Kutyáink az arcunkról is olvasnak
2018. június 25., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Egy kutatás bizonyította, hogy a kutyák képesek az arcunkon és a testbeszédünkben megjelenő érzelmek olvasására. Hiába dorgáljuk hát meg nevelő szándékkal, ha arcunk közben mosolyog: ő tudni fogja, hogy nem gondoljuk komolyan!
A Learning & Behavior című folyóiratban megjelent tanulmány megerősítette, amit korábbi kutatások eredményei is mutattak: a kutyák képesek az arcunkra kiülő különböző érzelmek felismerésére. A tanulmány szerint a pozitív és negatív érzések olvasásakor az agyuk különböző területeit használják.
Mindez az évezredek során alakult ki, miután életmódjuk összefonódott az emberekével. Az érzelmek felismerése nagyban növeli a kutya es az ember közti hatékony kommunikációt.
A tanulmány során a kutyáknak különböző fotókat mutattak, melyeken emberi arcok mutattak különböző érzelmeket (düh, félelem, öröm, bánat, meglepettség, undor vagy épp semlegesség). Az érzelmeket női és férfi arcok tükrözték. A képeket 26, épp evő kutyának mutatták meg, nem szemből, hanem a kutyák látóterének perifériáján.
Amikor olyan képet mutattak a kutyáknak, amin heves érzelem tükröződött (például düh, öröm vagy félelem), az ebek is hevesebben reagáltak, megnőtt a szívaktivitásuk és a pulzusszámuk. Az ilyen fotók és reakciók után a kutyák később álltak neki újra enni, mint a többi kép esetében.
Azt is megfigyelték, hogy a düh, a félelem és az öröm észlelésekor a kutyák gyakran balra fordították a fejüket, míg a meglepődött arc láttán a másik irányba. Ennek az lehet az oka, hogy utóbbi érzelmet nem fenyegetőnek, inkább nyugodtan értelmezték.
Az eredmények szerint a kutyák az agyuk különböző területeit használják az érzelmek felismerésekor attól függően, hogy pozitív vagy negatív érzelem jelenik-e meg az emberi arcon. A negatív érzelmek a kutya agyának jobb féltekéje, míg a pozitív érzelmeket a bal dolgozza fel.
Indexkép forrás: goodhousekeeping.com
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
Szeretik a kutyák, ha megpusziljuk őket?
Van, aki szereti a kutyapuszit és van, aki a gondolatától is irtózik. Mit gondolhatnak erről kutyáink? Értik-e, ha puszit adunk nekik, és egyáltalán szeretik-e?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?