Kis kutya az óriások védelmében - spániel védi az orrszarvúkat az orvvadászoktól
2019. április 09., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Már csak két északi szélesszájú orrszarvú él a világon - a két nőstény az utolsó, akik az alfajt képviselik, így különösen fontos a felügyeletük. Sajnos az orvvadászok komoly fenyegetést jelentenek rájuk, ám a védelem is felkészült: legújabb segítőjük Drum, a kis springer spániel!
A 10 hónapos springer spániel, Drum munkába állt a távoli Kenyéban. A dolgos hétköznapokon a szimatát kell használni, méghozzá jótékony célra. Feladata, hogy kiszagolja a fegyvereket, lőszereket, így lebuktassa az orvvadászokat. Munkájával nem kisebb négylábúakat véd, mint a két utolsó élő északi szélesszájú orrszarvúlányt, Najin-t és Fatu-t.
Drum-ot Norfolkban, az Animals Saving Animals nevű szervezetnél képezték ki különleges munkájára. Innen került Kenyába, az Ol Pejeta Gondnokságra - ennek bejáratánál őrjáratozik.
Az északi szélesszájú orrszarvúkat sajnos pont a vadászat sodorta a kihalás szélére. Szarvuk kilójáért akár 60.000 fontot is megadnak a feketepiacon.
Megmentésükért folyamatosan dolgoznak a kutatók, egy berlini csapat próbál lombikprogramot megvalósítani, hogy egészséges északi szélesszájú orrszarvú borjúnak adhassanak életet. A programot nehezíti, hogy Najin és Fatu nem képesek kihordani a borjút, ezért az ő petefészkükből nyert megtermékenyített petesejteket a tervek szerint egy déli szélesszájú orrszarvúba ültetik be. A leendő borjak apja a 2018-ban elhunyt Sudan lesz, bízzunk benne, hogy a kutatók sikerrel indítják majd el a programot!
Drum nem az első kutya, aki a veszélyeztetett állatok védelméért küzd: Dél-Afrikában K9-es kutyákat alkalmaznak az orvvadászok elleni harcban: előlük nem menekülhetnek a gyilkosok!
Forrás: bbc.com
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?
A kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai
A családi kedvencként tartott kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai, legújabb eredményeik azt mutatták, hogy sem a hőmérséklet, sem a páratartalom nem befolyásolta a kutyák teljesítményét, viszont a teszt helyszíne fontos tényező volt a feladat végrehajtása során.