Kutyákat és macskákat egyaránt védeni kell a férgesség ellen
2019. október 04., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Kedvenceinkre és ránk is veszélyesek a különböző férgek. Dr. Fodor Kinga, az Állatorvostudományi Egyetem docense szerint a kutyák esetében már alapvető a féregtelenítés, a cicatulajdonosoknál viszont még fel kell hívni a figyelmet a megelőzésre. Szakértők szerint cseppekkel a legkönnyebb védekezni.
A kutyák esetében szerencsére már bevett szokás a féregtelenítés. Sétáltatás során, vagy az udvarban ők gyakrabban találkoznak a férgekkel. Az ürülék összeszedése ezért tekinthető közegészségügynek, hiszen ilyenkor nem csak az ember léphet bele, és viheti be a házba a parazitát, hanem a kutya is. Az ember legjobb barátjára azonban nem csak felnőtt korukban, hanem már a méhen belül is figyelnünk kell, ugyanis a vemhes szuka átörökítheti a kölykökre a férgességet, amibe akár bele is halhat.
Sajnos azonban a féregtelenítésről beszélve a macskákra számtalanszor nem gondolunk. Pedig nekik is ugyanúgy szükségük van a rendszeres féreghajtásra, legyen szó akár lakásban tartott kedvencekről vagy a kertben szabadon mozgókról. A kizárólag bent élő bársony talpú kedvenceinket is rendszeresen kell élősködő-mentesíteni, hiszen akár mi is bevihetjük a cipőnk talpán a lárvákat, vagy a nyitott ablakon is befújhatja őket a szél. A férgesség elől nincs menekvés. Ha nem védekezünk, sokáig észrevétlen marad a betegség kedvencünknél, miközben akár az emberekre is átterjedhet. Egy macska esetében sem könnyű megmondani, hogy férges-e, főleg a kezdeti szakaszban, amikor még az ürülékben nem jelennek meg a peték. Későbbiekben a cirmos gyakran hányhat, hasmenése lehet, és a bundája fénytelenné, kopottá válhat. Mivel szabad szemmel nem látható és nem érzékelhető, mikor fertőződik meg a macska a férgekkel, ezért célszerű féregtelenítővel kezelni a macskát.
Egyes felmérések szerint a magyar lakosság 20-40%-a már egyszer átesett orsóféreglárva-fertőzésen életében. Ez a féregfajta a legveszélyesebb az emberekre. A peték a bélben kelnek ki, ezután a lárvák a bél falán átfurakodva bejutnak a véráramba. Amikor elérik a tüdőt, akkor felköhögjük, és ismét lenyeljük őket, ezzel visszajuttatva a beleinkbe, ahol a lárvák férgekké fejlődnek, és szaporodni kezdenek. Egyetlen nőnemű orsóféreg naponta akár 250 ezer petét képes lerakni, melyek általában az ürülékkel távoznak. A kezelés az állatok és emberek esetében egyaránt hosszadalmas lehet, sokkal egyszerűbb tehát a megelőzés.
Dr. Fodor Kinga, az Állatorvostudományi Egyetem docense azt javasolja, hogy mindenféleképpen fordítsunk kiemelt figyelmet a cicák féregtelenítésére. Az állatvédelem szerinte egyenlő az emberek védelmével:
„Évente 10-15 háziállat által okozott emberi megbetegedésről tudunk a férgesség esetében. Azt gondolom, hogy még ez az elsőre kevésnek tűnő esetszám is sok, mivel rendszeres féreghajtással meg lehetne előzni a bajt. Ma már a felelős állattartás része, hogy a legkisebbeket, így a cicákat is védjük a férgesség ellen, hiszen természetükből, életmódjukból adódóan rengeteg veszélyforrással találkozhatnak. Szerintem az állatvédelem egyenlő az embervédelemmel. Figyeljünk a háziállatainkra, így saját magunkat és a családunkat is biztonságban tudhatjuk. A macskák esetében eddig nehézkes volt a féreghajtás, mert híresek róla, hogy a tablettát nem minden esetlen eszik meg. Még ha a gazdi azt is látja, hogy a párizsiban eldugott tabletta beadása sikeres volt, később kiköpheti a cicus, így nincs védve a férgesség ellen. Egy most bemutatott nem vényköteles termék, a Dronspot viszont megkönnyíti a védekezést: elegendő a macskákra csöppenteni belőle háromhavonta.” – mondta Dr. Fodor Kinga.
A Dronspot segítségével a macskatulajdonosok az otthonuk kényelmében gondoskodhatnak kedvencük férgesség elleni védelméről. A macskák örömére stresszmentesen és gyorsan. A legújabb vény nélkül kapható spot-on termék elérhető az állatorvosoknál, a humán gyógyszertárakban és a petshop láncokban egyaránt.
A kutyák féregtelenítéséhez a legegyszerűbb mód a Drontal Plus. Ezt a kutyák akár jutalomfalatnak is tekinthetik, hiszen csont alakú, és ízesített tabletta, ami szintén jó védekezési lehetőség a fonál-, és galandférgek ellen. A Dronspothoz hasonlóan ezt is három havonta kell használni.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?
Bajt is jelezhet, ha a mancsát nyalogatja a kutya
Folyton nyalogatja, rágcsálja a tappancsait? Mintha abba sem tudná hagyni... Miért csinálja a kutya, és hogyan segíthetünk neki?
A macskák is gyászolnak, ha elveszítik legkedvesebb barátaikat, így a kutyákat is
Egy új tanulmány szerint a cicáknak is fáj, ha búcsút kell venniük azoktól, akiket szeretnek.
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!