi stimuláció hiánya okozza. Ugyanakkor a testmozgás jó hatással van a hangulatra: gazdinál és kedvencénél egyaránt!
Diszplázia? 12 tünet, ami arra utalhat, hogy gond van a kutya csípőjével
Sántít, fájdalma van? Nem szívesen lépcsőzik, és nehezen kel fel alvás, pihenés után? A csípődiszplázia tünetei már kölyökkorban is feltűnőek lehetnek, míg más kutyáknál csak évek múltán jelennek meg. Mit kell tudnunk a betegségről?