Kutyával az ismeretlenbe - hogyan kezeld az új szituációt?
2017. augusztus 31., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Költözés. Vendégség. Nyaralás. Mind kihívást jelenthet a kutya és a gazdi számára is, hiszen egy új környezetbe, új szituációba - vagyis az ismeretlenbe kerülnek. De mit tehetünk, hogy megkönnyítsük kedvencünk, és a saját helyzetünket is?
Általában minden kutya-gazda párosnak megvan a kialakult napi rutinja, ismerős helyeken sétálnak, ismerős kutyákkal és gazdáikkal. De mi történik akkor, ha valami felborítja a megszokott rendet, és idegen terepen találjuk magunkat a házi kedvencünkkel?
A válasz, mint olyan sokszor máskor is: kutyája válogatja. Vannak stabil idegrendszerű, nyugodt kutyák, akiknek sok kell ahhoz, hogy kibillenjenek lelki egyensúlyukból – ők mindenhol magabiztosan feltalálják magukat. Érzékenyebb kutyusoknak viszont gondot okozhat egy-egy ismeretlen szituáció.
Természetesen a kutya alaptermészetén kívül a gazdán is sok múlik. Ahogy arról már korábban is volt szó, ha a kezdeti szocializációra kellően nagy hangsúlyt fektettünk, akkor ebünk felnőtt korára szerteágazó ismeretekkel bír az őt körülvevő világról, a legváltozatosabb helyzetekbe került már és megtanult ezekhez alkalmazkodni.
Ezért is olyan fontos, hogy amint hozzánk kerül a kölyök, vigyük magunkkal, ahová csak lehet, akár ölben is, ha még nincsenek meg az oltásai, mert minél több tapasztalatot szerez az ún. „szivacskorszakban”, annál könnyebb dolgunk lesz vele később.
Két mindennapi példán keresztül mutatja be a Gondos Gazdik szakértője, mire érdemes odafigyelni, és hogyan készüljünk fel az “ismeretlenre” kutyusunkkal.
Forrás: kutyabarathelyek.hu, gondosgazdik.hu
Kölyökbiztos lakás kialakítása
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.
Te is értél már haza rombolásra?
Valószínűleg minden gazdinak ismerős az a "csodálatos" érzés, mikor szétszedett holmikra ér haza.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Miért érintik össze orrukat a kutyák?
Üdvözlés, információgyűjtés, a kötődés növelése... Mi mindenben segítheti a kutyákat ez a barátságosnak tűnő gesztus?