
Kutyás barangolások - A kesztölci mészkőszirtek panorámája
2021. március 19., 13:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Utazás
A szép idő, különösen a hétvégeken tömegeket vonz a természetbe, így olyan útvonalat kerestünk, amire a jó idő ellenére is kevesen gondolnak. Gyakran túrázunk csapatban - arról nem is beszélve, hogy mi is három kutya büszke gazdái vagyunk - tehát kirándulásaink során fontos szempont, hogy ne zavarjunk senkit, illetve ne kelljen a kutyáknak a túra nagy részét teljes kontroll alatt tölteniük, ugyanezen okokból.
Választásunk a Pilis egy távolabbi, de annál különlegesebb pontjára esett, egy kis bányászfalu, Kesztölc felett húzódó Kétágú-hegy láncára. Túránk a település központjából, a Szabadság térről veszi kezdetét a zöld sáv jelzésen haladva egy kis tűzoltóságig. Itt balra kanyarodva néhány utcán keresztül a Szent-Kelemen templomhoz érünk. Meglepődve tapasztaljuk, hogy utunk a temetőkapun át vezet, így vegyes érzésekkel haladunk tovább az egyébként gyönyörű fekvésű temetőn. A sírkövek fölött húzódó mészkővonulatok látványa egészen magával ragadó, érdemes megállni, megcsodálni.
Fotó: Bartha Zsófia
Fotó: Bartha Zsófia
A temetőből kiérve követjük a zöld sáv jelzést, utunk rövid ideig egy nem túl forgalmas aszfaltozott sávon vezet, melyet mindkét oldalról szőlő ültetvények öveznek. Végül az Országos Kék jelzésen jobbra fordulva elérünk egy, a hegy lábánál húzódó mezőre, tövében a Pálos Gyógy-és Fűszernövénykerttel. Érdemes megpihenni a kertben elhelyezett padokon, az elénk táruló látvány feltölt lendülettel a nagy emelkedő előtt. Rövid erdős szakasz után ismét réteken visz utunk, majd a zöld sáv jelzést követve indulunk a Kétágú-hegy csúcsaira.
Fotó: Bartha Zsófia
Fotó: Bartha Zsófia
A rövid kaptatón érdemes résen lenni, hiszen egy-egy jelzett ösvény elvezet egészen a mészkő szirtekig, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a környező településekre. A szemünk elé tárul a Gerecse, a Nagy-Gete, de még Esztergom és a Duna is. Talán a Dunakanyar panorámája mellett tekinthetjük ezt a Pilis egyik legnagyobb vonzerővel bíró pontjának. A szirtek meredeken húzódnak le a hegy lábáig, így a kutyusokat javasolt rövid pórázon tartani, míg mi elveszünk a táj szépségében.
Fotó: Bartha Zsófia
Az ösvényről visszatérve a zöld háromszög jelzésű kitérőt is megéri megtenni, igazán különleges szépségű kilátást nyújt. Ezt követően utunk a zöld sáv jelzésen visz tovább egy erdészeti úton, melyet egészen sűrűn benőtt cserjés vesz körül. Itt különösen felhívnám a figyelmet a póráz használatra, hiszen az erdő nem gyakran látogatott, a cserjés pedig kedvező életteret biztosít a vadak, főként a vaddisznó családok számára. Ez erősen ingergazdag környezetet teremt a kutyák számára, ne adjunk nekik lehetőséget rá, hogy felzavarják a vadakat, esetleges sérüléseket okozva nekik vagy önmagukat bajba sodorják.
Fotó: Bartha Zsófia
A sűrűn benőtt erdőt elhagyva a zöld kereszt jelzésen folytatjuk utunkat. Meredek, sziklás lejtőre érünk, mégis érdemes az egyensúlyunk megőrzése mellett a környezetre is figyelni. Az utat sötétlila ibolyák szegélyezik és nyitott szemmel járva számtalan hétpettyes katicával találkozhatunk. Az ösvényt körülvevő bozótos a meredek szakasz végét jelzi. Itt választhatunk, hogy a zöld plusz jelzést követve visszatérünk a faluba, vagy az Országos Kéken haladunk tovább. Én határozottan javasolnám a folytatást a kék szakaszon, hiszen egy igen sokszínű mezőre lyukadunk ki, ahol számtalan fűféle növekszik és sejtésem szerint a melegebb tavasz beköszöntével virágba borul a terület. Itt teret adunk a kutyáknak egy rövid pihenővel egybekötött játékra, valamint nem tudjuk figyelmen kívül hagyni a hosszú szálú fűfélék nyújtotta lehetőségeket, így egy kis fotózásra és vadászati tréningre is sor kerül.
Fotó: Bartha Zsófia
Innen már rövidesen beérünk Kesztölc utcáira. A kék jelzést követve egy keskeny utcára jutunk, ahol a környező kertekből acsargó kutyák fogadnak, így saját kutyáink biztonságát és békéjét szem előtt tartva a következő - szélesebb, két sávos - úton folytatjuk túránkat az Országos Kék helyett. A település ezen része tükrözi korábbi bányászfalu létét. Számtalan aprócska bányász ház, pincék és aknák bejáratai mellett haladunk el, majd elérünk egy, a bányászok emlékműveként emlegetett szoborhoz, és a vele szemben álló kicsi pincéhez, melyet bányászmúzeumként rendeztek be. Tiszteletünket fejezzük ki kemény munkájuk és áldozatuk előtt, majd tovább haladva néhány perc múlva ismét elérünk túránk kiinduló pontjához.
Fotó: Bartha Zsófia
A kesztölci kirándulás kellemes, 9,7 km hosszú, így 3-3,5 óra alatt megtehető. A közel 12 éves Bogár kutyámnak is ideális terepet nyújtott, így kisebb testű, vagy idősebb kutyussal is járható terep. Ha egy fél napos, kényelmesen megtehető, nyugalmat adó túrához lenne kedvünk, a kesztölci Kétágú-hegyet is érdemes felvenni a listára.
Forrás: Kutyabarathelyek.hu
Kutyás barangolások – Dunaföldvár
A terület közvetlenül a Duna mellett, a strand- és gyógyfürdőtől alig 300 méterre található. Csodálatos természeti környezetben helyezkedik el, ahol 2-3 szobás faházak vagy sátorozási, lakókocsis táborozási lehetőségek várják az ide érkezőket és négylábú családtagjaikat.
Hegyimentők hozták le a hegyről az akitát, aki rettenetesen elfáradt a túra végére
Egyik tappancsa megsérült, de valószínűleg enélkül is úgy gondolta volna: ha gazdái szeretnék, hogy lejöjjön a hegyről, akkor bizony le kell cipelniük. Mert ő egy tapodtat sem megy innen sehova.
Óvatosságra intik a túrázókat, kirándulókat
A Bükki Nemzeti Park óvatosságra inti az erdőjárókat: területükön medve kóborol, akit végre lencsevégre is sikerült kapni. Mihályt, a medvét egy vadkamera filmezte le.
Kitilthatják a kutyásokat a Tátrai Nemzeti Parkból – „A szigorítást maguknak köszönhetik a kutyások”
A tervezet szerint korlátozott területekre lehet csak bemenni kutyával, és lesznek olyan területek, ahová még pórázon vezetett kutyával se lehet majd bemenni.
Kutyával a természetben - ezeket az illemszabályokat tartsd be a túrán, kiránduláson
A kirándulás, túrázás, vagy csak épp egy rövidebb séta a közeli erdőben kutyánkkal remek kikapcsolódási lehetőség. Ahhoz azonban, hogy ne csak mi, de más természetjárók, kutyások, és nem utolsósorban az erdő lakói is háborítatlanul, békében élvezhessék a természetet, be kell tartanunk néhány szabályt.