
Kutya és gazdi között is ragadós az ásítás
2020. augusztus 10., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A ragadós ásítás jelensége mindenkinek ismerős. Sőt, lehet elég csak egy jóleső ásításra gondolnunk, ahogy ezeket a sorokat olvassuk, és már jön is… Gazdiként sokunk fejében megfordulhatott már, hogy vajon ez a jelenség kutyáink esetében is működik-e - a kutatók kiderítették!
Ásítok. Ásít a kutyám. Jé, mintha egyszerre ásítottunk volna. Eltelik kis idő. Ismét ásítok, ismét ásít a kutya is. Véletlen lenne?
Az ásítás ember-ember között ragadós, ezt talán már az ovisok is tudják, de mi a helyzet kedvencünkkel?
A válasz igen, jól sejtjük, valóban képes átragadni az ásításunk a kutyánkra és akár fordítva is! A kutatók szerint azért is különleges ez a jelenség, mert ilyen viselkedésre csak az ember és a főemlősök képesek - és mint kiderült, kutyáink!
Az Aucklandi Egyetem kutatói nem csak arra voltak kíváncsiak vizsgálatuk során, hogy tapasztalható-e ez a jelenség ember és kutya között is, hanem arra is, van-e összefüggés a jelenség kapcsán az állat és az ember viszonyában. Az emberek ugyanis hajlamosabbak átvenni az ásítást olyan emberektől, akikhez érzelmileg közelebb állnak. Ebből kiindulva úgy gondoltá, a kutyáknál is ezt tapasztalják majd, ám nem így lett: a kutyák esetében nagyjából mindegy, ki ásít, a gazda, egy ismerős, vagy egy ismeretlen ember. Az sem befolyásolta az ásítás “ragadósságát”, hogy az ásító ember férfi, vagy nő volt. A tanulmány egyébként hat korábbi vizsgálat eredményeit gyűjtötte össze és vizsgálta meg, melyek során összesen 257 állat viselkedését figyelték meg.

Fotó: petsmagazine.com
De miért “ragad” át az ásítás? Korábban az ásítást empatikus gesztusnak tekintették: a hipotézis szerint valamikor az emlősök fejlődésének hajnalán jött létre az a képesség, amely átveszi a másik fél érzéseit vagy hangulatait, így az állat maga is megtapasztalja a másik helyzetét - írja a qubit.hu. A ragadós ásításban egyes kutatók ennek a mechanizmusnak a működését vélték felfedezni.
Cikk első megjelenése: 2020. február 13.
Különös betegségek kutyáknál: a narkolepszia és a kataplexiás rosszullét
A jelenség ijesztőnek és súlyosnak tűnhet, de csak ritkán okoz életveszélyes állapotot. Tény, hogy fokozott odafigyelést és éberséget kíván a gazdi részéről, de az érintett kutyák is képesek teljes életet élni. Miként segíthetünk kedvencünknek ebben?
Kutyával álmodtál? Ezt jelentheti!
Az embert már a kezdetektől foglalkoztatja, mit jelentenek álmai. Hiedelmek szerint akár a jövőt is mutathatja, sokak szerint szövevényes magyarázata van a megjelenő jelképeknek. Persze mindebben nem kötelező hinni, hiszen semmilyen bizonyíték nincs ezekre, ám eljátszani a gondolattal mégis érdekes.
7 mindennapos mozzanat, ami kutyásként nagyon más lesz
De megéri, mert a kettőnk közt létrejövő szeretetteljes kapcsolat igazi ajándék. Néha azonban nem is olyan könnyű összeegyeztetni életünket, mégis haladunk a változással, hiszen fontos, hogy kedvencünk is jól érezze magát.
Miért csikorgatja a kutya a fogait?
Szokatlan és meglepő, de kedvenceinknél is előfordulhat: a fogcsikorgatás. Mi okozza, mire utalhat, és mit tegyünk, ha észleljük kutyánknál?
Elaludt a vakvezető tanuló kölyök élete első hivatalos fotózásán
A fontos esemény kellős közepén álomba szenderült...