Kaliforniában többé nem lehet kölyökgyárakból származó állatot üzletekben eladni
2017. október 18., 06:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
Hatalmas lépést tett az állam a szaporítók és a telepekkel összefüggésbe hozható állatkínzás elleni küzdelemben!
Győzelem! Kiálthatták állatbarátok milliói Egyesült Államok-szerte október 13-án, miután Jerry Brown kormányzó aláírta a törvényt, mely Kaliforniában egy szenvedéssel teli reménytelen korszak végét jelentheti a szaporított kisállatok és fáradtságot nem ismerő megmentőik életében.
2019. január elsejétől tilos lesz a kaliforniai kisállatboltokban olyan kölyköket, kiscicákat és nyuszikat árusítani, melyek szaporítótelepekről és más, megbízhatatlan helyekről származnak. A tiltás nem vonatkozik a magántenyésztőkre, akik kívül esnek a házikedvencek profitorientált „tömeggyártásán és -kereskedelmén”. A kisállatokat a továbbiakban eladni szándékozó üzleteknek kötelező érvénnyel össze kell fogniuk állatmenhelyekkel és állatvédő szervezetekkel az örökbefogadható állatok gazdikeresésének elősegítése érdekében. Akik pedig megszegik a törvényt, 500 dolláros bírsággal számolhatnak.
A Kaliforniában bevezetett törvény úttörő jelleggel bír, hiszen eddig 36 városban (pl. San Francisco, Los Angeles, Sacramento) volt érvényben a tiltás, ám 2019-től az állam egész területe a hatálya alá esik majd. Számtalan életet menthetnek meg általa, a szaporítótelepek felszámolása mellett a kóbor állatállomány számának és a túlzsúfolt menhelyeken gyakori eutanáziát is csökkenthetik vele. Becslések szerint évente 1.5 millió kutyát és macskát altatnak el az USA-ban, és az állatkínzás elleni harc is végeláthatatlannak tűnik.
Az átlátszó műanyagfalú boxokban játszadozó cuki kiskutyák, cicák és nyuszik mind-mind a kisállatipar borzalmas oldalának termékei. Az Egyesült Államokban a tízezret is meghaladhatja a kölyökgyárak száma, folyamatos problémát generálnak és tartanak fenn az iparág követői. Az amerikai adófizetők több száz millió dollárral támogatják a menhelyeket, így pénzügyi szempontból sem elhanyagolható a történelmi jelentőségű lépés. Kevesebb szaporított kölyök kevesebb kidobott és ezáltal mentésre váró - rosszabb esetben elaltatott - kutyát jelenthet.
A kisállat kereskedésekben eladott kölykök 99%-a szaporítóktól származik, az interneten hirdetett apróságok mögött felnőtt kutyák és macskák tízezrei állhatnak, ám ezzel természetesen egyik eladó sem dicsekszik… Állatorvosi ellátás, megfelelő mennyiségű és minőségű élelem, friss víz és szabad mozgástér nélkül élik le életüket ezek az állatok, nem beszélve a szocializáció és a szeretet teljes hiányáról. Javarészük a napfényt sem látja éveken át, sötét pincékben vagy istállóban tengetik napjaikat egy dobozba zárva – társaikkal vagy magányosan.
Az ASPCA és a Humane Society of the United States (HSUS) vezető hangadói a kölyökgyárak megszüntetésének, állatjóléti csoportokkal összefogva régóta dolgoznak az ördögi kör megszakításán. A titkos nyomozások során készített felvételek egy olyan valóságot mutatnak be, melytől még annak is ökölbe szorul a keze, aki nem tartja magát állatbolondnak. Bár évről-évre egyre több telepet ürítenek ki és zárnak le, a humánus szabályozás állami és nemzeti szinten is csigalassúsággal halad előre.
Ennek egyik fő oka, hogy az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium (USDA) adja ki a „tenyésztéshez” szükséges licenszeket, ám a telepeken uralkodó körülmények ellenőrzése csupán elenyésző esetben történik meg. A kirakatkenneleken túl elrejtik a szenvedő állatokat, így ez gyakran fel sem tűnik a hatóságoknak. Minden egyes pet shop szervesen hozzájárul e kegyetlen rendszer létezéséhez, az állatokkal való rossz bánásmód és a szükségtelen menhelyi altatások mellett a vásárlók megtévesztése is komoly gond.
Az Egyesült Államokban több, mint 230 városban vezették be eddig a tiltást, a kaliforniai törvény pedig egy olyan precedenst teremthet, mely más államok számára is követendő példaként szolgálhat.
Forrás: aspca.org, onegreenplanet.org
Indexkép forrás: stevedalepetworld.com
Loyalty is royalty - pulóverrel a vakvezető kutyákért
2024-ben már tizedik alkalommal fognak össze hazai zenészek, előadók, sportolók és közéleti személyiségek a Dorko-val a vakvezető kutyák képzésének támogatására. A Loyalty is Royalty kampány 2015-ben indult azzal a küldetéssel, hogy minél több Magyarországon élő látássérült ember mellé kerülhessen egy hűséges segítőtárs.
Még mindig tart az őrület a csöngei szaporítótelep körül
Nincs vége a történetnek: még mindig rengeteg a teendő és az egyelőre megoldatlan helyzet a nemrégiben felszámolt szaporítóteleppel kapcsolatban, amelyet Csöngén üzemeltettek.
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
Ettől hangos a sajtó: az egyik legszörnyűbb szaporítótelep felszámolása zajlik
Közel egy hete küzd országosan sok állatvédő szervezet és alapítvány, hogy a pokol tornácáról mentsenek ki kutyákat, ugyanis egy hatalmas szaporítótelepre bukkantak.
Kutyára mérgező növények 2. rész
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?